Zbraň, která si vysloužila přezdívku Satan II, má být schopna nést jaderné hlavice. Putin už v minulosti prohlásil, že sarmat přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí jeho zemi ohrožovat, uvádí na svém webu CNN Prima NEWS.
Prezident Vladimir Putin nasazení rakety Sarmat avizoval již dříve, v předvečer letošního prvního výročí ruské invaze na sousední Ukrajinu prohlásil, že zpožděná mezikontinentální balistická raketa Sarmat bude rozmístěna ještě letos.
Nasazení rakety RS-28 Sarmat na kapalné palivo – západními analytiky přezdívanou Satan 2 – Putin poprvé oznámil v roce 2018 a měla být nasazena již loni.
Putinova nová prohlášení:
— Lazz Lazz (@Lazikkkk) June 21, 2023
Ruské ozbrojené síly "brání územní celistvost země" během "operace společných sil" na Ukrajině;
V blízké budoucnosti bude Sarmat s novou těžkou raketou v bojové službě";
Vyzbrojení ruské jaderné triády umožňuje zajistit globální rovnováhu sil ve… pic.twitter.com/QaQlkgC9Ke
Raketa o délce 35 metrů, která podle Putina donutí nepřátele Ruska „dvakrát se zamyslet“, má dolet 18 000 km. Podle některých odhadů je tento dolet vyšší. Může nést nejméně deset vícenásobně zaměřitelných návratových prostředků – každý s jadernou hlavicí – z nichž každý může být zaměřen na jiný cíl. Může také vynášet hypersonické klouzavé prostředky Avangard, které se mohou pohybovat dále a rychleji a letět po nepředvídatelné dráze, aby oklamaly protiraketovou obranu.
Hlavní útočné akce Ukrajinců nyní probíhají na jihu, Rusové se zaměřují na východ. Uvedla to náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová. Podle ní nepřítel nezískal ani metr půdy. Ukrajinská armáda slaví dílčí úspěchy, zasáhla takřka dvě desítky dělostřeleckých nepřátelských jednotek i těžkou techniku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.