Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS

16.08.2022 18:06

Nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek je probíranou postavou. Kdo ho doporučil na jeho post? Mlejnek totiž v minulosti udržoval kontakty s Michalem Redlem, jenž byl údajnou hlavou skupiny, kterou policie stíhá kvůli korupci. Na doporučení Mlejnka se ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ptaly Seznam Zprávy, konkrétně reportér Janek Kroupa.

 Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) původně tvrdil, že Mlejnka mu na post šéfa civilní rozvědky doporučovali minimálně dva lidé. A právě to provázejí v současné době pochybnosti, neboť dva jmenovaní vojenští rozvědčíci, na něž se odvolával, popřeli, že by s ním o Petru Mlenkovi mluvili. Pochybné reference dokonce začala zkoumat i vnitřní inspekce Vojenského zpravodajství. 

Reportér Janek Kroupa se následně ministra jal na osoby ptát – jak na pana Jílka, jenž popřel, že by s Rakušanem mluvil, tak na Bartovského. Rakušan však na první zprávu neodpověděl.

„Mohl byste prosím říci, kdo vám doopravdy pana Mlejnka doporučil? Byl to pan Redl?“ zeptal se pak znovu Kroupa Rakušana. A ten odpověděl: „Pane Kroupo, jednou provždy: nebyl to pan Redl, kterého neznám a nikdy ve svém životě jsem ho neviděl. Reference od obou zmiňovaných pánů jsem měl, přestože jsem se jich na něj neptal osobně, v tom není rozpor. Osobně jsem o Petru Mlejnkovi hovořil s již zmíněnými generálem Opatou a generálem Řehkou. Jejich reference byly pozitivní,“ zmínil Rakušan. 

Kroupa se ptal dál: „A kdo Vám dal jejich reference? Mlejnek? Písemné? Jak ty reference vypadaly? Oni kontakt s Vámi popírají.“ Rakušan dodal, že netvrdí, že byli v kontaktu. „V kontaktu jsem byl s výše zmíněnými generály. Pan Mlejnek mi předal kontakty na lidi, kteří písemně potvrdili ochotu dát kladné reference, což jsem osobně viděl,“ napsal.

„Ať tomu rozumím správně: Mlejnek napsal, že oni jsou jeho reference a to vám ukázal?“ zeptal se dále Kroupa a Rakušan mu odpověděl, že Mlejnek mu ukázal jejich zprávy, že jsou připraveni poskytnout reference. On sám byl podle svých slov v osobním kontaktu s lidmi, které zná a důvěřuje jim. Zprávy podle svých slov ukázat nemůže, neb je v telefonu nikdy neměl, pouze danou komunikaci s nabídkami pozitivních referencí viděl. Sám Mlejnek doporučení Seznam Zprávám zatím neukázal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kdy přidáte učitelům?

Kdy budou učitelé brát minimálně stejně, jako třeba zákonodárci? Včera v hlavních zprávvách na Nově říkali, že vaše vláda dává učitelům málo, že nemají ani na pomůcky, a lze předpokládat, že učitelé budou ze škol odcházet nebo se minimálně nepohrnou učinit noví, a že je to potřeba! Nemyslíte, že by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…