„Máte ODS donutit.“ Hřib nešel s Rakušanem na pivo, ale do duelu

06.09.2025 22:15 | Monitoring

V předvolební debatě pořadu PoliTalk vystoupil předseda hnutí STAN a lídr kandidátky ve Středočeském kraji Vít Rakušan a předseda České pirátské strany a celostátní lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Přeli se zejména o školství a digitalizaci stavebního řízení. Diskutovali ale také o daňové politice a shodli se, že je potřeba zabránit návratu Andreje Babiše (ANO) a extremistických stran k moci.

„Máte ODS donutit.“ Hřib nešel s Rakušanem na pivo, ale do duelu
Foto: PoliTalk
Popisek: Vít Rakušan, Zdeněk Hřib

Podle analýzy NMS pro server Novinky.cz mají Piráti a Starostové vůbec největší programovou shodu mezi stranami. Piráti bývali tradičně stranou, od které se očekávala snaha o snižování nerovností či vyšší zdanění nejbohatších. Spojení se Zelenými nyní evokuje důraz na ekologii a boj se změnou klimatu. Na přelomu roku bylo patrné, že se nové vedení Pirátů snaží stranu vycentrovat.

Starostové dnes v programu říkají, že daně mají být spravedlivější a zdanění příjmů progresivnější. Otevřeně mluví také o zdanění investičních bytů a klimatickou krizi označují za prioritu, u níž představují konkrétní řešení.

Od začátku volební kampaně se obě strany programově výrazně přiblížily a pro voliče může být obtížné je zásadně rozlišit. Rozhodující proto bude, koho nakonec voliči uvidí jako toho, kdo dokáže program kompetentněji prosadit.

Pivo mezi lídry a vzkaz voličům

V debatě padla poznámka, že nemusí dobře působit na voliče, když se lídři nedokážou domluvit ani na společném setkání. Premiér Petr Fiala (ODS) se nedávno sešel s Vítem Rakušanem a společně vyloučili povolební spolupráci s hnutím ANO. Symbolicky chtěli jít „na pivo“ a pozvali i předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba, který ale nedorazil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…