„NATO a Brusel selhávají. A naše vláda? Mlčí!“ Okamura soptí kvůli tomu, co se děje kolem Řecka

02.08.2020 10:14

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura komentuje situaci mezi Řeckem a Tureckem. „Člen NATO Turecko opakovaně ohrožuje Řecko, a všude ticho po pěšině, média ani politici si krize nevšímají,“ píše politik ve facebookovém komentáři. Jak Severoatlantická aliance, tak Brusel selhávají. A česká vláda jen „zbaběle mlčí“.

„NATO a Brusel selhávají. A naše vláda? Mlčí!“ Okamura soptí kvůli tomu, co se děje kolem Řecka
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

Minulý týden Turecko ohlásilo, že jeho vrtná loď doprovázená konvojem 19 tureckých vojenských lodí a dvou ponorek vnikne do řeckých pobřežních vod s úmyslem nelegálně těžit řeckou ropu a plyn. Cestu k ložisku uhlovodíků jim přehradilo jednadvacet bojových plavidel řeckého námořnictva a dvě řecké ponorky.

Řecký premiér požádal o pomoc německou kancléřku, která právě za Německo předsedá Evropské radě. Pomoci se nedočkal. Řecký ministr zahraničí požádal generálního tajemníka OSN Antonia Guterrése o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Řecký ministr obrany požádal také generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby se pokusil přesvědčit Turecko, které je stejně jako Řecko členem NATO, aby upustilo od pokusu vojensky obsadit řecká ložiska nerostných surovin. Řecka se však nikdo v podstatě nezastal.

Minulý týden vyplulo z tureckého přístavu dalších patnáct těžce vyzbrojených tureckých válečných lodí, aby početně posílily flotilu snažící se vniknout do řeckých pobřežních vod. V reakci na to náčelník generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros vyslal do oblasti stejný počet řeckých bojových lodí.

Řečtí europoslanci požádali, aby se tureckou invazí do řeckých pobřežních vod zabýval Evropský parlament na mimořádné schůzi, která byla svolána k projednání závěrů Evropské rady, jež rozhodla zadlužit EU 750 miliardami eur půjček. Naše vlastenecká frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí europoslanci zvolení za SPD, podpořila řeckou žádost o rozšíření programu o téma hrozící války mezi Řeckem a Tureckem, přibližuje dál dění předseda hnutí SPD.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

„Naše frakce v europarlamentu navrhla okamžitě zastavit vyplácení jakýchkoli peněz z rozpočtu EU Turecku. Kolegové z rozpočtového výboru navrhli přesunout peníze určené na migrační výpalné Turecku a na různé jiné dotace této zemi, která aktuálně napadá dva členské státy, ve prospěch zajištění ochrany vnější hranice EU,“ pokračuje Okamura.

„Člen NATO Turecko opakovaně ohrožuje Řecko, a všude ticho po pěšině, média ani politici si krize nevšímají. Proč? Představte si, že by například Rusko takhle ohrožovalo jakoukoli jinou zemi. Jaká hysterie by se zvedla,“ dodává.

Ukazuje se podle něj navíc pravý opak: „Rusko díky vlivu na Turecko se stává tím, kdo je ochotný a schopný hrozící válku zažehnat. A NATO s Bruselem jako vždy selhávají. A Babišova vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM zbaběle mlčí...“ uzavírá Okamura svůj komentář.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

4:00 Já přivedl hnutí do Sněmovny, skoncovali jsme s Babišem. Farský potom, co mu hnutí řeklo, ať pustí mandát

Poslanec Jan Farský složí na žádost svého hnutí mandát. V příspěvku na sociálních sítích ovšem své r…