„Když se opozice tak strašně bojí...“ Babiš vyrazil kritikům hůl z ruky. A po volbách...

15.09.2021 21:25

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes ve Sněmovně dostal do sporu se zástupci opozice kvůli brožuře k onkologické prevenci, kterou uzavírá premiérův text a jeho celostránková fotografie. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) totiž oznámila, že pojišťovny začnou brožuru zaplacenou z jejich peněz pojištěncům posílat ještě před sněmovními volbami. Babiš podle části opozice v souvislosti s brožurou zneužívá veřejné peníze, premiér to odmítl. Uvedl, že nemá problém s tím, aby se brožura lidem distribuovala až po volbách. Brožuru dnes na svém webu zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví.

„Když se opozice tak strašně bojí...“ Babiš vyrazil kritikům hůl z ruky. A po volbách...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

27%
70%
hlasovalo: 39803 lidí
Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) proto dnes oznámila, že chce distribuci brožury z veřejných peněz zabránit. Koalice Pirátů a STAN na Twitteru ohlásila, že se obrátí na soud s žádostí o předběžné opatření, které materiál zakáže rozesílat. „Hájíte svoji volební propagaci za peníze z českého zdravotnictví,“ řekl ve sněmovní debatě předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Vydání brožury se naopak neobává předseda KSČM Vojtěch Filip, uvedl.

Babiš ve Sněmovně prohlásil, že brožuru vymyslel on sám a je součástí národního boje proti rakovině. „To není, že Babiš si dělá nějakou kampaň,“ zdůraznil. Pokud by lidé nakonec prospekt nedostali, budou moci podle premiéra „poděkovat opozici“. S rozesláním brožury až po volbách ale nemá problém, řekl. „Budu volat pana ministra (zdravotnictví Adama Vojtěcha, za ANO) a nechť to pošlou 11. října,“ podotkl.

„Pokud se opozice tak strašně bojí jedné mojí fotky na konci brožury, kterou jsem vymyslel a zorganizoval a ve které je hlavně devatenáct špičkových odborníků na rakovinu, vydáme ji po volbách. Nemám s tím problém. A děkuju jim za propagaci, je to pro mě strašně důležité téma a jsem rád, že se teď o prevenci díky strachu a antibabišismu opozice dozví ještě více Čechů,“ napsal následně na svůj facebookový profil Babiš.

„Tyhle volby jsou poslední šance volit Babiše. Toho, kterého znáte. Toho, který pořád maká. Toho, který tomu chce dát všechno. Toho, který všude prosazuje české zájmy. Do roztrhání těla,“ dodal předseda vlády v dalším příspěvku.

Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že Vojtěch se počátkem září obrátil dopisem na všechny zdravotní pojišťovny, aby dodržely závazky a brožuru svým klientům rozeslaly. Pojišťovny se totiž k distribuci materiálů s tematikou prevence zavázaly v memorandu s Úřadem vlády a Ministerstvem zdravotnictví ještě v době, kdy přesnou podobu brožury neznaly, píše server. Vojtěch k tomu uvedl, že „termín, kdy pojišťovny brožuru pošlou, byl zcela ponechán na nich“.

Rozesílání brožury pojištěncům až po volbách zvažuje VZP, uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. K tomu, aby si lidé brožuru stáhli z jeho webu, dnes na Twitteru vyzvalo Ministerstvo zdravotnictví. „Je v ní devatenáct odborníků, kteří bojují za dobrou věc. Na rakovinu každý rok kvůli zanedbané prevenci zemřou tisíce lidí,“ napsalo o brožuře. Lidé by si měli udělat názor sami, doplnilo ministerstvo a zveřejnilo odkaz na svůj web, kde je brožura i s Babišovou fotografií k dispozici.

Mluvčí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí Luisa Divišová ČTK řekla, že v souvislosti s distribucí brožury úřad s některými zdravotními pojišťovnami komunikoval. Stanovisko však podle ní nemůže zveřejnit kvůli tomu, že by mohlo předjímat závěry případného správního řízení.

Z projevu premiéra Babiše, 15. 9. 2021 v PSP. Redakční výběr
 
Vážení spoluobčané, v České republice zemře každých dvacet minut jeden člověk na rakovinu. Každý den 200 lidí rakovinu dostane. Dvě třetiny lidí se nám pořadí zachránit, ale třetinu ne. Víc než 500 tisíc našich spoluobčanů žije s rakovinou, nebo s ní bylo v minulosti léčeno. Přestože zátěž české populace zhoubnými nádory je vysoká a počet nádorových onemocnění u nás dlouhodobě narůstá, stále více pacientů se daří z rakoviny vyléčit. Mimochodem, u prsu a prostaty je to 100 procent, když se to zjistí včas. V tom patříme mezi nejlepší ze zemí střední a východní Evropy.
 
