„Čekejte vlnu krachů.“ Německo se chystá na velmi temné časy

14.10.2020 20:29

„Silný hospodářský pokles vyvolává obavy, že v nadcházejících čtvrtletích významně vzroste počet podnikových insolvencí,“ píše ve své zprávě německá centrální banka. Problémy by se podle ní mohly z podniků přelít i na trh nemovitostí a vyzývá proto finanční ústavy v Německu, aby se připravily na možnou vlnu insolvencí.

„Čekejte vlnu krachů.“ Německo se chystá na velmi temné časy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

Anketa

Souhlasíte s důvody, proč Daniel Hůlka vrátil státní vyznamenání?

21%
67%
hlasovalo: 22687 lidí
Německá centrální banka ve své výroční zprávě o finanční stabilitě sdílela obavy, že silný hospodářský pokles, zavinění koronavirovou krizí a s tím souvisejícími omezeními, způsobí v nadcházejících čtvrtletích významný vzrůst podnikových insolvencí, přičemž by měl být tento nepříznivý jev nejvíce viditelný ve zpracovatelském průmyslu.

Bankrotům se již snažila spolková vláda zamezit skrze rozhodnutí, že předlužené a insolventní podniky nemusejí až do konce září podávat návrh na konkurz. Podle centrální banky by po skončení tohoto opatření počet hlášení o platební neschopnosti mohl do března stoupnout o 35 procent. Za čtvrtletí by jich mohlo být více než 6 000, což je hodnota naposledy zaznamenaná v roce 2013.

Banky by se mohly dopadům ubránit, jelikož nejvíce zasaženému pohostinství přidělily dvě procenta ze všech domácích úvěrů. Z třiadvaceti procent se na úvěrech naopak podílejí realitní a stavební firmy.

Podle Bundesbanky lze očekávat i problémy se splácením úvěrů na bydlení: „Nárůst nezaměstnanosti a počty domácností v insolvenci by mohly zapříčinit růst nesplácených úvěrů na bydlení, zatímco vyšší insolvence firem a změna poptávky po kancelářských prostorách by mohly mít negativní dopad na trh komerčních nemovitostí.“

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o rekordních 9,7 procenta. Vláda však i tak začátkem září zlepšila výhled vývoje ekonomiky na celý letošní rok. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 5,8 procenta, zatímco dříve počítala s poklesem o 6,3 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …