„Máme šanci vyhnat zlo“. Zelenskyj vyhlásil válku „vnitřnímu nepříteli“

03.02.2023 10:30

„Věříme v Boha. Nepřipouštíme si zoufalství. Díky statečnosti našich vojáků. Díky pomoci přátel svobody ve světě.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil o víře Ukrajinců v Boha a poděkoval americkému prezidentovi Joeu Bidenovi za to, že ve jménu Boha pomáhá Ukrajincům porazit ruské zlo. Promluvil také ke svým spoluobčanům, ujistil je, že pokračuje boj i „proti vnitřnímu nepříteli“ a řekl jim něco, o čem se podle něj dosud nemluvilo.

„Máme šanci vyhnat zlo“. Zelenskyj vyhlásil válku „vnitřnímu nepříteli“
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj promluvil k prezidentovi USA Joeu Bidenovi a jeho spolupracovníkům. Pozdravil je u příležitosti speciální snídaně. Národní modlitební snídaně, jejichž tradici zahájil někdejší prezident Eisenhower.

Zelenskyj zdůraznil, že víra může být člověku oporou, ale v době války, v době, kdy umírají vaše děti na frontě, nebo v důsledku ruských útoků na obyčejné domy, ve víře může člověk klopýtnout a podle Zelenského je na světových lídrech, aby nepropadali zoufalství a naopak aby podpořili morálku vlastních lidí.

Tady sáhl Zelenskyj k modlitbě.

„Ale ty, Pane, jsi štít kolem mne, má sláva, ten, který zvedá mou hlavu vysoko...! Ulehám a usínám, znovu se probouzím, protože Hospodin mě podpírá; i kdyby proti mně tábořilo vojsko, mé srdce se nebojí!".

Ukrajinský prezident zdůraznil, že Ukrajinci věří v Boha, věří ve vítězství nad ruskými okupanty.

„Věříme v Boha. Nepřipouštíme si zoufalství. Díky statečnosti našich vojáků. Díky pomoci přátel svobody ve světě - díky prezidentu Bidenovi a vám všem - vůdcům a lidem, kteří pomáháte. A my tu šanci máme! Šanci vyhnat zlo, které přišlo do naší země pod ruskou vlajkou,“ konstatoval Zelenskyj.

S pomocí Američanů a dalších spojenců se Ukrajincům daří odolávat ruskému tlaku. S pomocí Boha. A vlastní hrdinou prací. Zelenskyj v této souvislosti vyjádřil naději, že za rok na této snídani bude možné říct, že ruské zlo bylo poraženo.

„Kéž vás Pán všechny ochraňuje! Sláva Ukrajině!“ rozloučil se Zelenskyj.

 

 

Ve svém druhém projevu se obrátil na své spoluobčany.

„Začnu něčím, o čem se dosud nepsalo. Dnes jsem uspořádal zasedání štábu, poprvé ve dvojím formátu. Nejprve tradičně v plném složení štábu. Zhodnotili jsme situaci na frontě, pokusy Ruska zvýšit tlak v Donbasu. Otázku zásobování armády. Výcvik personálu a další otázky, kterým štáb věnuje stálou pozornost. A odpoledne pak další zasedání členů Štábu v užším složení. K mimořádně důležitému rozhovoru,“ uvedl Zelenskyj.

„Žádnou agresivní akci útočníka nenecháme bez naší odezvy. Nepřítel se nachází ve specifické fázi, kdy je strategická porážka Ruska již jasná. Z taktického hlediska však stále má prostředky k tomu, aby se pokusilo o útočné akce. Hledá možnosti, jak se pokusit změnit průběh války, a snaží se dát do služeb agrese potenciál všech území, která stále ovládá,“ pokračoval ukrajinský prezident v popisu ruských snah.

Aby se podařilo Ukrajincům uspět, musí podle Zelenského zachovat jednotu a dělat vše pro to, aby ukrajinští obránci na frontě měli vše potřebné. Aby Rusové z těchto střetů vzešli ještě mnohem slabší, než předpokládá jejich vlastní nejčernější scénář. „To je pro nás obtížný úkol. Musíme ho však splnit,“ zdůraznil Zelenskyj.

Ukrajince také ujistil, že pokračuje očista ukrajinského státu.

„Pokračujeme také v boji proti vnitřnímu nepříteli. Jsem vděčný Bezpečnostní službě Ukrajiny, Státnímu úřadu vyšetřování, Generální prokuratuře a všem, kteří se podílejí na očistě naší země. Budou následovat nové kroky,“ řekl Zelenskyj.

Jednal prý také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a shodli se na tom, že Ukrajina potřebuje pomoc EU a v zájmu EU je Ukrajině pomoct.

„Jsem přesvědčen, že Ukrajina si zaslouží, aby se již v letošním roce dostala na začátek jednání o členství v EU. A děkuji paní předsedkyni Evropské komise, jejím kolegům a našim přátelům v EU za jejich konkrétní podporu na cestě integrace a při ochraně naší země a našeho lidu. To zahrnuje vojenskou, finanční, energetickou a sociální podporu. A to jsou změny, kterými zajišťujeme větší součinnost mezi našimi institucemi,“ pravil Zelenskyj.

Nakonec Ukrajincům sdělil, že se na dálku zúčastnil slavné americké snídaně, kde mimo jiné promluvil o Bohu a o odvaze Ukrajinců.

Poté se rozloučil tradičním zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Takže,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePedrinho , 03.02.2023 13:36:50
Zelenského k prezidentování přivedl jistý oligarcha jménem Kolomojskyj. Poskytl mu svoji televizi a dotoval seriál o učiteli "Sluha národa". O člověku, který se rozhodl bojovat s korupcí, aby se nakonec stal prezidentem Ukrajiny (sic!). Nejprve fikce, poté realita. Přestože Kolomojskyj nejprve před prezidentskou volbou podporoval Tymošenkovou, posléze si vybral Zelenského. Kolomojskyj je ten samý člověk, co vytuneloval největší ukrajinskou banku PrivatBank (Zelenského offshorové firmy v tom měly také prsty), financoval batalion Azov, vojenské oddíly Dnipro, a který si vytvořil soukromou armádu se kterou obsadil UkrTrans Nafta. S prezidentem Zelenským měl donedávna velice přátelské vztahy. Poté se něco stalo a tyto vztahy údajně ochladly. Dnes se neví, kde se Kolomojskyj nachází. Poté co mu Zelenskyj odebral ukrajinské občanství, tak zřejmě v Izraeli. V roce 2021 ministr zahraničních věcí USA Blinken o Kolomojském prohlásil: "...chci také vyjádřit znepokojení nad současným a pokračujícím úsilím Kolomojského podkopat demokratické procesy a instituce Ukrajiny, které představují vážnou hrozbu pro její budoucnost..." Tak takoví jsme byli...

| 6 | 0

Další články z rubriky

Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

17:16 Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořád…