„Jste mag*r.“ Po konci Michalika hádky Fialova tábora

25.11.2021 12:44 | Ze sítí

Nominovaný ministr průmyslu a obchodu Věslav Michalik pod tlakem informací médií o jeho byznyse zabalil své vládní angažmá ještě předtím, než byl vůbec jmenován. Pro některé, třeba pro Václava Moravce, tak povýšil českou politickou kulturu proti éře Andreje Babiše o několik stupňů. Pirát Ferjenčík by ve vládní čistce rád pokračoval a zaměřil by se na nominanta ODS Pavla Blažka. Od expremiéra ODS Mirka Topolánka na to slyšel, že je „magor“. Michalik musel z politického dění ustoupit už v roce 2010, kdy byl stažen z kandidátky TOP 09 a Starostů pro podezření z daňového úniku.

„Jste mag*r.“ Po konci Michalika hádky Fialova tábora
Foto: CNN Prima NEWS
Popisek: Věslav Michalik

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26061 lidí

Na Michalika, starostu Dolních Břežan, který si s sebou vlekl finanční skandál už z minulosti, novináři během několika dní po oznámení jeho nominace objevili hned několik skandálů souvisejících s jeho podnikáním. Solární parky, firmy v daňových rájích nebo napsané na manželku.

Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES připomněl i jeho vazby na ruské podnikatele.

Ještě před čtyřmi dny se Michalik chlubil sousedům, že „vše zatím směřuje k tomu, že bych se měl stát ministrem průmyslu a obchodu“, a plánoval, že s Vítem Rakušanem zcela změní ekonomický model Česka.

Dnes ráno ale oznámil, že ačkoliv si nemyslí, že udělal cokoliv špatného, tak se o funkci ministra nakonec ucházet nebude. Společnost je podle něj po zkušenosti s Andrejem Babišem citlivá na střety zájmů a on nechce ohrožovat novou koalici.

Mnozí mu za takový přístup tleskají.

„Zatímco policií vyšetřovaný premiér se drží ve funkci čtyři roky, kandidát na ministra odmítne nominaci byť jen kvůli podezřením. A premiér ve svém deníku mudruje o střetu zájmů,“ píše Václav Moravec.

Drzé čelo je prý sice lepší než poplužní dvůr, ale zodpovědný přístup Věslava Michalika je pro Moravce náznakem nové politické kultury.

 

 

Vít Rakušan Michalikovi za jeho příkladný postoj poděkoval.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová měla radost, že „Věslav Michalik nezačal hovořit o kampani, účelovce a honu médií na jeho osobu“. Jeho odpovědný přístup je prý právě tou změnou politického stylu, který nová koalice slibovala. I předsedkyně TOP 09 mu poděkovala.

 

 

Děkuji panu Michalikovi za odpovědný přístup,“ přidal se i Petr Fiala.

Miroslav Kalousek si zase představuje, jak teď Vít Rakušan žhaví telefony a shání náhradu. Sám si prý na takové příběhy z politické kariéry vzpomíná, kdy přijde nabídka na funkci ministra s pěti minutami na rozmyšlení.

Podle vzpomínek Mirka Topolánka takto vzniklo i nezapomenutelné působení Miroslava Kalouska na Ministerstvu financí. Kalousek, který nakonec dostal za své řízení Ministerstva financí i mezinárodní cenu, měl v roce 2006 původně být ministrem průmyslu a obchodu. Na poslední chvíli si ale šéf lidovců Jiří Čunek postavil hlavu a žádal pro svou stranu resort financí.

Z koalice ale zazněly i jiné názory. Šéf kampaně Pirátů, bývalý poslanec Mikuláš Ferjenčík, dal Michalika za příklad jednomu budoucímu ministrovi z ODS.

Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády, jsem rád, je potřeba zvednout laťku,“ ocenil podobně jako Markéta Pekarová Adamová.

A pak se pirát nečekaně pustil do koaličního partnera a jeho nominanta: „Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze Stoka ho vyšetřuje policie,“ poukázal.

 

Pirátské ikoně okamžitě odpověděl bývalý předseda ODS Mirek Topolánek: „Vždycky jsem si o Vás myslel, že jste magor. Jsem rád, že na tomto svém tušení nemusím nic měnit“.

 

 

Z povzdálí opozice vše s pobavením sleduje Radek Vondráček. „Aha, tak to jsou ty slibované změny,“ tweetoval. Vláda ještě ani nezačala a už mění druhého ministra. Michálek to zabalil po diskusi na Pirátském fóru, teď Michalik kvůli pochybnému solárnímu byznysu a nesrovnalostem s majetkem.

Vondráček skončil otázkou, kdo asi bude další na řadě. A hned první čtenář dostal podobný nápad jako Ferjenčík: „Možná jeden advokát lichvářů mně napadá“.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

autor: jav

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…