„Do politiky si přišel pro peníze, na které byl zvyklý už z 90. let," vpálil poslanci ODS

21.09.2021 14:51 | Ze sítí

Bývalý místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík se na Facebooku opřel do poslance a současného místostarosty Litoměřic Karla Krejzu. Šlo o městskou nemocnici, která prý pouze díky mohutné vlně veřejného odporu nebyla prodána podle plánu zmíněného poslance. „Pokud někdo tvrdí, že politik může prodat nemocnici konkrétnímu subjektu, pak vůbec nezná Zákon o zadávání veřejných zakázek, což by bývalý místostarosta města Tvrdík znát měl, nebo přímo lže,“ vrátil úder Krejza.

„Do politiky si přišel pro peníze, na které byl zvyklý už z 90. let," vpálil poslanci ODS
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Ústí nad Labem je všude vidět tvář Karla Krejzy, lídra ODS v Ústeckém kraji

Anketa

Co chcete od příští vlády nejvíc?

hlasovalo: 27490 lidí
„Poslanec a místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS), lídr kandidátky SPOLU za Ústecký kraj. Zkrachovalý finančník, nyní jako předseda krajského sdružení zároveň i nejvyšší politik ODS na severu Čech. Kontroverzní politik, který si podle vlastních slov přišel do politiky pro vliv a peníze. Na velké peníze byl zvyklý z 90. let, kdy nejprve působil ve vytunelované České národní investiční společnosti (ČNIS) v Litoměřicích. Stejně jako jeho kamarád a poté vzor JUDr. Petr Sisák. Osudným se mu stal pokus o podvodné převzetí akcií obchodního domu Kotva. Po fyzické "domluvě" se už jenom skrýval a následoval rychlý finanční pád,“ napsal Tvrdík.

Ve svém statusu se následně věnoval privatizaci litoměřické městské nemocnice. „Plán na její postupné ovládnutí připravil s loajálním členem ODS Radkem Lončákem, který pracoval za doby hejtmana Petra Bendla jako vedoucí odboru zdravotnictví na Krajském úřadu Středočeského kraje. Tedy v období privatizace středočeských nemocnic pod taktovkou ODS. Privatizace prosperující litoměřické nemocnice byla připravena pro kontroverzní investiční společnost Penta,“ říká Tvrdík.

Pouze díky mohutné vlně veřejného odporu prý nebyla nemocnice prodána podle plánu poslance Karla Krejzy. Podle Tvrdíka byla však zbytečné prodána hluboko pod cenou na splátky Krajské zdravotní, a. s. Ústí nad Labem.

„Město Litoměřice, tak v důsledku nezodpovědného jednání politiků litoměřické ODS přišlo o zásadní majetek v hodnotě cca 1mld. Ztratilo kontrolu nad nemocnicí, která je největším zaměstnavatelem v okrese a zásadním odběratelem služeb. Spádová litoměřická nemocnice je od roku 2006 nepřetržitě v zisku. To byl hlavní důvod pro zamýšlený prodej investiční společnosti Penta. Je dobré vědět, že v době prosazování prodeje nemocnice v zastupitelstvu byl předsedou oblastní rady ODS v Litoměřicích europoslanec Alexandr Vondra známý z kauzy Promopro,“ uzavřel Tvrdík.

Naše redakce se obrátila na Karla Krejzu s žádostí o vyjádření. Ten s obviněním zásadně nesouhlasil.

Anketa

Je pro vás manželství homosexuálů důležité téma, podle kterého se bude rozhodovat ve volbách?

4%
hlasovalo: 25915 lidí
„Litoměřická nemocnice skutečně dlouhodobě hospodaří dobře, její zisk se pohybuje okolo 15 ti milionů korun a i po začlenění do páteřního systému krajských nemocnic pod hlavičkou KZ, a.s je druhým nejlépe hospodařícím odštěpným závodem hned za klíčovou Masarykovou nemocnicí Ústí n. L. Město Litoměřice má ve svém rozpočtu částku kolem 70 milionů korun na své investice do svých 6 ti základních škol, 13 mateřských škol, kulturních a sportovních zařízení, místních komunikací, budov v majetku města atd. Je nemožné, aby město s 24 tisíci obyvatel dokázalo zajistit investice do obnovy nemocnice se sedmi pavilony, tisící zaměstnanci a obratem mnohem vyšším, než je celý rozpočet města. Podle odborné studie by pouhé zachování současného stavu stálo 500 milionů korun. O rozvoji nemluvě,“ vysvětlil Krejza.

Právě proto se prý rozhodli hledat nemocnici silného partnera a tento úmysl začlenili do volebního programu ODS pro komunální volby 2017, které vyhráli.

„Pokud někdo tvrdí, že politik může prodat nemocnici konkrétnímu subjektu, pak vůbec nezná Zákon o zadávání veřejných zakázek, což by bývalý místostarosta města Tvrdík znát měl, nebo přímo lže,“ tvrdí Krejza. 

Otevřené výběrové řízení se podle Krejzy neuskutečnilo, protože platné referendum občanů Litoměřic rozhodlo, že Nemocnice Litoměřice musí zůstat ve veřejném vlastnictví.

„Toto rozhodnutí nám velmi ulevilo a zjednodušilo celý proces. Jediným smysluplným partnerem se tímto rozhodnutím stal Ústecký kraj. Převod na Ústecký kraj proběhl ve dvou krocích. Znaleckým posudkem byl oceněn provoz na 119 mil. Kč, který KZ a.s. akceptovala,“ uzavřel Krejza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

7:58 Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je to ubohé Pyrrhovo vítězství,“ říká k výsledkům voleb herec Ivan…