„Češi, proč bych tu osm let zůstával, kdybych si to o vás myslel?“ Zvrat v případu rasismu. Fotbalista z Plzně na rovinu

04.08.2021 20:44

Fotbalista Jean-David Beauguel promluvil o tom, jaké to je být černý v České republice. Mimo fotbal prý nikdy neměl problém. Říkali mu údajně, ať nechodí hrát do Zlína, protože tam jsou samí rasisté, ale tak milé lidi nakonec nikde jinde prý nepotkal. „Češi, nemusíte se omlouvat za to, kdo jste. Vím, že nejste všichni rasisté,“ vzkazuje.

„Češi, proč bych tu osm let zůstával, kdybych si to o vás myslel?“ Zvrat v případu rasismu. Fotbalista z Plzně na rovinu
Foto: Youtube
Popisek: Jean-David Beauguel

Anketa

Co vy a Šlachtovo hnutí Přísaha?

hlasovalo: 9413 lidí
Včerejší zápas Sparty a Monaka nedopadl pro domácí klub dobře. Sparta prohrála 2 : 0. Nicméně skoro větší pozornost upoutalo chování fanoušků vůči hráčům Monaka. Když Aurélien Tchouaméni, černošský hráč Monaka, vsítil gól, z tribun (které nesouhlasně hučely již předtím) se začalo ozývat HU-HU-HU, zřejmě jako narážka na africký původ hráče.

Dění na tribunách na sociálních sítích okomentoval i Jean-David Beauguel, francouzský útočník Plzně, jenž byl v úterý večer na Letné osobně přítomen. „Děje se to znovu,“ narážel tím na rasistické chování fanoušků na tribunách. „Je to vážně nešťastné, protože někteří fanoušci Sparty, ti praví, za mnou přišli a byli velmi přátelští. Chtěli se i fotit,“ ocenil. Následně pak ještě zveřejnil na Twitteru některé rasistické vzkazy od některých fanoušků.

K celé věci pak promluvil i na svém instagramu. „Hrál jsem v Dukle, hrál jsem ve Zlíně a lidi mi říkali – nechoď do Zlína, je tam hodně rasistů. Pfff, byl jsem ve Zlíně a jsou tam tak přátelští lidé. Víc otevření než někteří v Praze. Nikdy jsem tam neměl žádný problém. Nikdy, mimo fotbal, jsem neměl v Čechách problém s rasismem. Po celou dobu, co jsem tady, jsou na mě lidé milí,“ řekl na úvod hráč.

„Teď, protože hraju v Plzni, tak něco zaslechnu, když přijedu do Prahy, nebo dostanu nějaké zprávy od fanoušků Sparty, Slavie nebo Ostravy,“ uvedl Beauguel s tím, že dostal hodně pozitivních zpráv vyjadřujících mu podporu, kdy se mu lidé dokonce omlouvají za svou zemi. „Lidi, nemusíte se stydět za svoji zemi. Nemusíte se mi omlouvat. Vy sami víte nejlépe, kdo jste a jaké vzdělání jste dostali od svých rodičů, víte, kým chcete být do budoucna, takže se mi nemusíte za nikoho omlouvat.

Já vím, že nejste tady všichni rasisté. To jsou jen nějací hloupí lidé. A já nemám problém s tím, když mi fanoušci Sparty, Slavie nebo Ostravy řeknou, ať jdu do prdele, nebo se mi budou smát, až udělám chybu, protože tohle je fotbal. Ale jsou tady věci, které by se ve fotbale dít neměly, a musíme je změnit. A nejvíc frustrující je, že se o ně federace nestará a nic s tím nedělá. Musíme bojovat,“ prohlásil černošský fotbalista.

„Proč bych tady asi zůstával osm let, když bych si myslel, že všichni Češi jsou rasisté?“ ptal se dál hráč.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

19:54 Cenzura jak vyšitá? Rozhlas poslankyni SPD vyškrtl větu „Lidé jsou trestáni za názor“

Poslankyně a lídryně SPD pro nadcházející volby Karla Maříková, která měla kdysi problémy se svými v…