„Jak se jmenuje? Neznám.“ Kromě zástupce ODS v Praze nemají tušení, kdo je chce zastupovat v Senátu

25.03.2019 12:21

ParlamentníListy.cz získaly exkluzivní výzkum, který se zaměřil na doplňovací volby za volební obvod 24, kterým je Praha 9. Termín těchto voleb stanovil prezident republiky na 5. a 6. dubna 2019, kdy se uskuteční první kolo. V tomto obvodě se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat Zuzana Baudyšová, jež byla zvolena v roce 2014 jako nezávislá za hnutí ANO.

„Jak se jmenuje? Neznám.“ Kromě zástupce ODS v Praze nemají tušení, kdo je chce zastupovat v Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ustavující schůze Senátu. Proběhly volby předsedy a místopředsedů

Anketa

Dostane se TOP 09 do příští Poslanecké sněmovny? Ať už sama, či v rámci předvolebního spojenectví?

5%
95%
hlasovalo: 11318 lidí
Agentura Phoenix research, která je pod výzkumem podepsána, se zabývala nejen konkrétní znalostí adeptů na post v horní komoře Parlamentu, ale rovněž na zájem voličů o činnost senátora. Podstatný byl rovněž dotaz, zdali respondenti vůbec vědí o konání doplňovacích voleb.

Na dotaz: „Víte o tom, že se 5. a 6. dubna 2019 konají doplňovací senátní volby ve vašem okrsku?“ odpovědělo negativně 54 procent respondentů. Jednoznačnou znalost termínu přiznalo pouze 7 procent dotázaných. V roce 2014 byla volební účast na Praze 9 v senátních volbách jedna z nejnižších, dosáhla 32,45 procenta. Praha 19 tehdy zaznamenala skoro 55 procentní účast, Praha 20 měla účast přes 40 procent.

Další z dotazů agentury Phoenix research zněl: „Zajímáte se o činnost senátora, který byl zvolen za váš volební okrsek?“

I zde byla patrná nízká povědomost o práci v Senátu. 57 procent dotázaných se o konkrétní výsledky senátora nezajímá, opak připustilo 21 procent. Necelá čtvrtina se nedokázala přiklonit ani na jednu stranu.

Velmi zajímavě pak vyzněla poslední z trojice otázek. Ta se zaměřila čistě na znalost kandidátů. Dodejme, že o místo v horní komoře Parlamentu bude usilovat desítka osobností: Petr Daubner (za Piráty s podporou ČSSD, Sen 21 a Zelených), Martin Hrubčík (ANO), Jan Jarolím (ODS), Jiří Koskuba (Česká suverenita), Martin Kroh (TOP09), Libor Michálek (Vize pro Česko), Pavel Pešan (SPD), David Smoljak (STAN), Eva Syková (Pro Zdraví a Sport) a konečně Petr Šimůnek (KSČM).

Největší znalosti vcelku logicky dosáhl letitý starosta Prahy 9 Jan Jarolím z ODS. Občanští demokraté mimochodem na Praze 9 během loňských voleb do zastupitelstev získali skoro 37 procent, nejvíce v celé Praze. Jarolíma zná 26 procent dotázaných. Dvaadvacet procent respondentů znalo také Libora Michálka. Ten se o Senát uchází znovu ve velmi krátké době, když v říjnu 2018 výrazně prohrál volební klání na Praze 2 s Markem Hilšerem. Michálka v druhém kole podpořila jen pětina voličů, zbylých osmdesát procent mu vystavilo stopku.

Znalost adeptů pro doplňovací volby

Anketa

Pomůže ODS vyloučení Václava Klause ml.?

6%
94%
hlasovalo: 10476 lidí
Ostatní adepti na senátora jsou už pro řadu oslovených voličů velkou neznámou. Komunistu Šimůnka znají jen tři procenta, společného kandidáta socdem a Pirátů Daubnera pouze 6 procent. O mnoho líp si nevede ani zástupce ANO Hrubčík (znalost 5 procent) nebo nominant TOP 09 Martin Kroh (8 procent). Eva Syková, někdejší senátorka (za ČSSD), vloni na Praze 4 neúspěšně kandidovala za ANO a nepostoupila ani do druhého kola, má znalost 8 procent.

Podle článku v Medical Tribune Cz ze září 2014 tým lékařky Sykové vybíral od několika pacientů (ALS) za aplikaci kmenových buněk v rámci experimentální terapie 150 000 korun, čímž mohlo dojít k porušení etiky biomedicínského výzkumu. K takovému jednání se v obecné rovině kriticky vyjádřili předseda České neurologické společnosti Karel Šonka, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd profesor Václav Hořejší a tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nověji byla metoda nadto označena i za nevědeckou a riskující životy pacientů.

Syková, stejně jako Michálek, mohou mít na Praze 9 problém také kvůli místu bydliště. Ani jeden z nich není s Prahou 9 dlouhodobě jakkoli spojován. Libor Michálek pochází z východočeského Náchoda, Eva Syková z Rožmitálu pod Třemšínem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…