„Jdou nás očernit.“ Maďarsko a EU: Znovu přihořívá

29.05.2023 13:41

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová tvrdí, že Evropský parlament usiluje o to, aby se Maďarsko v roce 2024 nemohlo stát předsednickou zemí EU. „Nenecháme si tuto příležitost vzít,“ uvedla Vargová s tím, že prostřednictvím předsednictví by mohlo Maďarsko prosazovat své tradiční pravicové názory napříč unií. Europoslanec Balázs Hidvéghi z vládní strany Fidesz také upozorňuje na údajný očerňující dokument, který připravuje Evropský parlament ve snaze sebrat Maďarsku další peníze.

„Jdou nás očernit.“ Maďarsko a EU: Znovu přihořívá
Foto: Pixabay License
Popisek: Maďarský parlament, ilustrační foto

Podle maďarské ministryně spravedlnosti Judit Vargové se Evropský parlament chystá příští týden hlasovat o usnesení, které má Maďarsku zabránit v převzetí předsednictví v roce 2024. „Nenecháme si takovou příležitost vzít. O právech členských států na rotující předsednictví Evropské rady se rozhoduje jednomyslným hlasováním. Evropský parlament do toho nemá co mluvit,“ uvedla ministryně podle informací serveru abouthungary.hu.

„Ti, kteří v této věci rozhodují, nikdy neuvažovali o tom, že by Maďarsku nemělo být umožněno plnit svou roli. Jsme v každodenním kontaktu s Radou a připravujeme se na tento úkol," dodala Vargová s tím, že předsednictví bude pro Maďarsko vynikající příležitostí k šíření svých názorů v ostatních členských státech a také k utváření budoucnosti Evropy. Maďarsko se podle ní zaměří na budoucí demografické výzvy, konkurenceschopnost a politiku soudržnosti.

Vargová také prohlásila, že Maďarsko usiluje o vytvoření co nejsilnější kontinentální pravice, která by mohla uspět ve volbách do evropského parlamentu v roce 2024. „Evropská pravice musí uvěřit, že může po volbách v roce 2024 převzít kontrolu nad institucemi Evropské unie a chránit evropské křesťanské hodnoty pro budoucí generace,“ prohlásila Vargová.

Zároveň varovala před snahami evropské progresivní levice a jejích médií dehonestovat Maďarsko a zdiskreditovat řádné volby do europarlamentu, pokud v nich zvítězí pravice. „Podle Smlouvy o Evropské unii je svobodná demokratická vůle maďarského lidu hodnotou, kterou je třeba hájit, i když občany udělený politický mandát nebude odpovídat ideologickému proudu v Bruselu,“ dodala Vargová, že Maďaři budou ve volbách do europarlamentu v roce 2024 rozhodovat svobodně a demokraticky bez jakýchkoli zásahů zvenčí.

Před tlakem evropské i domácí levice varoval i Balázs Hidvéghi, poslanec Evropského parlamentu za vládnoucí stranu Fidesz. Ten podle informací serveru abouthungary.hu uvedl, že europoslanci společně s maďarskou „dolarovou levicí" připravují další lživou zprávu odsuzující Maďarsko.

Návrh textu je podle něj plný „nehorázných lží" a vyzývá Evropskou komisi, aby Maďarsku neposkytla finanční prostředky, na které má nárok. „Je pobuřující, že zatímco dolarová levice protestuje kvůli zvýšení platů učitelů v Maďarsku, v Bruselu se snaží zabránit Maďarům, včetně učitelů, v přístupu k penězům, které jim náleží,“ uvedl Hidvéghi s tím, že Brusel se také nadále snaží zatáhnout Maďarsko do války.

„My však trváme na svém mírovém postoji a dáváme Bruselu najevo, že nátlaku nepodlehneme. Na každý nečestný útok řádně odpovíme a nenecháme Maďarsko zatáhnout do války,“ dodal rezolutně europoslanec.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …