“Malý balkánský Hitler chce odstranit Srby”. Na půdě OSN se řešilo Kosovo

3.5.2022 6:46 odp. | Komentář

Situace na území Kosova a Metohije se zhoršuje. Tamní Srbové čelí ze strany albánských institucí stále větší diskriminaci a útokům. Dialog mezi Bělehradem a Prištinou pod záštitou EU je kvůli řadě provokací na bodě mrazu. Představitelé srbské vlády to už nevydržely a na prohlášení premiéra jednostranně vyhlášeného Kosova reagují označením “malý balkánský Hitler”.

“Malý balkánský Hitler chce odstranit Srby”. Na půdě OSN se řešilo Kosovo
Foto: repro Facebook
Popisek: Nyní v Haagu souzený kosovsko-albánský exprezident Hashim Thaçi s Madeleine Albrightovou

Rada bezpečnosti OSN koncem dubna projednávala zprávu své organizace UNMIK (Mise OSN v Kosovu/United Nations Mission in Kosovo, pozn. red.). Jde o pravidelnou půlroční zprávu, kdy představitelé spojených národů referují o výsledcích svého pozorování.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83680 lidí

Podle srbského ministra zahraničních věcí Nikoly Selakoviće, který se zasedání v OSN zúčastnil, je zpráva UNMIK příliš stručná a měla by se podrobněji zaměřit na kvalifikaci událostí a jejich příčin, aby bylo možné na dění na Kosovu a Metohiji pohlížet ve správném světle. Měl patrně na mysli desítky etnicky motivovaných útoků, kterým srbské a další nealbánské obyvatelstvo čelí. 

Selaković na zasedání v New Yorku varoval, že cílem kosovsko-albánských provokací je donutit tamní Srby opustit své domovy a de facto tak území etnicky vyčistit. Chování albánských představitelů z Prištiny v poslední době totiž k ničemu jinému nesměřuje. Priština dlouhou dobu bojkotuje dokument známý jako Bruselská dohoda, kterou obě strany před lety podepsali, nicméně albánská strana odmítá plnit podmínky, ke kterým se zavázala. Ministr na zasedání Rady bezpečnosti připomněl, že kosovsko-albánská moc v Kosovu porušila i platné mezinárodní právo, konkrétně rezoluci 1244, když zakázala konání referenda o změnách Ústavy a stejně tak zakázala Srbům z Kosova a Metohije hlasovat v nedávných prezidentských a parlamentních volbách.

Stále trvajícím probléme je tamní justice, která podle ministra k řešení případů přistupuje podle etnického klíče. “Pokud jste Srb, můžete být odsouzeni k mnoha letům vězení na základě neověřených nebo protichůdných výpovědí, bez jednoznačných důkazů. Ukazuje to na praxi soudů podle etnického klíče a ne podle práva a spravedlnosti,” sdělil s poukázal na to, že neustále dochází k četným etnickým útokům na srbské obyvatelstvo, nenávistným projevům, zastrašování, porušování práva na spravedlivý proces, ohrožování práv na svobodný pohyb a náboženských práv či hanobení kostelů a hřbitovů.

Selaković uvítal výzvu generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese umožnit návrat na Kosovo 200 tisícům vysídlených Srbů, jenže k tomu jsou podle jeho slov potřebná konkrétní opatření a zajištění bezpečnosti navrátilců a plné respektování vlastnických práv vysídlených osob. To je ovšem velký problém. “Nezaznamenali jsme, že instituce v Prištině mají politickou vůli změnit situaci k lepšímu. Jsme svědky opaku,” konstatoval. 

Následně v srbské televizi po návratu z OSN Nikola Selaković dodal, že v loňském roce bylo na Kosovu a Metohiji vůči Srbům zaznamenáno o 45 procent víc případů etnicky motivovaných útoků proti roku 2020 a v letošním roce se situace nelepší. 

“Faktem je, že Srbové na Kosovu a Metohiji žijí ve strachu a nejistotě. Mluví o tom skutečnost, že přes 200 tisíc tamních Srbů a dalších nealbánských obyvatel se ani po 23 letech nemohou vrátit do svých domovů. Například i kvůli tomu, že tzv. kosovská justice blokuje přes 43 tisíc soudních sporů, ve kterých Srbové žádají potvrzení vlastnického práva svých majetků. Jde o byty a domy, které museli opustit a nemohou se do nich vrátit,” uvedl Selaković počátkem minulého týdne ve vysílání ranního programu srbské TV Pink s tím, že všechna tato fakta s důkazy předložil na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se věnovalo právě otázce Kosova a Metohije a Rezoluce OSN č. 1244, podle níž je toto území nadále nedílnou součástí Srbska. Dodal, že Kosovo je příkladem toho, jak separatismus prováděný cestou terorismu vede k odtržení části území suverénní země.

Poslední dobou se vyostřil i slovník kosovsko-albánských představitelů a reakce z Bělehradu. Současný premiér albánských institucí v Prištině Albin Kurti obviňuje srbskou vládu z toho, že ohrožuje bezpečnost regionu, když nakupuje systém protivzdušné obrany z Číny. Srbský prezident mu vzkázal, že defenzivním obranným systémem může Srbsko jen těžko ohrožovat bezpečnost okolních zemí. Kurti označil srbského prezidenta za “malého Putina” a kritizoval zahraničněpolitickou orientaci Srbska. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. “Zatímco Aleksandar Vučić prosazuje politiku, která vede k zajištění míru a stability v celém regionu, malý balkánský Hitler (kosovsko-albánský premiér Kurti, pozn. red.) pouze sní o tom, jak ohněm a mečem odstranit Srby ze severu Kosova a Metohije a vytvořit takzvanou Velkou Albánii. Má Hitlerovy nápady, lži a provokace. Od malého balkánského Hitlera vás nic nemůže překvapit,” uvedl ministr zahraničí Nikola Selaković.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

16:00 Ájatolláh Babiš? „Rozbuška nenávisti.“ Neuvěříte, co Rakušan vymyslel

„Radši rychlý řez než zesměšňování vlastní země před celou Evropou.” Babiš se ostře pustil do minist…