„NATO, neochvějný zastánce míru.“ Američtí politici vysvětlili, proč je aliance důležitá

29.06.2024 18:04 | Monitoring

„Boj za demokracii v 21. století je existenční a NATO je nepostradatelnou stranou konfliktu.“ Američtí kongresmani vyzvali členské státy NATO ke zvýšení výdajů na zbrojení z 2 % na 5 % HDP. Probíhá boj proti autoritářství a NATO musí stát na straně demokracie a míru. „Členové NATO musí udržovat jaderný arzenál a investovat do modernizovaného, škálovatelného a integrovaného systému protiraketové obrany,“ předestřeli plány dva američtí zákonodárci. A je toho daleko víc.

„NATO, neochvějný zastánce míru.“ Američtí politici vysvětlili, proč je aliance důležitá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V rumunské metropoli Bukurešti žijí téměř dva miliony obyvatel

Americký kongresman Michael Turner, člen delegace USA v Parlamentním shromáždění NATO, a kongresman Gerald E. Connolly, předseda Parlamentního shromáždění NATO, se zamysleli nad rolí Severoatlantické aliance (NATO) v současném světě.

Ukázali argumenty kritiků existence NATO. „NATO je ,ve stavu mozkové smrti‘. NATO je ,zastaralé‘. NATO je ‚reliktem studené války‘. Toto jsou známé výkřiky, které zastávají kritici NATO. Ti ale upadli do nepaměti s ruským náporem na Ukrajinu,“ zmínili kongresmani. „Putin brutální invazí urychlil budování autoritářství. NATO však odpovědělo demonstrací jednoty a odhodlání schopnou znovu definovat budoucnost Aliance. Pokud se ovšem dokážeme přimět přiznat nepohodlnou pravdu: boj za demokracii v 21. století je existenční a NATO je nepostradatelnou stranou konfliktu,“ ukazují dva kongresmani stav světa, v kterém se nacházíme.

NATO zůstalo neochvějných obráncem míru a demokracie. „Zatímco kritici házeli posměšky na zastaralost aliance, NATO zůstalo neochvějným zastáncem míru, který dodržuje závazek kolektivní obrany zakotvený v článku 5 Washingtonské smlouvy a buduje a udržuje odstrašující a obranné schopnosti, které stojí na samém základu srdce transatlantické bezpečnosti,“ ukázali kořeny aliance.

Po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu volali kritici po rozpuštění aliance. Kongresmani ukázali, že se naopak toto období stalo pro NATO renesancí. „Když studená válka skončila, mnozí se vrhli na sepisování nekrologu NATO. Místo toho se Aliance pustila do nového evropského projektu, který by nakonec dal vzniknout silným demokraciím a rozšířil členství v NATO na oblasti kontinentu dříve zahalené za železnou oponou,“ vzpomněli na přijímání dříve „komunistických“ zemí do náruče NATO.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Ing. Eva Fialová

  • ANO 2011
  • poslankyně
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

NATO , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Fimfárum , 30.06.2024 7:58:45
je útočný pakt a měl být už zrušen po rozpadu SSSR.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …