„Krysy.“ Nenávist vůči AfD v Německu dostupuje vrcholu. I z vysokých míst. Nahlášeno policii

02.02.2024 11:52

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier varoval v projevu před „extremistickými krysaři“. Nacionalistický izolacionismus, řeči o vystoupení z Evropské unie, nenávist k lidem s migrační minulostí jsou dle jeho názoru „jedem pro Německo“. Mezitím na protestu proti pravicovému extremismu byli členové AfD přirovnáni zase ke krysám.

„Krysy.“ Nenávist vůči AfD v Německu dostupuje vrcholu. I z vysokých míst. Nahlášeno policii
Foto: Hana Brožková
Popisek: Německý prezident Frank-Walter Steinmeier

„Setkáváme se v neklidné době,“ prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier po setkání se zástupci podnikatelských svazů, Německé federace odborových svazů i podniků a podnikových rad, kde byla projednávána soudružnost a celkový stav německé demokracie, 29. ledna 2024.

„Moji dnešní partneři v dialogu z řad podnikatelů a odborů to ve svých podnicích pociťují každý den. V naší zemi panuje nejistota a obavy a zároveň jsme svědky toho, jak političtí extremisté tyto obavy systematicky rozdmýchávají, aby je zneužili pro své nezodpovědné plány,“ řekl s tím, že s jeho partery na schůzce se sešel, protože ze zkušenosti ví, že spolupráce mezi sociálními partnery pomáhá překonat krize a nové výzvy.

Prezident v projevu vzal na vědomí zprávu o tajném setkání pravicových extremistů, kde plánovali vyhostit miliony migrantů ze země a následné protesty, které propukly v celém Německu. „Lidé, kteří dali jasně najevo: V naší zemi nechceme pravicový extremismus, nebudeme ho tolerovat. A to, co ukázali, bylo silným znamením pro naši demokracii, ale také znamením, které bylo nutné!“

Anketa

Funguje náš stát dobře? Jste spokojeni s úřady, zdravotnictvím, sociálními službami apod.?

1%
96%
hlasovalo: 32490 lidí
Listopadové schůzky o „deportaci migrantů“ se účastnili podle serveru Corrective i zástupci AfD.

Povstat proti odpůrcům demokracie musí podle německého prezidenta celá společnost. „Když je napadána naše demokracie, když je překračována hranice, kdy se protiklady staví na zadní, pak musí demokratický střed, drtivá většina naší společnosti, zaujmout stanovisko a dát to jasně najevo: Všichni, kteří se hlásíme k demokracii, se k ní hlásíme, hájíme toto Německo a nedovolíme, aby tuto zemi ničili extremističtí krysaři,“ udeřil Steinmeier.

Tzv. pravicový extremismus je podle něj „jedem pro Německo“. „Nacionalistický izolacionismus, řeči nebo vystoupení z Evropské unie, nenávist k lidem s migrační minulostí – tato extremistická ideologie je jedem pro naši ekonomiku, jedem pro zaměstnanost a prosperitu. Je hrozbou pro naši zemi,“ řekl prezident.

Dodal, že „boj proti pravicovému extremismu je také imperativem zdravého hospodářského rozumu“. To i vzhledem k tomu aktuální situaci na německém trhu práce, kde – jak Steinmeier vyzdvihl – více než čtvrtinu práce vykonávají lidé, které extremisté chtějí vyhostit. „Pokud se nám nepodaří přivést do země další pracovní sílu, jsme v háji,“ sečetl prezident.

V protestu proti pravicovému extremismu byl mezitím spatřen plakát se sloganem: „Krysy AfD žerou demokracii“.

„Podle názoru AfD Ebersberg takové výroky již nespadají pod ústavně chráněnou svobodu názoru, ale představují trestný čin nebo podněcování lidí,“ uvedl mluvčí okresního sdružení AfD Christoph Birghan.

AfD podala trestní oznámení, informoval deník Süddeutsche Zeitung.

Podle policie se demonstrace v Ebersbergu zúčastnilo 2600 lidí, organizátoři odhadovali počet účastníků na 3200.

Shromáždění se účastnila i poslankyně vládní koalice Semafor, Doris Rauscherová z SPD a poslanec Thomas Huber z CSU. AfD od nich očekává, že se „od tohoto nedemokratického postoje jasně distancují“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 02.02.2024 12:04:52
Na Slovensku již Sorošovci spustili převrat. Svazáci jsou prostě v každé době a oni si tu svou "demokracii" fakt nenechají nikým rozvracet.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…