„Čína je ochotna se všemi zeměmi usilovat o mírové soužití," říká její velvyslanec pro PL

16.03.2021 16:46

„Před několika dny byla v Číně úspěšně svolána dvě zasedání (Všečínské shromáždění lidových zástupců a Čínské lidové politické poradní shromáždění), aby se přišlo s komplexním uspořádáním pro budoucí rozvoj a vyslal se pozitivní signál do světa,“ sdělil ParlamentnímListům.cz velvyslanec ČLR v České republice Zhang Jianmin. Jeho text nabízíme v plném znění bez redakčního krácení.

„Čína je ochotna se všemi zeměmi usilovat o mírové soužití," říká její velvyslanec pro PL
Foto: Archiv čínského velvyslance
Popisek: Zhang Jianmin, čínský velvyslanec v České republice
reklama

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 22800 lidí
Čínská ekonomika se nadále zlepšuje. V roce 2020 Čína koordinovaně podporovala prevenci a kontrolu epidemie a hospodářský a sociální rozvoj a poměrně dobře se jí tak podařilo plnit hlavní cíle a úkoly rozvoje celého roku. HDP Číny přesáhl 100 bilionů jüanů (přibližně 330 bilionů Kč). Čínská ekonomika jako jediná hlavní ekonomika na světě dosáhla pozitivního ekonomického růstu. Na rok 2021 stanovila Čína odhadovaný cíl růstu HDP na více než 6 %. To komplexně zohledňuje hospodářské oživení a další faktory, což plně prokazuje odolnost a potenciál čínské ekonomiky. Podle nejnovějších statistik se v období od ledna do února 2021 celkový objem dovozu a vývozu Číny (v čínských jüanech) meziročně zvýšil o 32,2 % a skutečné využití zahraničního kapitálu v zemi činilo 176,76 miliard čínských jüanů (přibližně 583,31 miliard korun), což je meziroční nárůst o 31,5 %.

Čína bude usilovně podporovat vysoce kvalitní rozvoj. Všečínské shromáždění lidových zástupců nyní schválilo „náčrt 14. pětiletého plánu národního hospodářského a sociálního rozvoje a dlouhodobých cílů do roku 2035“, čímž oficiálně započalo implementaci velkého plánu, který zahájil novou cestu ke komplexnímu budování moderní socialistické země. Vysoce kvalitní rozvoj se stal hlavním tématem čínského hospodářského a sociálního rozvoje během období „14. pětiletého plánu“ i v delším časovém horizontu. Čína bude prosazovat nové koncepty rozvoje inovace, koordinace, ekologie, otevřenosti a sdílení a bude podporovat změny v kvalitě, efektivitě a impulzu k dosažení kvalitnějšího, efektivnějšího, spravedlivějšího, udržitelnějšího a bezpečnějšího rozvoje. Čína se bude držet vývoje zaměřeného na inovace, urychlí vývoj moderního průmyslového systému a vytvoří nový model rozvoje.

Čína se bude snažit vytvořit vysoce kvalitní život. Čína trvá na smýšlení o rozvoji, kde je v hlavní roli lid. Rozvoj slouží lidu, závisí na lidech a plody rozvoje může lid sdílet. Skupina se středními příjmy v Číně se nadále rozšiřuje a kvalita života obyvatel se výrazně zlepšuje. V roce 2020 klesl Engelův koeficient obyvatel v Číně na 30,2 % (29,2 % v městských oblastech a 32,7 % ve venkovských oblastech). Nedávno zvítězila Čína všestranně v boji proti chudobě a dokončila tak náročný úkol vymýcení absolutní chudoby. „Aby živobytí a blahobyt lidí dosáhl nové úrovně“ je jedním z hlavních cílů čínského hospodářského a sociálního rozvoje během období „14. pětiletého plánu“. Čína bude neochvějně zlepšovat živobytí a blahobyt lidí, bude úzce integrovat vysoce kvalitní rozvoj s uspokojováním potřeb lidí pro lepší život, bude koordinovaně podporovat vysoce kvalitní rozvoj a vytvářet vysoce kvalitní život. Dále bude usilovat o všestranný rozvoj lidí a společnou prosperitu všech lidí.

Čína bude pokračovat v širším otevírání se světu. Na rok 2021 připadá 20. výročí vstupu Číny do WTO. Za posledních 20 let byla čínská ekonomika hluboce integrována do světové ekonomiky a její průměrný roční příspěvek ke světovému ekonomickému růstu se blíží 30 %. Celková úroveň cel výrazně klesla z 15,3 % na méně než 7,5 %. V Číně bylo založeno více než jeden milion podniků financovaných ze zahraničí. Čína zavede širší, rozsáhlejší a hlubší otevírání, zvýší institucionální otevřenost a bude nadále podporovat liberalizaci a usnadnění obchodu a investic. Čína bude pokračovat v tvorbě tržně orientovaného, legalizovaného a mezinárodního obchodního prostředí. Čína bude i nadále pevně chránit mnohostranný obchodní systém, prohlubovat mnohostrannou, bilaterální a regionální hospodářskou spolupráci a podporovat vysoce kvalitní společné budování iniciativy „Pásu a stezky“.

Rozvoj Číny je pro svět příležitostí. Čína je ochotna se všemi zeměmi usilovat o mírové soužití a společný rozvoj na základě vzájemného respektu, rovnosti a vzájemného prospěchu, ruku v ruce reagovat na globální výzvy a společně podporovat světový mír a prosperitu!

Autorem textu je Zhang Jianmin, čínský velvyslanec v České republice

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…