„Kdy skončí válka na Ukrajině?“ A Šojgu odešel ze studia

23.03.2023 9:51

Nizozemská skupina vycházející z otevřených zdrojů Oryx spočítala, kolik Rusové ztratili na Ukrajině tanků. Jde o velké počty. A když měl ruský ministr obrany Sergej Šojgu říct ruské armádní televizi Zvezda, kdy přesně válka skončí, utekl ze studia. Armádní televize tento moment krátce poté z vysílání vystřihla. V době, kdy čínský prezident Si Ťin-pching odjížděl z Ruska, rozpoutala armáda novou vlnu smrtících útoků proti ukrajinským civilistům.

„Kdy skončí válka na Ukrajině?“ A Šojgu odešel ze studia
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Válka na Ukrajině už trvá 393 dní. Podle washingtonského Institutu pro studium války provedly ruské síly v noci na 22. března sérii dronových útoků, které podle institutu naznačují, že Rusové nemají k dispozici dostatek přesnějších raket.

„Ukrajinský generální štáb oznámil, že ruské síly provedly 21 úderů bezpilotními letouny zaměřených na obytné a infrastrukturní oblasti v Kyjevské, Žytomyrské, Záporožské a Oděské oblasti, přičemž ukrajinské síly sestřelily 16 z těchto dronů,“ uvedl ISW.

„Představitelé Ukrajiny 21. března uvedli, že ukrajinské síly pokračují ve vyklízení 20 až 30 km dlouhého pásu na blíže neurčeném místě na východním (levém) břehu řeky Dněpr, aby chránili obyvatelstvo na západním (pravém) břehu před neustálým ruským ostřelováním,“ napsal dále ISW. Ruské síly podle ukrajinské strany zasáhly dvě obytné výškové budovy ve městě Záporoží, přičemž zabily nejméně jednoho civilistu a 33 osob zranily.

Americká zpravodajská stanice CNN v této souvislosti připomněla, že informace o další ničivé vlně ruských útoků na ukrajinské obytné domy přichází v době, kdy čínský komunistický vůdce Si Ťin-pching opouští po třídenní návštěvě Rusko.

„Když Si Ťin-pching odletěl zpět do Pekingu, ruská armáda zahájila sérii úderů íránskými bezpilotními letouny Šahíd na ukrajinský region Kyjev, při nichž podle ukrajinských úřadů zahynulo nejméně devět lidí. Andrij Niebytov, policejní šéf Kyjevské oblasti, řekl, že sedm dalších lidí bylo zraněno, když dron zasáhl budovu ubytovny ve městě Ržyščiv,“ uvedla CNN.

Ržyščiv leží u řeky Dnipro, rusky Dněpr, několik kilometrů na jih od Kyjeva.

V Záporoží byl podle CNN nejméně jeden člověk zabit a 34 zraněno – včetně dvou dětí – poté, co ruské rakety zasáhly obytné domy, což bylo podle vysokého ukrajinského představitele označeno jako „úmyslný úder“ s cílem „zabít civilisty“.

Video z útoku ukazuje, jak exploze prorazila boční stěnu dvou devítipatrových obytných budov. Ukrajinská prokuratura podle CNN v prohlášení uvedla, že město zasáhlo nejméně šest raket a způsobilo rozsáhlé škody.

Student Kyrylo Chornij (20) byl podle americké zpravodajské stanice uvnitř bytového domu jen pár metrů od místa, kde došlo k výbuchu. Za použití pochodně, aby ukázal na svůj byt, řekl CNN před komplexem, že „slyšel výbuch a viděl požár“.

Uvnitř jsou všechna okna vybitá. Chornij oznámil novinářům CNN, že jeho otec stál u okna, když k výbuchu došlo, a jen o vlásek unikl smrti. Přesto Chornij a jeho rodiče tvrdí, že neopustí svůj domov.

