„Čo to tu mátě?“ Petr Mach na veřejnosti odhalil nepříjemný zážitek s Babišem. Z doby, kdy ještě nebyl v politice

27.06.2017 17:51 | Zprávy

REPORTÁŽ „Ani tento s prominutím zparchantělý bezzubý návrh v parlamentu neprojednali! Ze slibů není nic!“ Stále ještě europoslanec Petr Mach se rozjel na ostravské debatě, mj. když reagoval na doporučení vyhlásit generální stávku, pokud nebude přijat zákon o referendu. Místní obyvatelé Svobodné nešetřili a pálili jednu ostrou otázku za druhou. Na debatě se představil také lídr z Moravskoslezského kraje Radomír Klein, který právě dostal zakázku na tisk Babišových vizí a tak přišel i s návrhem, který by podpořil jeho byznys. V souvislosti s bývalým vicepremiérem Petr Mach ocitoval i zprávu sms, kterou mu Babiš napsal.

„Čo to tu mátě?“ Petr Mach na veřejnosti odhalil nepříjemný zážitek s Babišem. Z doby, kdy ještě nebyl v politice
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Petr Mach v Ostravě

„Stop, generální stávka. Všechno stojí, než bude zákon o referendu.“ – „V prvé řadě: zrušit veškeré strany!“ – I tato doporučení dostal europoslanec Petr Mach na besedě v jedné z ostravských kaváren, kde o výměny názorů nebyla nouze.

Jeden z tazatelů, který měl zkušenost i se zakládáním Občanského fóra, na což hrdý ale už zrovna není, pálil na všechny strany. V souvislosti s členy politických stran používal slova jako „největší odpad tohoto národa“ a přidal i „bezcharakterní lumpy, zloděje a lháře“. I přesto Machovi navrhoval uspořádání generální stávky, dokud nebude zákon o referendu, což by podle něj bylo dobré organizovat společně s odbory. „Přeji vám, abyste se dokázal dostat do čela těch odborů a dostal lidi na Václavák!“ reagoval Mach, ale hned byl přerušen. „Ale bez vás to nejde! Bez Škromacha to nejde!“ A v kavárně zašuměl i názor, že „Škromach je v bazénku“.

Pak už se Machovi s grácií sobě vlastní v této názorové výměně podařilo uchopit slovo na delší dobu a dotyčnému evidentně odpustil, že mu chtěl zrušit stranu, kterou pracně zakládal. „Kdo jsou ti, kdo slibovali zákon o referendu a nedodrželi to? To jsou ti, kteří dnes sedí ve vládní koalici. Jediné, co udělali, bylo, že sepsali návrh, do kterého pro jistotu ještě napsali, že se referendum nesmí konat o důležitých věcech, jako je třeba o vystoupení z EU, o daních, aby si to pojistili. A ani tento s prominutím zparchantělý bezzubý návrh v parlamentu neprojednali! Ze slibů není nic!“

Jenže tazatel se nedal a pokračoval. Tentokrát sice mírně odbočil, ale takto uhodil hřebíček na hlavičku: „Co udělali? Dali nejnižší mzdy a aby lidé neměli hlad, dali možnost půjček, podpořili lichvu. Lidé se zadlužili. Kdo je nejlépe ovladatelný? Zadlužený člověk, který se bojí o práci! Zadlužený člověk, který se bojí, že zítra nebude mít co dát svým dětem.“ Mach ujistil, že po říjnových volbách se nebude dívat vpravo ani vlevo a bude dbát na to, aby byly schvalovány zákony ve prospěch voličů. A dodal: „Vám přeji úspěch s odbory. Neberte nám právo mít politickou stranu. Naši členové platí tisícovku ročně, studenti a důchodci tři stovky, a z toho tiskneme letáky. Chceme zrušit příspěvky ze státního rozpočtu. Podle nás je ostuda, když peníze z kapes, z nakoupené limonády, z piva, jdou do státního rozpočtu, aby se to dávalo politickým stranám. Je to pěkně mizerná věc, protože čím víc mají billboardů, tím více na sebe útočí, vzájemně se to vyruší a nás, kteří si vše platíme z vlastních příspěvků, zadupávají do země,“ rozjel se Mach a všichni měli jasno.

Dělají průsery. Tak co bude s hmotnou zodpovědností politiků?

Místní podnikatelka přidala i tento názor s otázkou: „Dělají průsery, myslím si, že kolikrát i úmyslné, to už je na hraně trestního zákoníků…“ „Jaký máte názor na hmotnou zodpovědnost politiků?“ Podle europoslance je ale tato věc složitější, než se zdá. „Je to snění o tom, že by šlo zakotvit v Ústavě nějakou hmotnou zodpovědnost, ale obávám se, že to spíš nejde,“ reagoval mimo jiné Mach, který věc dále obšírněji vysvětloval.

Ani další otázka nebyla odpočinková: „Vy jako člověk, který jste pro vystoupení z EU, proč sedíte v Evropském parlamentu? Neměl by se boj odehrávat jinde?“ Mach ujistil, že je to pravda, ovšem v europarlamentu bojoval proti euronesmyslům a i to mělo svůj význam. Teď už se ale rozhodl jako europoslanec skončit a přesně od 1. září se už bude věnovat kampani. A vzápětí se ozval v kavárně potlesk.

Lidi zajímalo, zda by Svobodní byli schopni se spojit i s jinými stranami k prosazování svého programu. Mach ovšem připomenul, že nevěří průzkumům. Řeč byla také o směrnici o zbraních, o migraci nebo o tom, proč kumulaci moci Andreje Babiše považují Svobodní za nebezpečnou. Na přetřes přišly též aktuální kauzy. Zaznělo i to, že Svobodné v kampani přijede podpořit Nigel Farage.

Mach také v reakcích na dotazy zavzpomínal: „Mě si jednou Babiš takhle zavolal, to nebyl ještě v politice a Svobodní právě vznikli. Vytáhl z kapsy zmuchlaný papírek, byl to výstřižek z novin, kde měli Svobodní inzerát a tam bylo napsáno, že Svobodní jsou pro zrušení výhod na biopaliva. A on mi tehdy řekl: „Pán Mach, čo to tu mátě?“ A já jsem mu řekl, že je nespravedlivé, aby byla taková privilegia. A on mi řekl, že s tímhle přístupem žádné velké peníze od sponzorů nedostaneme.“ Pak také popsal: „Když jsme měli ve volbách do Sněmovny asi 30 tisíc hlasů, přišla mi posměšná esemeska od Babiše: „Tak čo, pan Mach, já mám více zaměstnanců, než vy voličů.“ Mach se pak zamyslel nad tím, proč měl Babiš potřebu se mu posmívat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Jak hodnotíte naši armádu?

Kdyby došlo na nejhorší, myslíte, že by nás ubránila? Třeba poslanec Mašek si to nemyslí, což mě dost vyděsilo, přijde mi, že on se v tom vyzná, ale je zajímá mě i názor někoho z jiné strany a vy se podle toho, co jsem si našla obraně taky věnujete. A ještě jedna věc mě zajímá, kdyby došlo na nejhor...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

12:20 EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

Zdá se, že Rusové mají dlouhé prsty. Poznali to jak v Německu, tak ve Finsku. Mezitím Evropská unie …