„Facka zleva, druhá zprava, smrad pirátskej, to jsem ještě nezažil, jak se ten člověk choval!“ Na Praze 4 změnili starostu, v zákulisí se děly šílenosti

25.04.2019 12:02

Zastupitelstvo městské části Praha 4 na svém zasedání ve středu 24. dubna odvolalo starostu Petra Štěpánka a sedm dalších členů rady z dosavadní koalice Praha 4 sobě/Zelení, STAN/KDU-ČSL a Piráti a současně zvolilo nové členy rady z ANO 2011, ODS a TOP 09. Starostkou byla zvolena Irena Michalcová (ANO 2011), která v tajné volbě získala 23 hlasů ze 45 přítomných členů zastupitelstva. Petr Štěpánek měl hlasů jednadvacet. ParlamentníListy.cz byly o celém několikatýdenním jednání detailně informovány.

„Facka zleva, druhá zprava, smrad pirátskej, to jsem ještě nezažil, jak se ten člověk choval!“ Na Praze 4 změnili starostu, v zákulisí se děly šílenosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10677 lidí
Ten problém, který stál Petra Štěpánka místo starosty, nevzniknul ze dne na den, ale prakticky ihned po loňských volbách. Štěpánek tehdy vehementně prosazoval nově vznikající koalici, čemuž v té době pilně asistoval lidovecký zastupitel Tomáš Kaplan. Už na podzim roku 2018 měla naše redakce informace o tom, kterak Kaplanův řidič údajně objížděl zastupitele, aby podepsali novou koaliční smlouvu. Nátlak byl už tehdy podle několika našich zdrojů výrazný. K postavě Tomáše Kaplana se ještě dostaneme, neboť také on byl jistým katalyzátorem celého dění.

K tomu mu ovšem zdatně sekundoval i pirátský politik Adam Jaroš. Tento mladík se narodil v roce 1993 a jeho významnou praxí podle životopisu, který jsme rovněž obdrželi, byly brigády. Navzdory tomu se Jaroš stal předsedou komise pro školství a mládež. Ta je v rámci úřadu skutečně důležitá. Sedí v ní například respektovaná šéfka odboru školství, prevence a rodinné politiky Jana Ságlová a mezi členy můžeme najít také Irenu Michalcovou, současnou starostku.

Michalcová se ve školství pohybuje zhruba tři desítky let, Jana Ságlová o něco míň.

Právě na této komisi se podle všeho odehrávaly a zrály spory, které do té doby Praha 4 nezažila. ParlamentníListy.cz byly několikrát upozorněny na „arogantní, nedůstojné a odporné chování“ pirátského politika Adama Jaroše. „Když jsem viděl, jak se choval k Ireně Michalcové (na snímku dole, pozn. red.), co jí kladl za stupidní dotazy, například ohledně zaplněnosti školek přes prázdniny, jakým tónem mluvil s řediteli škol a podobně, vyfackoval bych ho zleva i zprava, toho smrada, protože tohle chování nelze tolerovat,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz jeden z přímých aktérů jednání.

To ale určitě nebylo vše. Jak nám řekl další z politiků Prahy 4, Jaroš na středeční zastupitelstvo dorazil v keckách, mikině a s kapucí na hlavě. Také jeho přístup k vedení Prahy 4 vadil natolik, že se asi tři týdny dozadu daly věci do pohybu. Jak?

Schůzky mezi opozičně-koaličními politiky probíhaly poměrně pravidelně a intenzivně. Zpočátku se řešil počet hlasů a možný nástupce Petra Štěpánka. Vzhledem ke stejnému počtu získaných mandátů panovala diskuse nad tím, jestli bude starostou zástupce ODS nebo ANO. Nakonec padla volba na Michalcovou, která se zdá být konsensuální pro všechny strany a jejich zástupce.

Jenomže to jsme na konci celého příběhu. Tomu totiž na zastupitelstvu předcházela asi šestihodinová vypjatá debata, jejíž průběh se snažili ovlivnit zástupci ANO i TOP 09. Jmenovitě Jiří Pospíšil a Jan Říčař, šéf pražského ANO. Podle našich informací chtěli oba spíše zdrženlivou taktiku a zachovat půdorys dnes už neexistující koalice.

To se nezdařilo.

Mezitím se na plénu zastupitelstva opakovaně Lukáš Zicha (STAN) pustil do Josefa Svobody, bratra bývalého ministra Cyrila Svobody. Vyčítal mu, že moc nechodí do práce. Obdobně arogantně prý vystupovala také bývalá zelená politička Petra Rejchrtová, učitelka na ZŠ Horáčkova, která má u svého jména módní příslušnost k Pirátům. Své řekl k Josefu Svobodovi rovněž lidovec Kaplan.

„Když to nevadilo doposud, proč ta docházka vadí nyní?“ uvedl jeden z koaličních politiků. Jak nám také řekl, Štěpánek a Kaplan jsou jako siamská dvojčata a trávili mnoho času nad byznysem.

„Petr Štěpánek se navíc zachoval jako prase vůči svým vlastním lidem. Zaříznul někdejší radní „Rejchrtovou, dále architektku Jaromíru Eismannovou. Vše, co mohl, pošlapal, aby vyšel vstříc Pirátům a dál seděl na židli starosty, tak ať se nediví, že se mu to vrátilo,“ uvedl zmíněný politik.

Anketa

Je útok na Dominika Feriho důkazem o zhrubnutí české společnosti?

5%
95%
hlasovalo: 11098 lidí
Při pohledu na Petra Štěpánka prý bylo na zastupitelstvu patrné, že se své funkce drží zuby nehty. Poté, co padnul, měl nasadit kyselý úsměv a „vylít si srdce na sociálních sítích“. Přitom původní plán koalice, o kterém Štěpánek věděl, počítal se složením jeho hnutí, KDU-ČSL, STANu a ODS.

Petr Štěpánek navíc během středečního rokování za cenu zachování svého postu nabízel místa radních de facto na počkání. Lukrativní pozice sliboval ODS i hnutí ANO. Oba subjekty byly neústupné a do cílové pásky tak nakonec třiadvaceti hlasy prosadily ředitelku mateřských škol na Praze 4 Irenu Michalcovou. Ta se stala prakticky nejvyšším zástupcem hnutí ANO v Praze, kde se jinak politický subjekt Andreje Babiše pohybuje především v opozičních řadách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …