„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

16.05.2022 7:25 | Ze sítí

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupat a dupat, hnát je na kraj společnosti. Vykopat pořádný příkop a hnát je za něj,“ řekl o těch, kteří dle něho podporují Rusko a nadávají mu v internetových diskusích. Tento nápad představil Přibáň už na konci března, kdy chtěl za příkop hnát „ruské nacisty“. Ovšem Češi by prý neměli kritizovat Ukrajince, když mají za hrdinu Stepana Banderu, protože Ukrajina „nemá kde brát hrdiny“, a protože Češi pro změnu uctívají husity.

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Hlavní nádraží v Praze, květen 2022

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 47749 lidí
Mezi záliby cestovatele Daniela Přibáně patří i sledování internetových diskusí. Nedávno ho zaujala ta pod příspěvkem Světové zdravotnické organizace, ve kterém se na základě výzkumu UNICEF a Univerzity Palackého tvrdí, že ukrajinské děti navštěvují školu raději než české, jedí více zeleniny a více se stravují v rodinném kruhu. „Jejich životní styl se za poslední dvě dekády rychle přiblížil celoevropským trendům – ať jde o vnímání vlastního zdraví, aktivní trávení volného času, pokles popularity alkoholu a kouření, nebo celkovou životní spokojenost,“ uvádí WHO.

Přibáň ovšem reagoval na diskusi. „Tupá lůza zviřátek na dálkové ovládání už jede na plno. Sebestřední sobečtí hlupáci z dob covidu nezmizeli, jen si netroufli vylézt, když byli v menšině, nyní už se zase rozlézají jako plíseň,“ prohlásil.

A přidal čtyři příklady reakcí na svůj příspěvek, ve kterých byl například označen za kreténa, špínu a krysu. „To nejsou vybrané komentáře, to jsou prostě čtyři komentáře tak, jak vyšly pod sebou od našich spoluobčanů. Nikoli na stránce SPD, ale stránce WHO. A takových jsou spousty a zde cesta přes vysvětlování a diskusi nevede,“ lámal hůl nad svými spoluobčany.

A má recept: „Pokud chceme vyhrát boj o duši národa, je třeba po nich dupat a dupat, hnát je na kraj společnosti. Vykopat pořádný příkop a hnát je za něj. Protože jestli se zase schováme za toleranci ‚jiného názoru‘, jestli skončíme u toho, že se budeme vyhýbat konfliktním tématům, tupá lůza ve své ubohosti a uřvanosti převezme iniciativu.

Pravda nemůže zvítězit díky bezmezné lásce, je třeba konečně ukázat, že pokud se někdo chová jako verbež, bude s ním tak zacházeno. Ti lidé nejsou ani odvážní, ani chytří, pokud jim bude jasně řečeno, že to, co předvádějí, je špatné, pokud nebudou mít pocit davu stejně tupých, stáhnou se. Záleží jen, kolik prostoru jim dáme!“

U Přibáně se ovšem nejedná o nový postoj. Takto reagoval na výzvu Braňme Ukrajinu, braňme Česko, když ještě obsahovala výzvu k nahlašování dezinformací a trestných činů: „Hlášení lží a dezinformací systému sociálních sítí je bonzování asi tak stejně, jako když byste v Anglii za druhé světové války přistihli kolaboranta roznášejícího nepřátelskou propagandu do schránek a naházeli ty letáky do kamen, místo abyste zavolali policii, případně mu rovnou rozbili držku. Je to to nejmenší, co lze proti šíření lží udělat. Kdo neudělá ani to, pomáhá šíření lží.“

A o vykopávání příkopů hovořil už na konci března. „Často se mluví o tom, jak se prohlubují příkopy ve společnosti, a jak je máme zasypávat. Vidím to jinak, vykopejme pořádný příkop a vykopejme za něj všechny ruské kolaboranty, stejně, jako jsme to po druhé světové válce udělali s nácky,“ doporučil.

A vysvětloval: „To je jediná cesta. Jasně a přímo říci, to je špatné, to do společnosti nepatří. S nacismem to bylo natolik úspěšné a je považován za natolik špatný, že i náckové označují své oponenty za nácky. To, že po nich bylo tvrdě dupáno, že byli hnáni na okraj společnosti, že se stalo nezákonným nacismus šířit, to dokázalo nacismus omezit natolik, že přestal být v našich končinách hrozbou.“

„Ne něžný dialog a snaha o pochopení ‚jiného názoru‘, ale dupání, dupání a dupání. A jakmile se ocitli na okraji společnosti, nechtěla s nimi mít většina společnosti nic společného. Mnozí ne proto, že by až tak pochopili, co je na nacismu špatné, jako že nechtěli patřit k těm za příkopem a přijali to jako hotovou věc,“ prosazoval Přibáň sociální inženýrství.

„Nacismus je špatný, patří za příkop.To samé musíme udělat s příznivci ruského nacismu. Vykopat hluboký příkop a hnát je svinským krokem za něj. Extremisty to nezmění, ti tam zůstanou a budou dál pokřikovat, ale málokdo tam s nimi bude chtít být,“ uvedl.

Ovšem co se týče nacismu, Přibáň obhajoval, že mají Ukrajinci jako svého hrdinu Stepana Banderu a přirovnával tento „mýtus“ k českému uctívání husitství.

„Každý stát potřebuje své mýty a své hrdiny. Potíž je, když je nemáte kde brát, třeba proto, že jste velmi mladý stát. My sami bychom v tomto měli být s nekritickým obdivem k husitům potichu, protože pro mnohé, přiznejme si na rovinu, pro všechny okolo, to byli náboženští fanatici a pohroma Evropy.

Ukrajina bude mít po válce tolik hrdinů, že Banderu už nebude potřebovat. Vzniká jim úplně nová národní mytologie, na které budou stavět. My zatím pořád máme ty husity,“ řekl.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…