Druhé kolo prezidentských voleb, vlna migrace, multikulturalismus, terorismus a obrana před ním. S ohledem na tato témata ParlamentníListy.cz oslovily Čechy, kteří sloužili v obávané francouzské cizinecké legii, a mají tudíž k zemi galského kohouta citový vztah. O tamní bezpečnostní situaci třeba hovoří Stanislav Gazdík, jenž se v řadách této legie dostal na hodnostním žebříčku nejdále.
Legionář K.
„Je to jako ‚C‘est comme choisir entre la peste et le choléra‘, tedy vybrat si mezi morem a cholerou, jak říkají Francouzi. Rozhodně Macrona nebudou volit všichni. Kandidáti Hammon a Fillon například Macrona nepodporují, ale říkají ‚nevolte Le Penovou‘. Většina politiků se bojí velké voličské absence u druhého kola voleb. Hodně lidí si totiž myslí, že to má Macron jisté a právě z toho důvodu už k volbám nepůjdou. Tím spíš, že volby jsou sedmého května, tedy v době třídenního volna, což znamená, že hodně lidí odjede na prodloužený víkend. Kdežto lidé z vesnic, kteří podporují převážně Le Penovou, nikam nepojedou a tedy můžou jít volit,“ říká o prezidentských volbách ve Francii pro ParlamentníListy.cz zasvěceně Patrik Klán, jenž o působení v cizinecké legii napsal čtivé knihy Legionářovy os(t)udy a Vůně kafe a střelného prachu.
Podle něj je důležité, jak se zachovají voliči neúspěšných kandidátů Jeana-Luca Mélenchona a Francoise Fillona: „Mélenchon už se vyjádřil, že nepodpoří nikoho a své příznivce vyzval k debatám na internetu, na základě nichž se mají rozhodnout, koho zvolí. Jeho volební program měl přitom některé body, například vztah k EU, podobné jako má Národní fronta Marine Le Penové. Právě to se už projevuje na sociálních sítích, ze kterých je zřejmé, že již devět procent jeho voličů Le Penovou podpoří. Fillona volili především starší lidé, které může Le Penová také přilákat, protože má podobné názory například na homosexuální svatby jako Fillon. Tohle téma přitom Francií hodně hýbalo, takže se dá předpokládat, že se projeví i ve druhém kole voleb. Takže Macrona sice řada levicových komentátorů pasuje na vítěze druhého kola, navíc i některé průzkumy přinášejí odhady, že získá dvaašedesát procent hlasů, ale zdaleka nic jistého nemá. Tím spíš, že řadě lidí svými sliby na všechny strany připomíná končícího neúspěšného prezidenta Hollanda.“
Klán sloužil po přijímači u pěchoty, celkem pět let. V letech 1991 až 1996. Mimo jiné si musel vštípit tento ze sedmi bodů kodexu cti: „Každý legionář je tvůj bratr ve zbrani, bez ohledu na svoji národnost, rasu či vyznání. Budeš to prokazovat solidaritou, která panuje mezi členy rodiny.“ Avšak, co se dozvěděl mezi obyčejnými Francouzi o multikulturalismu a uprchlících? „Lidé, kteří byli na vážkách, nebo nespokojení, jsou naštvaní čím dál víc. A to především na jihu Francie. Platí to i o Francouzích s arabským původem. Například můj kamarád Saíd, který dlouho učil na základní škole v Nice, paušální multikulturalismus zatratil. Protože kvůli němu vznikají mentální ghetta, ve kterých se už malé děti učí nepřizpůsobit se. Ale doufám, že se bavíme o podstatné menšině. Krásně to na svém příběhu mladé dívky popisuje spisovatelka Faiza Guène ve své knize Kiffe Kiffe Demain, jež se s humorem zabývá fenoménem integrace z pohledu druhé generace arabských přistěhovalců,“ podotýká.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský