„Kurvy nás maj na háku.“ Jiří Drahoš dostal dopis stran roku 1989

14.08.2019 9:20

Server časopisu Přítomnost přináší pod titulkem „30 let po plyšáku zas nás maj kurvy v háku“ otevřený dopis historika Aviezera Tuckera, jenž si stěžuje senátorovi Jiřímu Drahošovi na to, co se děje s ústavem ÚSTR. Mimo jiné zmiňuje i věci z porad.

„Kurvy nás maj na háku.“ Jiří Drahoš dostal dopis stran roku 1989
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš

Podle Tuckera, jenž je politologem specializujícím se na post-totalitní a totalitní společnosti, hrozí ÚSTRu proměna v instituci národního zapomínání a zastánce neo-totalitarianismu. „Píši Vám jako člen panelu pro odborné hodnocení Ústavu pro studium totalitních režimů, který zástupce ředitele tohoto ústavu Mgr. Ondřej Matějka rozpustil, neboť tento panel nemohl splnit úlohu PR, kterou mu pan Matějka chtěl propůjčit…“ poznamenal Tucker. 

Anketa

Jaký máte názor na Jaroslava Foldynu?

hlasovalo: 16591 lidí

„V rámci přípravy na první setkání evaluačního panelu jsem napsal poznámky, které se mj. týkaly otázek množství a kvality publikací v mezinárodních časopisech a nakladatelstvích a propojení studia ÚSTR s výzkumem v zahraničí. Vyslovil jsem se pro založení časopisu a monografické řady a kritizoval jsem proklamovanou agendu pana Matějky, kterou lze považovat za xenofobní, neboť podle ní nebude zaměstnávat badatele z ciziny, pokud nebudou mít svůj vlastní grant. I kvůli takovému přístupu nemá ÚSTR pracovníky, kteří by byli schopni komparativního výzkumu na mezinárodní úrovni. Tyto předběžné poznámky jsem poslal členům hodnotícího panelu a Martinu Paloušovi, neboť v rozhovoru se mnou projevil zájem o zlepšení publikační činnosti ústavu,“ popsal dále Tucker a uvedl i to, jak se následně dočkal požadavku, aby z panelu odstoupil. 

„Neo-totalitní revizionismus není tím nejhorším nebezpečím. Přístupy současného vedení ÚSTR jsou vážnější než pokusy historických revizionistů. Místo toho, aby diskutovalo o paměti související s totalitou, pokouší se současné vedení tuto paměť potlačit, Ústav zevnitř rozložit a proměnit jej v instituci zapomínání. Většina výzkumu, který ÚSTR v posledních letech provozuje, se soustřeďuje na dílčí, nepříliš zásadní témata, jejichž výsledkem jsou dílčí studie, jimž chybí zobecnění, teoretické závěry či komparace v širší perspektivě. Pro jednotlivé stromy není možné vidět les. Ze studia několika buněk se dozvíme o celé rostlině jen málo,“ míní pak také v dopise Tucker. 

„Ředitelem Ústavu je sice pan Hazdra, ale de facto ředitelem (formálně náměstkem ředitele) je Mgr. Ondřej Matějka, který nemá kvalifikaci k tomu, aby řídil ústav, jako je ÚSTR,“ pozastavuje se rovněž Tucker.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udavač! Železný z ČT nahlásil ,,prohřešek". Co z toho? Nebude rád

11:36 Udavač! Železný z ČT nahlásil ,,prohřešek". Co z toho? Nebude rád

Moderátorovi ČT Jakubu Železnému vadí, že policista u soudu měl jako ochranu před koronavirem šátek …