„Migranti tam vůbec nejsou, neříkejte mi nesmysly,“ zpražila Marksová starostu Aše, který u Jílkové přednesl své obavy

18.05.2017 22:55

Koaliční vláda sice za pár měsíců skončí, ale ve sněmovně jí leží celá řada zákonů, které by mnozí občané považovali za potřebné. Jedním z nich může být zákon o sociálním bydlení. Nebo do této skupiny pozitivních opatření zákon o sociálním bydlení nepatří, neboť může jít o obchod s chudobou? Nejen tuto ožehavou otázku položila v pořadu Máte slovo České televize moderátorka Michaela Jílková.

„Migranti tam vůbec nejsou, neříkejte mi nesmysly,“ zpražila Marksová starostu Aše, který u Jílkové přednesl své obavy
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministryně Michaela Marksová v pořadu Máte slovo.
reklama

Nad chystaným zákonem o sociálním bydlení se před kamerami veřejnoprávní televize střetli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), poslanec ODS Marek Benda, Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení, starosta města Aš Dalibor Blažek, Romka s osmi dětmi Tereza Trubášová žijící na ubytovně, Ilona Syslová, správkyně bytů v Chomutově.

„Z naší praxe vím, že je to tak, že osmdesát procent lidí by dávku na bydlení pobírat nemuselo, protože by si mohli na bydlení vydělat. Oni si vydělávají, ale vydělávají si načerno, čímž berou peníze lidem, kteří je opravdu potřebují. To jsou hendikepovaní, to jsou skutečné matky samoživitelky, jsou to senioři a jsou to mladí lidé, kteří opouštějí dětské domovy,“ zahájila debatu paní Syslová.

Ministryně Marksová se okamžitě ohradila. „Velkou skupinu příjemců tvoří senioři, polovinu příjemců těchto dávek tvoří lidé s jedním nezaopatřeným dítětem a polovinu z této skupiny tvoří matky samoživitelky,“ prohlásila Marksová.  

Pak si vzal slovo Benda a smetl chystaný zákon o sociálním bydlení pod stůl. „To, co bylo přijato, je prostě úplně špatně. To, co bylo přijato, říká, že lze všechno řešit úplně stejně. Úplně stejně v Praze a úplně stejně v Aši, a to prostě není pravda,“ prohlásil nekompromisně.

Ve studiu také zaznělo, že do konce tohoto období už zákon o sociálním bydlení přijat nebude, neboť se to do konce volebního období nestihne.

Ripka z Platformy pro sociální bydlení popsal, jak se lidem žije na ubytovně. „Já nevím, jakou máte zkušenost s přespáváním na ubytovně. Když vás celou noc kousají štěnice nebo se nevyspíte, protože vás budí hluk, tak se vám těžko vstává do práce. My ale víme, že lidé z ubytoven do té práce stejně jdou,“ oponoval Štěpán Ripka.


ReproFoto: ČT

Jo, kdybyste chtěl pracovat načerno...

Starosta Aše však nabídl ještě jiný úhel pohledu. „My dáme byt rodině. Ale pokud se bude ta rodina chovat tak, že vytvoří napětí v celém paneláku, tak to je velký problém. A mně pak bude tři roky trvat, než je z toho paneláku dostanu,“ rozčiloval se starosta Blažek. Prozradil také, že chtěli bezdomovcům nabídnout bydlení, ale chtěli po nich práci na čtyři hodiny denně. Nabízejí to prý už tři roky, ale nikdo se do projektu nepřihlásil.

Pak si vzal slovo jeden z romských spoluobčanů sedících v publiku a vymezil se proti paní Syslové. „Vy jste tady mluvila o práci načerno. Já jsem vyučenej zedník a v Mostě jsem pracoval a žil dvacet let, tak o tom něco vím. A když práci nemám a hledám ji, tak mi ty firmy řeknou: My pro vás práci nemáme. Jo, kdybyste chtěl pracovat načerno, tak to jo, ale jinak vám práci nedáme,“ rozčiloval se romský spoluobčan sedící v publiku.

Syslová okamžitě oponovala, že když dnes někdo chce, tak práci najde. Najde ji třeba ve skladu Amazonu, který nedělá rozdíly mezi lidmi a zaměstnává každého.

