„Dejte od toho ty hnáty pryč!“ Vyhrožovali nám, když jsme zjistili citlivé věci na šéfa TOP09. Tady jsou
23.01.2019 10:52 | Zprávy
Trestní oznámení, které naše redakce získala v souvislosti s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, míří nejen na Jana Šurovského a exředitele DP Gillara kvůli smlouvě s Českým teplem, ale taktéž na Filipa Tuláka, který dříve působil v odboru Investic. Tulák byl podle pisatele trestního oznámení propuštěn pro "hrubé porušení povinností" a v DPP 12. dubna 2018 skončil.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
Když ParlamentníListy.cz získaly tyto poznatky, vydali jsme se je ihned prověřovat. K našemu velkému překvapení jsme ale hned několikrát narazili nejen na jméno Jiřího Pospíšila z TOP 09, ale také na výhrůžky, abychom se tématu raději nevěnovali. Takže postupně.
U zmíněného zaměstnance DPP Tuláka jsou známy okolnosti dvou případů, kterých se měl dopustit.
První případ souvisí s veřejnou zakázkou týkající se geologického průzkumu na akci výstavby trasy metra v úseku Pankrác – Písnice. Na přípravě se měl podílet odbor Investic a následně odbor Centrální nákup. Schválený záměr počítal s jedinou veřejnou zakázkou, která bude rozdělena do čtyř částí s předpokládanou hodnotou 818.100.000 korun.
Odbor Investice, řízený právě Tulákem, ovšem objednal právní služby u advokátní kanceláře ERHARTOVÁ VÍTEK & PARTNERS a ve spolupráci s touto kanceláří nepřipravil zadávací dokumentaci na jednu veřejnou zakázku, nýbrž projekt na čtyři samostatné veřejné zakázky, kde byla hodnota vyšší o více jak 110 milionů korun.
Přestože měla být celá administrace veřejné zakázky v gesci odboru Centrální nákup, vydal Tulák z odboru Investice pokyn advokátní kanceláři k odeslání všech čtyř veřejných zakázek do Věstníku veřejných zakázek, k čemuž dne 20. 3. 2018 také došlo. „K tomuto kroku přistoupil, aniž by zadávací dokumentace prošly povinným připomínkovým řízením v rámci DPP a vypsání předmětných veřejných zakázek bylo schváleno představenstvem DPP,“ stojí v trestním oznámení, které máme k dispozici.
26. března loňského roku představenstvo DPP rozhodlo o zrušení těchto veřejných zakázek, následně bylo také shledáno hrubé porušení povinností zaměstnance Tuláka a jeho pracovní poměr prý skončil dne 12. 4. 2018.
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.