„Je to neuvěřitelná prasárna.“ Babiš dával rozhovor do novin. Během něho zavolal i Faltýnkovi

20. 4. 2019 7:15

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) přes svou MF Dnes, odloženou momentálně ve svěřenském fondu premiéra, oznámil občanům, že se nejvyššího postu ve vládě nevzdá ani ve chvíli, pokud bude obžalován ze spáchání dotačního podvodu za desítky milionů korun. Poté zkritizoval česká média i německou kancléřku Angelu Merkelovou a zdůraznil, že bojuje za české zájmy, což je trnem v oku řadě lidí. A proto na něj útočí.

„Je to neuvěřitelná prasárna.“ Babiš dával rozhovor do novin. Během něho zavolal i Faltýnkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš na 5. celostátním sněmu Hnutí ANO
reklama

„Nerezignoval bych, protože od začátku tvrdím, že je to politický proces. Že kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to dvanáct let stará věc. Považuji za absolutní skandál, že ještě obvinili moji manželku a moji rodinu. Je to neuvěřitelná prasárna,“ řekl jasně Babiš pro sobotní vydání deníku, který před pár lety koupil.

„Ale já vám říkám, že je celá kauza Čapí hnízdo nesmyl. Já jsem nic neudělal, není to žádný podvod, nebyla korupce. Peníze přišly z Evropy a moje bývalá firma je vrátila, i když na to měla nárok. Takže tam není vůbec nic. Slouží to lidem, všichni to znají, nikdo z toho neměl žádný profit, nebyla tam korupce. Tak na základě čeho jsem stíhán?“ rozpálil se předseda vlády.

Zlobí se na média, že se o své kauze dozvídá víc od nich než od svých advokátů, i když jde o živou kauzu. Víc to ale nechce řešit. Každý rozumný člověk, který zhodnotí dění kolem kauzy Čapí hnízdo, prý musí s Babišem souhlasit.

Jasnou odpověď má i na to, proč se na půdě Evropského parlamentu řeší jeho možný střet zájmů, když je na jedné straně premiérem země a na straně druhé v této zemi vybudoval podnikatelské impérium, které čerpá nemalé množství evropských dotací.

„Ano, já Bruselu vadím. Teď je zase reportáž německé televize ZDF, která je zaměřena proti visegrádské čtyřce, proti Orbánovi, proti mně. Protože my jim říkáme naše názory o migraci, jsme protiimigrační. Tato média – hlavně německá – jsou proimigrační. A my jim s našimi názory vadíme. Takže před evropskými volbami přicházejí různé reportáže, které nevznikají náhodou. Zástupkyně ZDF se mě v Bratislavě na tiskovce V4 ptala za přítomnosti kancléřky Merkelové na nesmysly, ZDF to dělá opakovaně,“ rozčílil se v rozhovoru.        

Babiš tvrdí, že na svůj Agrofert nemá žádný vliv, ale protože ho jeho kritici nedokázali porazit ve volbách, zkoušejí to přes útok v Bruselu. Premiér trvá na tom, že vždy jednal podle zákona. Zdůraznil také, že na Ústavním soudu ČR leží jeho stížnost v této věci, ale dodnes o ní nebylo rozhodnuto.

V Evropské radě prý nikoho dění kolem Agrofertu nezajímá. Když se redaktor Petr Kolář předsedy vlády zeptal, zda to opravdu nikoho nezajímá, Babiš se znovu rozčílil. „Pane redaktore, prosím vás, na tuhle hloupou otázku snad ani nečekáte odpověď. Já bojuji za české zájmy, proti ilegální migraci, za rozpočet podle zájmů České republiky, proto o mně některá zahraniční média informují negativně. A někteří čeští aktivističtí novináři jim pomáhají, čeští europoslanci také rádi pomlouvají českou vládu v Bruselu,“ vypálil Babiš.

Pár slov věnoval i Marii Benešové – budoucí ministryni spravedlnosti. Tuto dámu zná prý už dlouho. V poslední době ji vídal na poradách u prezidenta Miloše Zemana, protože Benešová je jeho poradkyní pro justici. Babiš od ní očekává, že bude bojovat proti korupci. Odcházející ministr spravedlnosti údajně chtěl být v úřadu jen na čas, nastoupil v personální nouzi po pádu Taťány Malé a její plagiátorské aféře.

Nakonec se Babiš rozčílil i kvůli tendru na provozovatele mýta, v němž se angažoval první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Babiš svému kolegovi věří, že nic nespáchal. Argumentuje mimo jiné tím, že Faltýnek ani nebyl na policii, takže mu policie ani nemohla sdělit obvinění.    

„Kam na ty kecy stále chodíte? (Během řeči Andrej Babiš bere telefon, vytáčí číslo a za chvíli do něj začíná mluvit: ‚Pane Faltýnek, dělám rozhovor do Mladé fronty DNES a vykládají něco o vašem obvinění. Byl už jste vůbec na policii? Nebyl? No, tak dobrý, no. Nashle.‘ Následně premiér pokládá telefon. Pozn. red.). Nebyl na policii, žádný dotaz neměli. No tak co je to za spekulace, když ani nebyl na policii? To je jen přání některých lidí. To je stejné jako se mnou. Stále spekulujete a nevadí vám, že jde o živé věci a je z nich permanentní únik informací. Faltýnek nic neudělal, pokud vím. Je tam podezření z korupce, nebo čeho, u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ne u Faltýnka. Tak nespekulujte,“ uzavřel rozhovor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…