„Merkelová jako Hitler.“ A vyhodili ho. Teď to zvedl Tomio Okamura

13.05.2020 12:42

Srovnávat Angelu Merkelovou s Hitlerem se nevyplatilo maltskému velvyslanci. Ale podle Tomia Okamury, předsedy SPD, nenapsal dotyčný nic nepravdivého. Srovnal historické výroky Hitlera a Merkelové. Připomenul, že z Německa pochází Marx a další věci. "Německý imperialismus vyvolal první světovou válku a Německo podpořilo Lenina a nástup bolševiků k moci v Rusku," pokračoval a dodal, že EU pod vedením Německa má zničit suverenitu a demokracii národních států.

„Merkelová jako Hitler.“ A vyhodili ho. Teď to zvedl Tomio Okamura
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Přirovnávání Angely Merkelové k Adolfu Hitlerovi není z nejnovějších, německá televize Deutsche Welle o tomto fenoménu psala již v roce 2013. Přesto se toto srovnání nevyplatilo velvyslanci Malty ve Finsku. Jak informuje BBC, Michael Zammit Tabona při příležitosti konce druhé světové války v Evropě napsal na Facebook: „Před 75 lety jsme zastavili Hitlera. Kdo zastaví Angelu Merkelovou? Splnila Hitlerův sen! Ovládnout Evropu.“ Tento komentář buď smazal sám nebo byl smazán sociálním médiem samotným a Zammit Tabona na svůj velvyslanecký post rezignoval. Dle maltského deníku se Malta za chování velvyslance Německu omluví.

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33503 lidí

Proti tomu se ovšem ozval předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, Tomio Okamura. Podle něho nenapsal maltský velvyslanec nic nepravdivého. „Merkelová totiž před časem prohlásila, podobně jako Hitler, že by se národní státy měly vzdát své suverenity,“ zdůvodnil své tvrzení a citoval Merkelovou v originále: „Nationalstaaten müssen heute – sollten heute, sage ich – bereit sein, Souveränität abzugeben.“ Tento citát je možné najít např. v deníku Welt.

Citaci pak Okamura spojil s pojetím historie, zvláště dvacátého století. Je podle něho nutné odmítnout lži, že druhá světová válka byla důsledkem existence národních států a národovectví. „Jak dokazuje Hannah Arendtová ve své knize Původ totalitarismu či jak o tom mluvil sám vůdce Třetí říše Adolf Hitler, nacismus byl nadnárodním rasismem, který měl sjednotit germánské árijské národy v jeden celek – ukázkou v praxi byly nadnárodní jednotky Waffen SS. Současná EU v lecčems navazuje na Hitlerův projekt Nové Evropy.

Nacisté plánovali evropskou integraci, která se v mnohém podobala současné Evropské unii. Čili je to naopak, než tvrdí sluníčkáři – nacismus byl ve skutečnosti poražen vlasteneckým a národoveckým vzepětím občanů národních států, kteří bojovali za suverenitu svých zemí proti snaze vytvořit nadnárodní evropskou árijskou říši,“ tvrdí Okamura s odkazem na proslavenou německo-americkou myslitelku.

A cituje z jejích děl: „Nacisté vždy upřímně pohrdali úzkoprsým nacionalismem, ..., a opakovaně tvrdili, že jejich ´hnutí´, svou působností internacionální podobně jako hnutí bolševiků, je pro ně důležitější než jakýkoliv stát,“ či „„Volksgemeinenschaft byla jen propagandistická příprava na ´árijskou´rasovou společnost, společnost, která nakonec odsoudí k zániku všechny národy, včetně Němců.“  Hitlerův výnos z 9. 8. 1941 dle Arendtové dokonce zakázal užívat pojem „německá rasa“, protože by to vedlo „k obětování rasové ideje jako takové ve prospěch pouhého národnostního principu“.

Došlo i na Hitlerovy citáty. „...v době, kdy je osud světa určován velkými státy, státy o rozloze 11 až 17 milionů kilometrů čtverečních, kdy o osudu světa rozhodují státy se stamiliony obyvatel, nemůže již být řeči o suverenitě malých národních států,“ citoval Okamura pro srovnání a přidal i výrok ministra propagandy Goebbelse pro české novináře: „Jsem přesvědčen, že během padesáti let se nebude myslet pouze v (pojmech) zemí - mnoho dnešních problémů pak úplně vybledne a mnoho z nich toho nezbude; bude se pak myslet v (pojmech) kontinentů a evropské myšlení budou naplňovat a budou jím hýbat možná mnohem větší problémy.“

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Arogantní a nestoudná“ kancléřka jde dle Okamury ve šlépějích těchto dvou nacistických pohlavárů, když prohlásila, že by státy měly být připraveny vzdát se své suverenity, a prý existuje celá řada dalších citátů Hitlera a Goebbelse, kde opěvují jednotnou Evropu. „Německo zrodilo Marxe, německý imperialismus vyvolal první světovou válku a Německo podpořilo Lenina a nástup bolševiků k moci v Rusku. Německo vyvolalo druhou světovou válku a bylo poraženo jen díky společnému úsilí národních států, které bojovaly za obnovení své suverenity a svobody. Německem vyvolaná druhá světová válka přispěla k vzestupu moci Sovětského svazu a k tomu, že ovládnul východní Evropu a státy středovýchodní Evropy se dostaly do područí SSSR,“ pustil se Okamura do sousední země.

A prohlásil: „Projekt Německem ovládané Evropské unie je po nacismu a komunismu dalším totalitním projektem, který má zničit suverenitu a demokracii národních států ve prospěch centrální nedemokratické diktátorské moci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…