„Je Středočeský kraj prokletý?“ klade si otázku server. Zde je důvod

09.12.2018 8:04

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) čeká potomka. Na počátku příštího roku by se však chtěla vrátit do práce. Jenže podle serveru NášRegion.cz už se Pokorná Jermanová nemusí mít kam vrátit. Opoziční zastupitel Michael Pánek (ODS) totiž tvrdí, že se na obzoru možná rýsuje další korupční skandál, ne nepodobný tomu, který před lety politicky pohřbil jiného středočeského hejtmana Davida Ratha.

„Je Středočeský kraj prokletý?“ klade si otázku server. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Opoziční zastupitel Michael Pánek (ODS) tvrdí, že středočeská hejtmanka Jaroslav Pokorná Jermanová z hnutí ANO má problém. Když byl ještě Pánek členem koalice ANO, ODS a STAN, v roli  bývalého šéfa krajského finančního výboru se mu zdálo, že kraj jedná nehospodárně. Upozornil na údajně podezřelé zakázky Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Středočeského kraje.

„Podle jeho analýzy si za období 2014 až 2016 vycucalo z kraje sedm stále stejných firem z více než šesti set fakturujících téměř 3 miliardy korun z celkových 5,5 miliard, které za toto období organizace vyplatila,“ napsal server. Mezi lety 2014 až 2017 kraj mohl utrpět škodu až 890 milionů korun.

Když na to Pánek upozornil, přišel o svůj post a koalice se rozpadla. Pokorná Jermanová zůstala hejtmankou, ale ODS byla nahrazena sociálními demokraty. Hnutí STAN zase svou podporou menšinové koalici nahradili komunisté. Kraj nechal udělat audit, z něhož vyplynulo, že se kolem KSÚS nic podezřelého nedělo.

Pánek však tvrdí, že zmíněný audit nemohl zjistit nic podstatného, protože se nevěnoval opravdu důležitým věcem. „Zadání auditu a jeho detailní zacílení vůbec nesměřuje do oblastí, kde zjevně existují významné nehospodárnosti a netransparentnosti KSÚS, na které poukazuje zpráva předsedy finančního výboru. Jednoznačně tak vyplývá, že rada kraje již od počátku účelově a zcela cíleně zadala obsah auditu tak, aby nesměřoval do oblastí, jež skutečně obsahují významné prvky nehospodárností KSÚS a možného korupčního jednání vedení této organizace,“ uvedl Pánek.

Server si v této souvislosti klade otázku, zda není Středočeský kraj vlastně prokletý, když se v posledních pár letech objevila v „Rathově regionu“ možná další korupční kauza. Bude prý také zajímavé sledovat, co se ve Středočeském kraji stane dál. Může se také stát, že se v příštím roce nebude mít Pokorná Jermanová kam vrátit. V křesle hejtmana už může sedět někdo jiný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…