„Jako bradavice vedle bradavky, kvůli které tu kozu uříznete.“ Piráti opět úřadují v Praze. Z těch jednání mrazí

26.04.2019 13:16

Hlavní město České republiky je už několik měsíců pod (nad)vládou Pirátů. Ti sice přišli o své koaliční zastupitele na Praze 4, kde je vyšachovalo ANO, TOP 09 a ODS, ale na magistrátní pozice to vliv mít nebude. A to zejména proto, že šéf TOPky Pospíšil proti vzniklé koalici na Praze 4 usilovně bojoval. Problém je jinde. Jak se naší redakci podařilo zjistit, z některých postupů a postojů zástupců Pirátů prý doslova mrazí.

„Jako bradavice vedle bradavky, kvůli které tu kozu uříznete.“ Piráti opět úřadují v Praze. Z těch jednání mrazí
Foto: Česká televize
Popisek: Lukáš Wagenknecht
reklama

Anketa

Přispějete na obnovu katedrály Notre-Dame?

hlasovalo: 13007 lidí
„Tady je městská firma, která vydělá miliardy korun Praze a oni ji doslova devastují,“ řekl naší redakci jeden z pražských politiků. „Jako by měla modelka bradavici u bradavky, a vy jste jí uřízli kozu. To slovo musím použít, protože jinak se to bude zdát, že to není problém. Problém to je. Nedozírné následky už nevrátíte. Někdy je třeba pan Wagenknecht (člen dozorčí rady Pražské plynárenské, a. s.) jako na trní, jako by se v té firmě, která takhle vydělává, tahaly trakaře plné peněz,“ uzavřel.

A nebyl sám.

Společnost Pražská plynárenská, kterou stoprocentně vlastní hlavní město Praha, podle předsedy jejího představenstva Pavla Janečka poškodily spory v pražské koalici kolem možných změn v její dozorčí radě. Zákazníci jsou prý zmatení a ztrácejí důvěru ve stabilitu firmy a zmařená akvizice může znamenat škodu v desítkách milionů korun, uvedl ředitel na dnešním jednání zastupitelstva. Piráti před časem avizovali plán zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci.

Proti se postavila TOP 09, což vyústilo v koaliční spor. O řešení zatím rozhodnuto nebylo. Koalice v souvislosti se sporem vydala tiskovou zprávu, ve které uvedla, že plánuje zrušit společnost Pražská plynárenská holding. To je však úplně jiná společnost, která v současnosti žádnou činnost nevykonává a funguje jako vlastník plynárny, kterého zase vlastní hlavní město. Zrušení této firmy proto činnost Pražské plynárenské nijak neohrozí.

„Nikdo mezi zákazníky nezaznamená, jestli se ruší plynárna nebo Pražská plynárenská holding,“ uvedl Janeček pro ČTK. Lidé podle něj do podniku volají a ptají se, zda je nějaký problém. Zároveň to v nich podle jeho názoru vyvolává podvědomou nejistotu ohledně stavu společnosti.

Dalším negativním důsledkem je fakt, že kvůli mediální pozornosti padla podle Janečka rok připravovaná akvizice firmy Revis Praha, která se zabývá výstavbou plynovodů. Hospodářské noviny k tématu uvedly, že jde o jednoho z největších sponzorů TOP 09. To však podle ředitele nehraje roli. „Akvizice byla zmařena, a není to proto, že by tam byla nějaká blokace ze strany politické strany TOP 09,“ uvedl. Majitelé firmy podle něj od transakce ustoupili kvůli sporu v koalici a pro Pražkou plynárenskou to může znamenat škodu v desítkách milionů korun. Revis Praha chtěla firma koupit proto, že s ohledem na rozšiřování a údržbu plynovodů potřebuje vlastní společnost, která by tyto práce zajišťovala.

Opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO) kritizoval fakt, že se řeší iluzorní problém ve společnosti, která vykazuje každoročně rostoucí zisk. V roce 2017 činil téměř dvě miliardy korun. Kritikům se nelíbila forma komunikace v koalici, kdy se primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na své partnery obrátil přes média prostřednictvím otevřeného dopisu. „My jsme si to s panem primátorem už vyjasnili. Nemyslím si, že jsou vhodné otevřené dopisy do médií o ziskové firmě, která se pohybuje na volném trhu,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09).

Na podivné chování některých politiků pirátské strany upozornily nejen ParlamentníListy.cz článkem o dění na Praze 4, ale i další média. Ta si všímala především snahy Pirátů monitorovat volné byty špehováním elektroměrů anebo jejich výrazné cestovatelské aktivity.

Z webu Pražské plynárenské:

V průběhu času jsme prošli vývojem odrážejícím společenské změny, technologický pokrok a získali jsme neocenitelné zkušenosti díky řešení nejrůznějších obtížných situací. I proto jsme v současné době stabilní, moderní a prosperující energetickou společností, která je schopna pružně a rychle reagovat na měnící se požadavky svých zákazníků.

Mezi naše hlavní priority patří zajištění komfortního zákaznického servisu, energetické bezpečnosti a širokého spektra nadstandardních služeb.

Dlouhodobě podporujeme nové, ekologické a efektivní technologie využívání energie, jako je využití zemního plynu v dopravě. Tradičně také podporujeme nejrůznější obecně prospěšné projekty, čímž aktivně přispíváme k pozitivnímu rozvoji společnosti.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…