Paní Trubášová pro dokreslení dodala, že se svou desetičlennou rodinou žije na ubytovně o nějakých 16 metrech. „Já jsem bydlela v podnájmu, ale majitel ten byt prodal a já jsem z bytu odešla bez náhrady. Já když volám kvůli podnájmu a řeknu, že jsem Romka, tak mi řeknou, že byt prostě nemají. Když já volám, tak oni mi řeknou, přijďte se podívat, ale pak mě vidí a řeknou, že žádný byt nemají,“ opakovala znovu a znovu paní Trubášová.

My postavíme byty a v nich se ubytují migranti, rozčílil se starosta Aše

Starosta Blažek konstatoval, že v Aši není problém ubytovat Romku s rodinou. v Aši jsou ubytovaní bezproblémoví Romové, ale jsou tam i problémové rodiny. Kromě toho podotkl, že v zákonu o sociálním bydlení je uvedeno, že na tyto sociální byty mají nárok např. azylanti.

„Jsou tam imigranti, azylanti,“ rozohňoval se starosta. „Migranti tam vůbec nejsou, neříkejte mi nesmysly,“ ohradila se Marksová. „Když mají azyl, tak tady zůstávají a pak mají nárok na sociální bydlení,“ doplnila dáma. „Tak my v Aši postavíme byty, v něm se pak ubytují azylanti a pro seniory mi nic nezbude,“ rozčiloval se starosta Aše.

Z publika se také ozval pán, podle něhož se nikdo do bytové nouze nedostane jen tak. Dostane se do bytové nouze tím, že poruší nějaký zákon, rozčiloval se pán. A co vdovy, rozohňovala se okamžitě ministryně. Pán si ovšem trval na svém a znovu opakoval, že nikdo se nedostane do problémů jen tak.

Kdyby pracovali politici tak tvrdě jako já, tak to nepřežijí

Jiný z hostů v publiku oponoval, že se v Česku dá dostat na hranici chudoby velmi snadno.

„Člověk se u nás do chudoby dostane hned. Stačí, když jdou do důchodu a jsou sami. Tu práci, co jsem odvedl, to kdyby měli dělat poslanci, tak to asi nepřežijou. Já jsem pracoval celej život a mě ponižuje stát ve frontě na příspěvek na bydlení s lidma, kteří nikdy nepracovali, mě to uráží,“ rozčiloval se občan. V tu chvíli už to Marek Benda nevydržel. „To si ze mě děláte legraci s tímhle pokrytectvím. Vy říkáte, že nechcete jít pro dávky přímo, ale chcete od státu, aby vám to zařídil levnějc,“ kroutil hlavou Benda. Marksová se však občana zastala. Má prý plné pochopení, že si chce zachovat důstojnost.

Za pravdu jí dal také muž podle svých vlastních slov žijící ve stanu, jelikož nemá peníze na byt. Ačkoli je bezdomovec, má práci na hlavní pracovní poměr a také jemu by se protivilo stát se žadateli o dávky v jedné frontě. „Já mám známou v azylovým domě a ona tam platí 16 tisíc. Dovedete si to představit? Já bych panu Bendovi řekl, že kdybyste ten zákon neshodili pod stůl, tak jsme mohli být dál. Já tady fandím paní ministryni, která do toho šlape. Zkuste žít ve stanu jako my,“ obořil se na Bendu bezdomovec.


Poslanec Marek Benda. (ReproFoto: ČT)

Paní Tereza Trubášová si ještě přisadila. „Já jsem pracovala v realitce a viděla jsem byty se štěnicema, s plošticema, hrůza,“ hrozila se paní Trubášová.

Starosta Aše znovu nabídl odlišný pohled. „My se nemůžeme dívat, jak tady říká pán: Já mám hrdost a vy my tady dejte byt, protože já pro žádný dávky nepůjdu,“ kroutil hlavou pan Blažek. Paní Syslová jako správkyně domu si ještě přisadila. Rozčilovala se, jak tady každý natahuje ruku a říká státe, postarej se o mě, místo toho, aby se staral v první řadě sám o sebe, případně požádal o pomoc nejbližší rodinu.

Poslední slovo dostal člen Romské demokratické strany a ze všech sil křičel, že jeho strana má určité návrhy, jak to řešit, ale zavedené politické strany si to odmítají pročíst. „Vy všichni máte kde bydlet. A kam mají jít bydlet ty lidi, to mají jít do kanálu bydlet? Vám o to nejde, vy máte kde bydlet!“ zuřil romský politik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

6:18 Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

Na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného (ODS) opět míří kritika z vlastních řad. Ne…