„Většinou jsme naštvaní. My se nebojíme. Proč bychom měli? Je to náš domov,“ řekl. „Budu spát ve své posteli. Moji rodiče budou spát ve svých postelích. Bude trochu zima, protože nemáme okna, ale nikam nepůjdeme.“

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruští piloti od 24. února 2022 uskutečnili více než 140 000 bojových vzletů a že 90 % operačně-taktického a armádního letectva, 60 % strategického letectva s dlouhým doletem a 85 % operátorů bezpilotních letounů má bojové zkušenosti.

Vedle toho prý Rusové dosáhli dalších omezených územních zisků u Bachmutu. Současně Rusové tvrdí, že úspěšně zasáhli letiště v Oděse a údajně odrazili dronové útoky na poloostrov Krym. Jednou z možností, proč Rusové nepostupují u Bachmutu tak, jak by si přáli, může být i to, že ruské ministerstvo obrany v posledních dnech rozhodlo o přesunu některých jednotek od Bachmutu na jiná bojiště.

Šojgu navíc poskytl informaci ruské armádní televizi TV Zvezda, ve které odpovídal na dotaz na novináře, kdy skončí válka na Ukrajině. „Každá válka jednou skončí,“ odvětil podle ISW Šojgu. Ale když se ho novinář ptal, kdy přesně se to stane, Šojgu prý nejenže neodpověděl, ale rozhodl se odejít z rozhovoru. „Televize Zvezda původně odvysílala záběry odcházejícího Šojgua, ale v pozdějším vydání je vystřihla,“ upozornil institut s tím, že ruské špičky se dlouhodobě snaží připravit své občany na vleklou válku.

„Ruské síly možná nasazují na Ukrajinu tanky T-54/55 z dlouhodobých skladů, aby nahradily značné ztráty obrněné techniky. Gruzínská výzkumná skupina Conflict Intelligence Team se sídlem v Gruzii 22. března oznámila, že ruské síly přepravily vlak naložený tanky T-54/55 z přímořského kraje směrem do západního Ruska, a zdroje sociálních médií spekulovaly, že je ruské síly mohou nasadit na Ukrajině. 22. března nizozemská skupina otevřených zdrojů Oryx vyhodnotila, že ruské síly ztratily ve vysoce oslabených bojích na Ukrajině nejméně 57 tanků T-90, 448 tanků T-80, 1025 tanků T-72, 53 tanků T-64 a 73 tanků T-62,“ uvedl institut.

ISW informuje

ISW informuje

ISW informuje

O slovo se také znovu přihlásil floridský guvernér Ron DeSantis, který na sebe před pár dny upozornil prohlášením, že ruský vpád na Ukrajinu není pro Američany prvořadou věcí k řešení a popsal ruskou agresi na Ukrajině jako „lokální konflikt dvou sousedů“.

Teď však podle BBC tvrdí, že tato jeho slova byla špatně vyložena.

„Široce favorizovaný uchazeč o Bílý dům v roce 2024 v televizním rozhovoru uvedl, že jeho výroky byly ‚špatně charakterizovány‘. Rovněž nasadil tvrdší tón na adresu Vladimira Putina, když ruského prezidenta označil za ‚válečného zločince‘,“ uvedla BBC.

Ron DeSantis zdůraznil, že vůbec nechtěl říct, že Rusko má na vedení takové války právo. „Kdybych mohl lusknutím prstu rozhodnout, stoprocentně bych to (Donbas) vrátil Ukrajině,“ pokračoval bývalý kongresman a bývalý právník amerického námořnictva.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zbytečně umírají, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTecumseh , 23.03.2023 10:22:05
na Ukrajině lidé. Stačí zavřít feťáka komika Zelenského na uzavřené oddělení psychiatrické kliniky a je za pár dnů po válce.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

14:00 „Vysmívají se nám. Dělají z nás idioty.“ Holec to vzal od podlahy. Nešetřil nikoho

Vysmívají se nám a dělají z nás idioty. Moderátor Petr Holec zúčtoval ve svém pravidelném pořadu Živ…