„Jsou mi cizí.“ Halík velebil mariánský sloup a tiše se modlil. Kritika Zemana, Duky, Zahradila a dalších

15.08.2020 16:27 | Zprávy
autor: vef

Kněz Tomáš Halík se na webu Christnet.eu vyjádřil k dnešku, kdy na Staroměstském náměstí světili repliku mariánského sloupu. On sám není podle svých slov mezi těmi, kdo protestují proti, ani mezi těmi, „kdo ji okuřují kadidlem a frázemi“.

„Jsou mi cizí.“ Halík velebil mariánský sloup a tiše se modlil. Kritika Zemana, Duky, Zahradila a dalších
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

„Koalice Jan Zahradil – Vojtěch Filip – Marta Semelová – Lenka Procházková je mi stejně cizí jako koalice Dominik Duka – Jana Bobošíková – Miloš Zeman – Ovčáček – Lipovská (signatáři pamětního listu),“ napsal Halík. 

Zároveň blahopřál sochaři Váňovi, že si splnil životní sen. „Replika sloupu Staroměstskému náměstí sluší,“ dodal. „Český národ však nebude ani o chlup více nebo méně katolický, zbožný a mariánský, pokud sloup tam stojí, či nestojí; jeho naprostá většina má úplně jiné starosti a preference (a myslím, že to platí i o většině věřících). Už před časem jsem navrhoval, abychom celou kauzu přenechali historikům umění a nepromítali do ní církevnické resentimenty,“ míní Halík.

On sám se byl, dle svých slov, u repliky sloupu tiše pomodlit za uzdravení dějin. „Kardinálu Dukovi, kdyby ještě byl schopen brát vážně odlišné názory druhých, bych poradil, udělat místo triumfalistické parády totéž. Mluvit o smíření a zcela zbytečně provokovat klerikální i antiklerikální sentimenty vnáší do celé věci hořkou příchuť falše. Mezi modlitbou a církevně-politickou demonstrací nostalgie po minulosti je velký rozdíl,“ poznamenal Halík.

„A něco bych chtěl vzkázat i odpůrcům sloupu: Strašit nárůstem moci a vlivu katolické církve postavením sloupu je směšné; někteří její představitelé se o úpadek zbytku vážnosti a morální autority katolické církve v Čechách úspěšně starají sami. Vzpomínám na své učitele a přátele z disentu, katolíky i evangelíky, kteří za úsilí o jinou tvář českého křesťanství platili léty utrpení. Někteří, i když sami trpěli, jsou nepoučitelní,“ uzavřel páter Halík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

21:14 Sudeťáky podpořili, oběti okupace ne! Priority Pavlova Hradu

„Vážený pane prezidente, obracím se na Vás nejen jako na hlavu státu a vrchního velitele, ale také j…