„Drž h*bu!“ Aktivista se směje Babišovi

05.02.2021 14:22

Občanský aktivista Tomáš Peszynski se vysmívá premiérovi Andreji Babišovi (ANO), ale také prezidentu Miloši Zemanovi, jak jim rozhodnutí Ústavního soudu o změně volebního procesu nečekaně zamíchalo kartami; v podstatě jde o jejich velkou prohru. Babišovi, který ve svém vyjádření napadl Ústavní soud, že se snaží ovlivnit politickou situaci, nekompromisně vzkázal: „Respektuj to a drž hubu.“ Exposlanec Miroslav Kalousek (TOP 09) očekává volební úspěch pro koalici SPOLU.

„Drž h*bu!“ Aktivista se směje Babišovi
Foto: Repro Facebook
Popisek: Aktivista Tomasz Peszynski
reklama

Anketa

Má Ústavní soud vaši důvěru?

7%
93%
hlasovalo: 30129 lidí
Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona – smazal způsob přepočítávání hlasů, přičemž nechal republiku rozdělenou do 14 krajů odpovídajících hejtmanstvím. Rovněž soudci zrušili sčítací kvorum pro koalice.

To, že Ústavní soud v podstatě naboural dosavadní zvýhodnění silných hráčů, ostře kritizuje právě ten nejsilnější – premiér a předseda vládního hnutí ANO, Andrej Babiš. Na středeční tiskové konferenci šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského napadl slovy, že „ztratil zábrany a snaží se ovlivňovat politiku, což mu nepřísluší“.

„Babiši, respektuj Ústavní soud a drž hubu,“ vzkazuje premiérovi Tomáš Peszynski, podle kterého jsme se po dvaceli letech od Ústavního soudu v podstatě dozvěděli, že se u nás volilo v rozporu s ústavou.

 

Naopak dodal, že definitivní zábrany ztratil Babiš sám, nikoliv soudní instituce.

 

Co Peszynského na změně volebního procesu velmi těší, je i to, že je prohrou pro současného prezidenta Miloše Zemana.

Útok na Ústavní soud Kalousek označil za nelegitimní, zvláště pak z pozice premiéra. „Rozhodnutí musíme respektovat, ať se nám líbí, nebo ne. Pokud tady někdo znevěrohodňuje ústavní systém, pak je to Andrej Babiš,“ uvedl na svém twitteru bývalý poslanec.

Argumenty pro koalici SPOLU, tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, podle Kalouska platí i po škrtu ve volebním zákoně. „Koalice SPOLU má potenciál zvítězit ve volbách, nominovat premiéra a vrátit zemi demokratickou vládu. Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů,“ uvedl ve svém tweetu.

Rozhodnutí Ústavního soudu kritizovala také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), ve středu prohlásila o nálezu Ústavního soudu k volebnímu zákonu, že soudcům za rozhodnutí bylo možná něco slíbeno. Prezident Miloš Zeman zase projevil obavy, že verdikt vyvolává riziko neřešitelné ústavní krize. Peszynski kritiku těchto politiků čte tak, že se „stalo něco dobrého“.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…