„Kdybych to dělal já…“ Konkrétní námitky k článku o Nord Streamu

11.02.2023 20:40

Politolog Mauro Gilli na twitteru reaguje na komentář amerického investigativního novináře Seymoura Hershe. Podle něj za sabotáží Nord Streamu stojí Američané. „Mně to připadá jako skvělý hollywoodský scénář,“ říká Gilli. Analytik Oliver Alexander upozorňuje na nesmyslnost vysvětlení i z toho důvodu, že nedává smysl, proč by Biden nechal poničit jen tři plynovody ze čtyř.

„Kdybych to dělal já…“ Konkrétní námitky k článku o Nord Streamu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Únik plynu z plynovodu Nord Stream

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21723 lidí
Koncem září 2022 byly poškozeny plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, přepravující plyn z Ruska do Evropy. Švédsko jako první výbuchy označilo za sabotáž a teroristický čin. Seymour Hersh obviňuje americkou vládu. Podle analytika Olivera Alexandra, jehož analýzy vyšly např. v listech The Washington Post a Reuters, „má však Hershova teorie více děr než samotný plynovod“. Zvláštní je už jen to, že Hersh má všechny informace od jediného nejmenovaného zdroje, který měl očividně přístup ke všem informacím a k procesu plánování sabotáže. Z Hershova popisu události to navíc vypadá, jako by CIA ani nevěděla, že bude útočit na plynovody.

„Mně to připadá jako skvělý hollywoodský scénář, spíš než přesný popis událostí,“ napsal na svém twitteru o Hershově odhalení Gilli. Hersh píše, že v červnu minulého roku během cvičení BALTOPS potápěči námořnictva umístili výbušná zařízení, které se dají dálkově spustit, a ty o tři měsíce později poničily plynovody. Podle Gilliho už jen uspořádání cvičení v oblasti, ve které se o pár měsíců později plánuje velká, tajná sabotáž, nezní moc chytře. Upozorňuje i na to, že to nedává smysl ani z hlediska budoucího možného popření, že s tím měli něco společného. „Navíc myšlenka, nechat tam tato výbušná zařízení po dobu tří měsíců se zdá být poněkud divoká,“ dodává. Zbytečně se tím zvyšuje riziko jejich objevení a tím prozrazení celé operace. Hersh však přišel i s myšlenkou toho, jak CIA zařízení zamaskovalo a pro ruský systém se tak jevilo jako součást přírody. Gilli tuto myšlenku vyvrací už jen z důvodu, že výbušná zařízení neprodukují žádné zvuky. Nicméně, i kdyby nějaké vydávaly, moře by je „kvůli slanosti vody“ rozhodně nezamaskovalo. „Jeho vysvětlení nedává smysl.“ říká a dodává, že je možné, že zmínkou o kamufláži kvůli slanosti vody chtěl Hersh pouze oslnit čtenáře znalostí, že slanost vody ovlivňuje šíření zvuku.

Když už jsou výbušná zařízení umístěná, je třeba je i nějak spustit, a to se podle Hershe mělo zařídit shozením sonarových bójí z letadla. „Proč shazovat sonarové bóje z letadla? Letadlo může být lehce objeveno radary,“ nechápe Gilli. Píše také, že na let letadla P-8 nad Baltským mořem sám na konci září na twitteru upozorňoval a rozhodně se to tedy neobešlo bez vzbuzení pozornosti.

Oliver Alexander také říká, že sonary by mohly být mnohem jednodušeji dopraveny lodí. Navíc připomíná, že plynovody byly poškozeny na několika místech najednou. Tato místa jsou od dost sebe vzdálená, tedy potápěči by se museli ponořit celkem třikrát. Kromě toho si prý Hersh nebo jeho zdroj spletli lodě, místo třídy Alta se cvičení účastnila minolovka třídy Oksøy. Ovšem ani ta nebyla na místě dostatečně dlouho, aby se z ní potápěči na třech místech spustili, upevnili nálože a znovu vystoupali nahoru.

Hersh dále popisuje různá rizika, kdy by zařízení mohla vybuchnout náhodně. „Zdá se mi to jako zbytečně dlouhá diskuse, která má říkat spíše nepodstatné věci,“ komentoval to Gilli. Riziko náhodné aktivace je podle něj nízké. Hershovo vysvětlení, že by zařízení mohla být spuštěna mixem zvuků z oceánu kvůli velkému provozu lodí na moři, seismickým aktivitám či mořským živočichům, je dle Gilliho obdobné jako říct, že velké elektromagnetické emise z Times Square mohou náhodně odemknout dveře od auta.

Aby se tomu CIA vyhnula, míní Hersh, vydávala by zařízení nízkofrekvenční tóny, které by byly rozeznány jen sonarovou bójí, která by je následně spustila. Gilli uvádí, že sám není na dané téma expertem, nízké frekvence by však přinesly spíše nevýhody, vzhledem k tomu, že nízkofrekvenční zvuk se šíří rychleji a může tak být snáze detekován jinými státy.

Gilli svůj příspěvek zakončuje prohlášením, že kdyby CIA na provedení sabotáže najala jeho, dokázal by přijít s mnohem levnějším plánem, který by nevzbudil tolik pozornosti.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

10:25 Zlatý poklad České republiky. Zatím 13,5 tuny, má být až 100 tun

MONITORING SÍTÍ Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že Česká národní banka pod vedením Aleše Michla bud…