„Názorově pestrý tým“ Českého rozhlasu Plus

08.01.2022 14:10 | Komentář

Odvolaný ředitel zpravodajství Českého rozhlasu (ČRo) Jan Pokorný čelil mnoha stížnostem posluchačů, kteří kritizovali to, že názorové a komentářové pořady stanice ČRo Plus jsou z drtivé většiny obsazovány nositeli jednoho názoru a nevede se tam seriózní a otevřená pluralitní názorová konfrontace, jak veřejnoprávním médiím ukládá zákon. Zatímco Jan Pokorný ve svých vyjádřeních na tyto stížnosti vyjadřuje údiv a zásadní nesouhlas vůči kritice a naopak plnou spokojenost se stávající podobou obsahu ČRo Plus, Rada ČRo naopak opakovaně vyjadřuje kritiku vůči unisonnímu a jednostrannému vyznění těchto obsahů, za něž primárně odpovídá Petr Šabata jako šéfredaktor ČRo Plus a Jan Pokorný jako jeho přímý nadřízený.

„Názorově pestrý tým“ Českého rozhlasu Plus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rada Českého rozhlasu ve spolupráci s Českým rozhlasem pořádala veřejnou debatu na téma: „Dezinformace a mediální manipulace aneb nebezpečné myšlenkování o fake news“

Abychom zjistili, kde je větší kus pravdy, stačí si zalistovat programem ČRo Plus a podívat se, která jména tvoří kritizovaný pořad Názory a argumenty.
 
Níže je uveden přehled autorů, kteří okupují vysílací čas tohoto pořadu nejčastěji (vzali jsme vzorek odvysílaných komentářů od 13. do 18. prosince). Výsledek asi nepřekvapí nikoho, kdo se problematikou soustavněji zabývá. Kdo je tedy slýchán v Názorech a argumentech?
 

Adam Černý – Dlouhá léta působil jako komentátor deníku Hospodářské noviny (Bakalova Economia), se kterým od konce roku 2014 spolupracuje jako externista.

Leona Šmelcová – Spolupracovnice Aktuálně.cz (Bakalova Economia).

Libor Dvořák – Část dětství strávil v SSSR, vystudoval ruštinu na UK (1974), normalizaci strávil v redakci časopisu Sovětská literatura. Upozornil na sebe aktivním angažmá v tzv. televizní krizi v r. 2000 (sepsal o tom brožuru Zápisy teroristovy).

Jan Fingerland – Dříve redaktor ČT. V jednom z aktuálních komentářů vyslovuje tyto „pravdy“: Dnešní krize… „spočívá v rozdělení společnosti, neslušnosti, nenávisti, nekomunikaci, ledabylém nakládání s fakty a pravdou…“ Hezky vyjádřil to, na čem se on sám a jeho kolegové podílejí: na rozdělování společnosti na černé a bílé, nadlidi a podlidi, rozdmýchávání nenávisti vůči „těm druhým“, odmítání komunikace s „těmi druhými“ atd. Spolupracovník Aspen Institutu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Transparentní výběrko na granáty.“ Fanoušci vlády si ťukají na čelo, co to Peksa vypustil

18:55 „Transparentní výběrko na granáty.“ Fanoušci vlády si ťukají na čelo, co to Peksa vypustil

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar pracoval v minulosti jako konzultant i pro zbrojařskou sk…