„Kozel zahradníkem“ a diplomovaný lesník od Schwarzenberga. Seznamte se s kandidáty na ombudsmana

12. 2. 2020 11:31

O Stanislavu Křečkovi, kandidátovi na ombudsmana navrženém prezidentem Zemanem, jsme se v posledních týdnech mohli dočíst všechno možné. Vyjadřovala se k němu odcházející Anna Šabatová i zaměstnanci úřadu. Milion chvilek pro demokracii chce při jeho zvolení svolávat demonstrace. Další dva kandidáti, Vít Alexander Schorm a Jan Matys, jsou v naprostém mediálním stínu a jejich minulost nikdo neřeší. Seznamte se proto s kandidáty, které na veřejného ochránce práv navrhli senátoři.

„Kozel zahradníkem“ a diplomovaný lesník od Schwarzenberga. Seznamte se s kandidáty na ombudsmana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Opětné projednávání rožšíření pravomocí ombudsmana ve sněmovně. Opozice si stěžovala, že Jiří Dienstbier vůbec neodpovídá na kladené dotazy
reklama

Poslanecká sněmovna má nového Veřejného ochránce práv, lidově ombudsmana, volit ve středu v poledne. Nominováni jsou tři kandidáti – Stanislav Křeček, kandidát prezidenta republiky, a také Vít Alexander Schorm a Jan Matys, navržení Senátem.

Větší šance z dvojice senátních kandidátů má pravděpodobně Vít Alexander Schorm. Tomu vyjádřili podporu Piráti i hnutí STAN. V Senátu jej na ombudsmana navrhli senátoři Václav Láska, Jiří Dienstbier a Miluše Horská. V hlasování senátorů pak dostal nejvíce hlasů a byl zvolen v prvním kole.

Nahlédnutím do životopisu kandidáta Schorma zjistíme dvě věci. Že je studijně i profesně intenzivně navázán na Francii a že větší část svého pracovního působení v ČR pracoval jako ředitel kanceláře Pavla Rychetského, v té době místopředsedy vlády pro legislativu. Schorm pro něj pracoval od října 1998 do konce února 2002, kdy byl vyslán jako vládní zmocněnec zastupovat Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.

Anketa

Je dobře, že knihkupectví vyhodilo z práce ženu, která napsala protiromské statusy?

3%
97%
hlasovalo: 14592 lidí

Ve Francii Schorm již předtím studoval na fakultách v Dijonu a Paříži. Zaujme také, že ještě během studií na brněnské právnické fakultě od ledna 1996 začal pracovat jako poradce předsedy Nejvyššího soudu Otakara Motejla. Během své práce na Nejvyšším soudu si ještě na rok odskočil na studijní pobyt na pařížskou Sorbonnu, aby se hned po návratu přesunul do Prahy, kde začala jeho práce pro vicepremiéra Rychetského. Během řízení jeho sekretariátu ještě stihl studovat na Národní správní škole při úřadu předsedy vlády Francouzské republiky.

Od roku 2002 zastupoval ČR před Evropským soudem pro lidská práva. Tuto funkci vykonává doposud, tedy téměř 18 let. A s ohledem na to, co v této pozici dělal, se v souvislosti s jeho kandidaturou na ombudsmana mezi právníky hovoří o „kozlovi zahradníkem“.

„Naprosto nechápu jak může někdo, kdo celý profesní život jezdí do Štrasburku a vykládá tam, jak je Česká republika skvělá, úžasná, báječná a vůbec neporušuje lidská práva, tak vůbec chtít najednou obhajovat občany České republiky, kteří se k ombudsmanovi uchylují pro pomoc proti státu, který opět Schorm celý život obhajoval,“ sdělil ParlamentnímListům.cz obeznámený zdroj z právnické komunity.

Tam je Schorm také mimo jiné znám svým neúspěšným pokusem o získání titulu Ph.D. na brněnské Masarykově univerzitě.

Schormovu kandidaturu na ombudsmana hlasitě podpořili zaměstnanci Úřadu veřejného ochránce práv, kteří se současně ohradili proti Stanislavu Křečkovi. V případě jeho zvolení slibuje organizace Milion chvilek pro demokracii další demonstrace.

Sám Schorm se pokusil Křečkovu nominaci zpochybnit. Prezident Zeman jej prý navrhl až po vypršení zákonné lhůty. „Je zvláštní, že jde oproti veškerým zvyklostem a právním pravidlům volebních procesů kandidátní listinu změnit. Že ji lze stáhnout a někoho vyškrtnout, to běžné je, ale najednou přijít s novými kandidáty je už trochu neobvyklé,“ řekl Schorm v Českém rozhlase.

Zatímco Vít Alexander Schorm je v právnické komunitě v rámci možností celkem dobře znám, nominace Jana Matyse je pro komunitu obeznámených spíše záhadou. Třiasedmdesátiletý advokát není v oblasti obhajoby lidských práv znám v podstatě vůbec. Nelze od něj dohledat publikační činnost ani nic dalšího, co by prokazovalo jeho speciální zájem o téma.

Doktor Matys, ročník 1947, působil jako advokát již od sedmdesátých let, advokátské zkoušky složil v roce 1977. Jak potvrzuje právník, se kterým ParlamentníListy.cz hovořily, i jeho číslo v České advokátní komoře potvrzuje, že se jedná o advokáta, působícího již před rokem 1989.

Do životopisu, který poslancům poskytl, napsal, že má za sebou „odbornou praxi širokého rozsahu“. Věnoval se podle svého životopisu především civilnímu právu. „Přitom za každým případem je třeba spatřovat občana jako člověka v jistých životních situacích, zejména těch méně pozitivních,“ vysvětlil svou způsobilost pro úřad Veřejného ochránce práv.

V životopise zaujme také dálkové studium na Střední odborné lesnické škole Dr. Bedřicha Schwarzenberga v Písku, zakončené v roce 2005 titulem Diplomovaný specialista, kterým si advokát rozšířil portfolio „za účelem možné i odborné správy svých lesů“.

Doktora Matyse v Senátu navrhl senátor Tomáš Jirsa z ODS, a právě ODS mu vyjádřila podporu i v Poslanecké sněmovně. Zvolen byl až ve druhém kole, přičemž zdroj ParlamentníchListů.cz si povšiml jeho značně neuspořádaného kandidátského projevu, trochu kontrastujícího s avizovanou mnohaletou zkušeností obhájce.

Třetím kandidátem je pak Stanislav Křeček, navržený prezidentem republiky Milošem Zemanem. Právník a vyznamenaný člen Skautu se v devadesátých letech proslavil jako předseda Sdružení nájemníků ČR, hájící práva nájemníků proti majitelům nemovitostí. V roce 1998 byl zvolen poslancem za ČSSD, ve Sněmovně působil v ústavněprávním výboru.

V roce 2013 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou do pozice zástupce Veřejného ochránce práv, přičemž nominaci tehdy získal jak ze Senátu, tak od prezidenta Václava Klause. Byl zvolen a tuto funkci vykonával pod ombudsmany Pavlem Varvařovským a po jeho rezignaci pod Annou Šabatovou.

V lednu 2020 jej prezident Miloš Zeman navrhl do čela Úřadu veřejného ochránce práv, poté, co stáhl svou nominaci Heleny Válkové.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…