,,Jo, smáli jste se." Wollner, Drahoš a další zírají na Zemana. Topolánek? Musíte vidět

10.03.2021 13:34

Ruský agent, zástupce Ruska, kremlofil, odsuzuje liberální část českého politického a novinářského spektra prezidenta Miloše Zemana. Ten v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz vyzval k odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného za to, že blokuje vakcínu Sputnik. Marek Wollner, Jiří Drahoš či Jaroslav Kmenta, ti všichni se ozvali. A Jiří Drahoš? „Jsme v obrovské krizi a musíme se z ní dostat. Je to na vás. Já to před třemi lety aspoň zkusil,“ vzkázal občanům někdejší prezidentský kandidát.

,,Jo, smáli jste se." Wollner, Drahoš a další zírají na Zemana. Topolánek? Musíte vidět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39270 lidí

Prezident Miloš Zeman se ve středečním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz velmi ostře vyjádřil k několika členům vlády. Zejména k ministru zdravotnictví Janu Blatnému, který se podle něj svým odmítáním vakcíny SputnikV stává viníkem smrti stovek pacientů. V jeho případě prý prezident doporučí premiéru Babišovi odvolání.

Druhým ministrem, kterého prezident Zeman kritizoval, je ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ten podle prezidenta selhal a mělo by se uvažovat o jeho výměně. „Je krátce před volbami a každé vládě prospěje, když včas vymění méně úspěšné ministry,“ doporučil.

Petříček je ministrem za menší koaliční ČSSD. Jejího předsedu prezident vyzval, aby preferoval zájmy státu před zájmy stranickými.

Jan Hamáček uvedl, že o odvolání ministra rozhoduje premiér, že křesla ve vládě jsou v rámci koalice rozdělena jasně,  a že jeho podporu ministr Petříček stále má.
 
Jiní politici však reagovali ostřeji.
 
Předseda lidovců Marian Jurečka přes Twitter prezidentovi vzkázal, že je nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání ministra, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny. „Devadesátky už skončily“ vzkázal poněkud nesrozumitelně, neboť v devadesátých letech utvářeli českou zahraniční politiku Václav Havel a Josef Zieleniec a těžko ji nazvat jako „proruskou“.

Zemanův protikandidát z roku 2018 Jiří Drahoš si přisadil: Miloš Zeman znovu ukázal, že hájí zájmy „své“ země, ale není to Česká republika.“ Je podle něj „hloupé a nezoudpovědné“ chtít odvolávat ministra jen proto, že stojí v cestě neschválené ruské vakcíně.

A komentáři neodolal ani další poražený kandidát z roku 2018 a dnes internetový showman Mirek Topolánek. Ten by si prý chtěl uchovat zbytky úcty k prezidentskému úřadu, jenže je to těžké, protože tento dnes sídlí v Kremlu. „Jsme v obrovské krizi a musíme se z ní dostat. Je to na vás. Já to před třemi lety aspoň zkusil,“ vzkázal občanům.

´

 

Postupně přibývali další. Novinář Jaroslav Kmenta se vyjádřil stručně a bez polemik: „Miloš Zeman je kremlofil. Tečka“. Za tečku pak ale připsal ještě něco: Rudý a ukrutný Zeman.

A ozvala se i twitterová veřejnost. Uživatel vystupující pod jménem Andrej Poleščuk vysvětlil situaci v jednom tweetu slovy: Prezident chce hlavu ministra, protože ten nechce nechat lidi očkovat nějakou neschválenou vakcínou z Ruska, ke které nemají důvěru ani Rusové, ani jejich prezident, napsal s tím, že to není „joke“.

Podnikatel Martin Žufánek prohlásil současné dění za „naprosto neuvěřitelné“. „Která jiná země má prezidenta, který hájí zájmy cizí země,“ ptá se řečnicky.

Politolog Miloš Gregor, hlavní český specialista na fake news, poznamenal sakrasticky: „To máte z toho, že jste se mu posmívali, že má jen pyžámkové dny v Lánech“.

Marek Wollner z ČT pak vše završil svým údivem, že prezident Miloš Zeman ještě neprosazuje zavedení azbuky místo latinky.

Novinář Jan Dražan vzepětí boje za západní orientaci komentoval trochu ironicky: „Kdo by ještě včera řekl, že se bude demonstrovat za Blatného jako symbol svobody?“.

A akce pochopitelně vyvolala reakci od prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka: „Dříve vadil „buržoázní původ“, dnes nástupcům bolševiků vadí „ruský původ“,“ napsal. Zlo podle Ovčáčka zůstává stejné, ale volí jiné převleky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…