„Jau! Von mi láme ruce!“ Kam se hrabe „biomasa“. Tato scéna Kateřiny Jacques stála policistu práci i zdraví

26.08.2020 15:52

VZPOMÍNKY A PERLY Do historie české politiky se Kateřina Bursíková Jacques zapíše bezesporu hlavně kauzou biomasa. To ovšem není zdaleka jediný výrazný zásah do veřejného prostoru, který spáchala tato dnes již bývalá poslankyně za Stranu zelených. Na svém kontě má tato křehká dáma i bitku s policistou Čermákem, která se odehrála v roce 2006 během neonacistické demonstrace v Praze. Celá kauza byla natočena na video a má dokonce vlastní stránku na Wikipedii. Připomeňte si ji s námi.

„Jau! Von mi láme ruce!“ Kam se hrabe „biomasa“. Tato scéna Kateřiny Jacques stála policistu práci i zdraví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Jacques

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

67%
33%
hlasovalo: 13481 lidí

Na 1. května 2006 byl ohlášen průvod neonacistického Národního odporu. Konal se v Praze na Palackého náměstí a skupinka členů Strany zelených se na místě průvodu účastnila neohlášeného protestu právě proti neonacistům. Tento protest byl chráněn policejním kordonem, který odděloval účastníky průvodu od protestujících.

Kateřina Jacques následovala příznivce Národního odporu, kteří odcházeli na Karlovo náměstí, a tak se dostala v ulici Na Moráni do potyčky s policistou Tomášem Čermákem. Policista se později hájil tím, že třikrát Jacques vyzval, aby nevstupovala do míst, kde hrozilo nebezpečí střetu s neonacisty. Jacques jeho výzvy údajně záměrně nedbala, a tak ji za požití donucovacích prostředků spoutal a přinutil nastoupit do policejního vozu.

Během rvačky na zemi stihla Jacques strhnout policistovi odznak a zahodit ho do davu. Na záběrech kamery je pak možné vidět zelenou političku v poutech, jak křičí: „Co si to dovolujete, okamžitě mě pusťte,“ a poté oznamuje svým spolubojovníkům, kteří stojí vedle: „Von mi láme ruce!“ Na to jí Čermák odpovídá: „Já vám nic nelámu, já vám držím pouta, paní.“ To ale političku nezastaví a vykřikuje dál: „On mě fyzicky napadl.“ Následně je Jacques odvedena a vtlačena do policejního vozu. Do toho stihne ještě několikrát zakřičet: „Já tady nebudu, já tady nebudu!“  

Jednání policie vyvolalo kritiku médií i politiků včetně premiéra Jiřího Paroubka. Na policistu podala Kateřina Jacques trestní oznámení pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví. Celý incident byl rovněž vyšetřován inspekcí Ministerstva vnitra. Později také podala Jacques stížnost na údajnou podjatost znalce Mariana Brzybohatého, který ve znaleckém posudku pro soud vyhodnotil zásah jako přiměřený, i když udeření Kateřiny Jacques označil za kolaps.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

67%
33%
hlasovalo: 13481 lidí
Obvodní soud pro Prahu 2 poté zastavil trestní stíhání Čermáka, zprostil ho obžaloby a jednání Jacques označil za přestupek. Městský soud v Praze později potvrdil rozhodnutí obvodního soudu. Kromě tahanic po soudech se policistovi nevedlo dobře ani jinak. Tomáš Čermák byl z důvodu incidentu postaven mimo službu a následně propuštěn od policie. Po zproštění viny se vyjádřil tak, že by se rád k policii vrátil. Pro média policista dále řekl: „Je to pro mě strašně deprimující, já vám můžu říct, že tenhleten proces mi vodnese aj deset let života, to si nedovede nikdo představit, kdo nebyl na mém místě.“

I po letech však bylo pro Čermáka těžké najít uplatnění, hlavně kvůli tříštivé zlomenině obratle, kterou mu způsobil při incidentu kolega Kateřiny Jacques Petr Slunéčko, který se ji snažil bránit. Zranění mělo být způsobeno silným kopancem do hýždí.

Čermákův advokát Jaroslav Janeček později přešel do protiútoku a podal na Jacques trestní oznámení pro útok na veřejného činitele, křivé obvinění a křivou výpověď. Tvrdí v ní mimo jiné, že politička celý konflikt vyvolala záměrně, aby se zviditelnila při nadcházející volební kampani. Na to reagovala Jacques takto: „To je nesmysl, řekla bych, že moje práce v Poslanecké sněmovně svědčí o tom, že mám jiné schopnosti než nechat se někde ztlouct.“

Dne 13. července měla také Jacques vypovídat jako svědek a podle její verze měla být napadena nejen Čermákem, ale i ostatními policisty. „Tyto skutečnosti nejsou pravdivé,“ řekl advokát Janeček s tím, že se opírá přímo o záznamy z policejních kamer i výpovědí zúčastněných osob.    

Ani v komentářích pod videem není lehké najít pro Kateřinu Jacques slova pochopení. Někteří lidé ji označují za aktivistku, která jen dostala to, co si zasloužila. 

 

Jiní zase marginalizují údery obuškem, které Jacques očividně schytala.

 

A další zase neváhají připomenout, jak by se k podobným aktivistům asi zachovala policie v USA.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura to rozsekal na sjezdu: Největším nepřítelem demokracie jsou elity přisáté na veřejné peníze. Bruselofilové nás zničí

13:00 Okamura to rozsekal na sjezdu: Největším nepřítelem demokracie jsou elity přisáté na veřejné peníze. Bruselofilové nás zničí

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na dnešní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští…