Co jste to pustili do koaliční smlouvy. Četli jste to vůbec, udeřil exministr z ČSSD na svou partaj kvůli "lidovecké čertovině"

16.12.2013 8:04

Genderové organizace by měly zpozornět, KDU-ČSL prosadila do koaliční smlouvy formulaci, která podle bývalého ministra zdravotnictví Ivana Davida prakticky vylučuje možnost potratů. Už samotný fakt, že se podobné ustanovení dostalo do textu smlouvy, je prý alarmující.

 Co jste to pustili do koaliční smlouvy. Četli jste to vůbec, udeřil exministr z ČSSD na svou partaj kvůli "lidovecké čertovině"
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ivan David na Vratimovském semináři

Anketa

Pokud lidovci budou chtít víc křesel, než jim budou "socani" a babišovci ochotni dát,...

hlasovalo: 13557 lidí

Řada hezky znějících prohlášení koaliční smlouvy je fakticky nezávazných a bude je možné jednoduše obejít. Revoluční deklarace nebudou překážkou dosavadní korupční praxe, hodnotí koaliční program někdejší ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD) v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz.

Celá koaliční smlouva ZDE

Zákaz potratů. Ústupek katolické církvi

Jedno z ustanovení je dle Davida zjevným pochybením. Jde o závazek koaličního programu: "Neumožníme žádné opatření v rozporu s ochranou života od početí do přirozeného konce (ne aktivní euthanazii)."

"To nelze vyložit jinak než jako zákaz potratů. Opravdu to za ČSSD někdo četl? Zamyslel se někdo nad tím, jaké by to mělo důsledky? Nepředpokládám, že by se tento bod programu zařadil mezi ty, které budou splněny, ovšem samotná skutečnost, že byl do koaličního programu s úspěchem prosazen, je alarmující. Kam až máme ustoupit katolické církvi?" ptá se bývalý ministr.

Už v roce 2003 se Jan Kasal, který je nyní členem vyjednávacího týmu lidovců, spolu s dalšími konzervativními poslanci snažili prosadit zákon "na ochranu lidského života i před narozením", tedy zákaz interrupcí. Proti tomu se tehdy úspěšně ohradila řada odborníků a genderových iniciativ, připomíná server.

Pokud by se tento bod koaliční smlouvy podařilo prosadit, zařadila by se Česká republika vedle Polska, Malty a Irska, které potraty rovněž zakazují.

Zázraky David nečekal

"Od koaliční smlouvy 2013 jsem nečekal zázraky. Od počátku bylo jasné, že prioritou jsou křesla a program bude na nějakém dalším místě. Jasně to řekl hlavní partner ČSSD v koaliční vládě Andrej Babiš: 'My jsme splnili historickou úlohu tím, že jsme vznikli a že jsme zabránili vzniku levicové vlády'," uzavřel pro Prvnízprávy.cz bývalý ministr zdravotnictví Ivan David.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

9:49 Prachy na ruku, černá díra! Babiš zavalil Česko, aby přebil Fialu

Osm let práce Andreje Babiše v číslech. Ta má premiér rád, protože se nedají okecat. Na svém faceboo…