Lidé se musí připravit na jinakost, řekla si dívka. A začala se oblékat jako muslimka. Tady jsou její zážitky...

29.11.2015 19:13

Šestnáctiletá studentka Valentýna Skácelová se obléká jako muslimka a zkouší, jak na ni budou reagovat čeští spoluobčané v Kroměříži či Olomouci. O své zkušenosti se podělila se serverem houpaciosel.cz. Rozhodně jí prý nejde o zesměšňování islámu. Snaží se českou společnost připravit na jinakost. Dočkala se prý i poměrně ostrých reakcí od některých spoluobčanů, včetně výkřiků „chcípni“.

 Lidé se musí připravit na jinakost, řekla si dívka. A začala se oblékat jako muslimka. Tady jsou její zážitky...
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

V úvodu rozhovoru mladá studentka prozrazuje, že ráda provokuje. A také se zajímá o islám a o dění kolem sebe. Při svých procházkách se obléká do nikábu, muslimského oděvu, v němž žena ukazuje jen své oči.  

„Chtěla bych zjistit, které věkové skupiny reagují pozitivně, které negativně. Taky určitě porovnám města. Už za sebou mám Kroměříž, Prahu, čeká mě Olomouc a Zlín. Rozhodně není mým účelem nějak tohle náboženství shodit, zesměšnit, právě naopak. Ti lidé, nebo aspoň část, utíkají před válkou do bezpečí a chtějí se začlenit do naší společnosti. Možná to všechno vidím moc pozitivně, ale myslím, že to jde i tak, abychom my, obyvatelé Evropy, byli schopni částečně akceptovat jejich náboženství a kulturu a na oplátku ti, co chtějí zapadnout, aby akceptovali naši kulturu, tradice a nesnažili se je nějak ničit,“ podotýká.

Přidává jeden příklad – se vzájemnou tolerancí je to jako s vegany. Ty také většinová společnost nepřesvědčuje, že je fajn dát si maso.

Zahalená spolužačka nebo úřednice by mi nevadila

Stejně tak bychom se ale měli snažit pomoct ženám z muslimských komunit, aby se zlepšilo jejich postavení. To ovšem nemění nic na tom, že by mělo být dívkám umožněno nosit na školách šátky, pokud nejde o školy církevní. Muslimové musí naproti tomu podle studentky akceptovat fakt, že se na  občanský průkaz fotíme s odhalenou tváří. Sama by neměla problém s tím, kdyby měla zahalenou spolužačku nebo ji za přepážkou obsluhovala zahalená úřednice.

A jak se studentce kráčelo po Praze či po Kroměříži? V Praze lidé často promlouvali přímo k ní, v Kroměříži o slečně mluvili spíše za zády. Jejich reakce si zapisovali bodyguardi. Studentka totiž v muslimském oděvu nechodí po českých městech sama. Pro případ potřeby má s sebou i partnery projektu.

„Lidé se otáčeli, vyplazovali jazyky, fotili si mě, komentovali oblečení, pronášeli věty typu: ‚Už je to tady,‘ nebo ‚Teď vytáhne samopal‘. Jeden pán na mě křičel, ať vypadnu, že tady pro nás není místo. Taky jsem měla strach, když na mě na přechodu z auta zavolali ‚Chcípni‘. A nesmím opomenout pro mě nejzajímavější reakci studentů konzervatoře, kteří kolem procházeli s hudebními nástroji a po tom, co jsme se míjeli, na mě začali těmi nástroji jakoby střílet se zvuky ‚Ratatata‘," popisuje studentka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

20:02 Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

ANKETA Pietní akt k uctění obětí srpna 1968 při invazi armád Varšavské smlouvy do Československa nar…