„Cos to provedl, Ivane?“ Bartoš porazil Babiše v popularitě. Hurónsky zasmát se může i Šlachta

24.05.2021 11:27

Popularitě lídrů, kterou provedla agentura Phoenix research, vévodí Ivan Bartoš z Pirátů. Premiér Andrej Babiš ho následuje s odskokem 11 procent. Bronzovou příčku obsadil Tomio Okamura.

„Cos to provedl, Ivane?“ Bartoš porazil Babiše v popularitě. Hurónsky zasmát se může i Šlachta
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Agentura měřila kladné i negativní postoje vůči jednotlivým předsedům. Ivan Bartoš vyhrál takzvaně na plné čáře. Pozitivně jej hodnotí 33 procent dotázaných. Negativně naopak 30 procent. Je zároveň jediný, který má více pozitivních než negativních reakcí. 

Andrej Babiš dlouhé roky patřil k nejoblíbenějším politikům v zemi. Za posledních dvanáct měsíců však jeho pozice výrazně oslabila. Za předsedou Pirátů zaostává o celých 11 procent. Obdržel ale jiný prim. Je nejvíce negativně hodnoceným politikem ze všech měřených. Záporně jej hodnotilo 52 procent respondentů. Negativní ohodnocení převyšuje nad pozitivním o 30 procentních bodů.

Třetí příčku obsadil předseda SPD Tomio Okamura. Pozitivně ho hodnotilo celkem 21 procent dotázaných a negativně 28 procent. Neutrální stanovisko vůči němu zaujalo 51 procent dotázaných.

O čtvrté a páté místo se dělí předseda hnutí STAN Vít Rakušan a Petr Fiala z ODS. Oba shodně obdrželi 18 procent kladných hlasů. Více negativních emocí ale vzbuzuje Petr Fiala, záporně ho hodnotilo celých 30 procent těch, co se účastnili průzkumu. Rakušan obdržel 24 procent. 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Šestou příčku obsadila Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, pozitivně ji hodnotí 17 procent dotázaných, negativně 29 procent. Neutrální stanovisko vůči ní vyslovilo 54 procent.

Vicepremiéra Jana Hamáčka pozitivně hodnotí 14 procent respondentů. Negativně 32 procent. 

Mezi lídry politických stran se nově zařadil Robert Šlachta, který vede politické hnutí Přísaha. Získal 10 procent pozitivních ohlasů, 23 procent negativních a 67 procent neutrálních.

Za Šlachtou následuje Marian Jurečka z KDU-ČSL (8 procent pozitivních, 19 procent negativních), Pavel Sehnal z Aliance pro budoucnost (6 procent pozitivních, 12 procent negativních a 82 procent neutrálních), Zuzana Majerová Zahradníková, která nahradila Václava Klause mladšího ve vedení Trikolóry (5 procent pozitivních, 16 procent negativních a 79 procent neutrálních).

Pokud bychom porovnali rozdíl mezi negativním a pozitivním hodnocením, pak kraluje předseda KSČM Vojtěch Filip, toho totiž pozitivně hodnotí pouze 5 procent dotázaných a negativně 43 procent. Rozdíl tak činí 38 procentních bodů.

Na posledních místech se umístili Libor Vondráček, předseda Svobodných, a Michal Berg a Magdalena Davis jako dvojice, která vede stranu Zelených. Berg s Davis mají 2 procenta kladných, 14 procent negativních a 84 procent neutrálních hodnocení. Vondráček poté 2 procenta kladných, 4 procenta negativních a 94 procent neutrálních. Svědčí to především o neznalosti jejich jmen.

Průzkum provedla agentura Phoenix research a probíhal ve dnech 25. 4. - 21. 5. 2021. Zúčastnilo se ho 1055 respondentů napříč republikou.

Detailní pohled na tabulku, řazeno dle pozitivního hodnocení

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…