Mrtvý Peter Kovarčík v dnešním tisku: Do věci zatažen Václav Klaus i Andrej Babiš

25.03.2015 9:46

U příležitosti toho, že v těchto dnech zemřel významný lobbista a přítel exprezidenta Václava Klause, Peter Kovarčík, přinášejí dnešní Lidové noviny obsáhlý portrét této osobnosti českého byznysu. Server Neovlivní.cz bývalé šéfredaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové zase tvrdí, že Kovarčík byl jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny pohádkového zbohatnutí Andreje Babiše. Kovarčík se prý netajil tím, že za příběhem fenomenálního úspěchu dnešního ministra financí byly divné peníze a vztahy.

 Mrtvý Peter Kovarčík v dnešním tisku: Do věci zatažen Václav Klaus i Andrej Babiš
Foto: wikipedia
Popisek: Doutník.
reklama

LN v úvodu upozorňují, že osobnost Kovarčíka se rozhodně nedá popsat jedním slovem. List to tedy zkusil za pomoci několika slov: „Bonviván, milovník žen a drahých doutníků, sportovní nadšenec, filmový a muzikálový producent, marketingový odborník a samozřejmě a především vlivný politický lobbista a osobní přítel exprezidenta Václava Klause.“

Sám Kovarčík se svými konexemi nijak netajil. „Znám většinu generálních ředitelů velkých státních firem v Česku. Mám názor na to, kdo a jak co umí, kdo krade, kdo nikoliv,“ uvedl prý v rozhovoru pro Českou pozici přede dvěma lety. List naznačuje, že Kovarčík rozsah svých konexí zřejmě nadhodnocoval. Podotýká totiž, že ne nadarmo se za Kovarčíkovým jménem často dodávala zmínka o jeho nevalné pověsti barona Prášila. Ovšem o jeho schopnostech přiblížit se klíčovým politikům prý nemůže být sporu.

Kovarčík prý utnul Mackovu politickou kariéru

List také upozorňuje na to, že Kovarčík měl mezi přáteli Václava Klause výsadní postavení. Na rozdíl od jiných se nebál Klause kritizovat, a to nejen soukromě, ale i veřejně. Například kariéra tehdejšího místopředsedy ODS Miroslava Macka prý skončila právě přičiněním Kovarčíka.

Měl zničit  český tenis

Deník také poukazuje na to, že Kovarčík byl kritizován hlavně proto, že jeho aktivity sponzorovaly ze svých pokladen státní firmy. Například Lesy ČR, ČD Cargo, Severočeské doly či ČEPS byly sponzory jeho sportovních a kulturních akcí.

Přitom jeho aktivity prý vždy dobře nekončily. „Co se sportu týče, pokud do nějakého odvětví vstoupil, nezůstaly po něm nejlepší vzpomínky,“ napsal list. Například mu prý dodnes někteří činovníci nemohou odpustit jeho tenisové angažmá. V minulém desetiletí dokonce zazníval názor, že Kovarčík zničil český tenis.

List celý obsáhlý článek ilustruje už legendární fotografií z tenisového turnaje Škoda Czech Open z roku 1993, kde na V.I.P. tribuně seděl Kovarčík se zlatým řetízkem na krku a extravagantními slunečními brýlemi. Vpravo od něj seděl Viktor Kožený, tehdejší prezident Harvard Capital and Consulting, vlevo tehdejší premiér a šéf ODS Václav Klaus.

Investigativní novinářka: Znal pravdu o Babišově pohádkovém zbohatnutí

Sabina Slonková na svém webu Neovlivní.cz zase tvrdí, že Kovarčík byl jedním z mála, kdo znal opravdové kořeny pohádkového zbohatnutí Andreje Babiše. „A v uzavřených kruzích se netajil tím, že za příběhem fenomenálního úspěchu dnešního ministra financí byly divné peníze a vztahy,“ napsala bývalá šéfredaktorka MF Dnes a známá investigativní novinářka. Samotného zesnulého lobbistu charakterizovala těmito slovy: „Peter Kovarčík byl prototypem podnikatele, který dokázal přetavit své vazby na vlivné postavy tuzemské politiky a byznysu ve vlastní prospěch. Na své akce – sportovní i showbyznysové – získával desítky milionů korun nejen z privátu, ale i od státních firem. Přínos pro státní společnosti byl přitom často diskutabilní.“

Celý text Sabiny Slonkové je ZDE

Smrti Kovarčíka se věnuje také bulvární deník Blesk, který na své titulní straně zveřejnil velkou fotografii, na níž je zemřelý lobbista zachycen s doutníkem v ústech.


 


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

10:45 BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

Lidé na sociálních sítích nechávají volný průchod emocím a nezřídka se to stává i politikům či další…