...
 
Je to určitě dáno i tím, že Česká republika má skvělé lékaře, neustále investujeme do moderních přístrojů na diagnostiku a léčbu rakoviny. V dostupnosti plně hrazených moderních protinádorových léčiv patříme k těm nejlepším v Evropě. To je potřeba udržet. Máme dobře organizovaný screening na vyhledávání nádoru děložního hrdla, tlustého střeva a prsu. Děti mají možnost být očkované proti virům, způsobujícím rakovinu děložního hrdla a některé další rakoviny, např. v oblasti hlavy a krku.
 
Výsledky těchto preventivních programů se již dostavují. Podařilo se snížit počet nových případů rakoviny děložního hrdla a tlustého střeva.
 
Byli jsme kdysi nejhorší. Dneska jsme dvacátí v Evropě, nejhorší je Maďarsko a Slovensko. A mimochodem všichni, kteří jsou nad padesát, máte jít na kolonoskopii. Předtím to bylo nad šedesát. A proto jsme zase lepší.
 
...
 
A teď je ta věta. Do roku 2035 tak bude rakovina hlavní příčinou úmrtí obyvatel Evropské unie. Léčba bude sice účinnější, ale bude také složitější, náročnější na nové technologie a samozřejmě dražší. Určitě víte, že jsme připravili velký plán obnovy naší české ekonomiky po covidu. A část peněz z něj, ale i dalších programů nasměřujeme právě do boje s rakovinou, která je tak při vysokém výskytu i významným sociálně-ekonomickým problémem. Na vypracování těchto plánů a doporučení se podíleli špičkoví experti z různých oborů medicíny z celé České republiky. Všichni mají skvělé výsledky v boji proti rakovině. Dokázali, že rakovinu lze porazit, lze jí předcházet a léčit. Naší společnou strategií je zachránit další tisíce životů ročně a dostat Českou republiku ve statistikách mezi nejlepší země v Evropě. Je pro mě čest spolupracovat se špičkovými experty, které jsme vám mohli představit, a děkuji všem, kdo nám pomáhají. A vážím si toho, že jste věnovali pozornost tomuto skutečně životně důležitému projektu.
 
 
Tak já se ptám, to je nějaká kampaň? Nebo vy vlastně říkáte, že předseda vlády nemá dělat nic? Já jsem předseda Rady pro zdravotní rizika. Já se zdravotnictvím zabývám. A co je zajímavé, že my jsme tenhle prospekt už distribuovali 29. června 2021. Tady je titulek z nějakého média, ani nevím, jakého. Stát chce účinněji bojovat proti rakovině, pomoci má osvěta, prevence i nová odborná pracoviště. A ta tisková konference, která byla v Královských Vinohradech v nemocnici, na stejdži byla tahle fotka. (Ukazuje prospekt.) A dali jsme to novinářům, a nikdo nic neřekl. Takže teď opozice zase přichází, a tak jak tady dělali skandál s mojí knížkou, kterou samozřejmě máme zahrnutou v nákladech, Piráti zneužívají své pozice, a vy mě obviňujete? Z jakého titulu? Já jsem to vymyslel, já jsem to odpracoval, má to skvělý design, a vy vlastně říkáte, teď to lidem nedáme. Tak fajn. Tak si to odhlasujte a řekněte, že to nechcete vůbec, nebo že se to pošle po volbách. Je to na vás. Nic jste nevymysleli a jenom bouráte. Vždycky, vždycky.
 
Mimochodem objednávka z Úřadu vlády: je to za 201 700 korun bez DPH. Úřad vlády, tam jsem já. Objednávka brožury o prevenci rakoviny. Jde o váš život. Strategie konceptu brožury. Návrh rozcestníku podle cílových skupin. Návrh headline. Grafický návrh obálky. Grafický návrh layoutů brožury. Rešerše textové části. Sazbu stran a sazbu brožury. Projekt management. Autorizace a valorizace textů lékařů. Jazykovou korekturu. Tisková data. Na tomhle jsme strávili x večerů, na Úřadě vlády. Za 201 tisíc korun! Takže ještě jednou. Já jsem to vymyslel. To není brožura, kde já jsem se šel vyfotit. Já jsem to vymyslel, já jsem to zorganizoval (Smích z lavic Pirátů.) My jsme to odpracovali. Můžete se smát, jak chcete. A to je tak. A teď vy přicházíte, že je to nějaká kampaň. Já nevím, kde je ta kampaň, v čem? Podle vás by asi premiér neměl dělat nic. A o té rakovině.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…