„Nechceme, aby se veřejně vědělo.“ Hodně vážná změna. U armády

18.01.2023 20:45 | Ze sítí

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se snaží prosadit změnu v ústavě, týká se obrany země. Konkrétně usiluje o širší vojenskou pravomoc, s níž by mohla pozvat na naše území cizí vojska, a to bez souhlasu Parlamentu. V dalším díle pořadu Aby bylo jasno o tom hovoří Jana Bobošíková, podle jejíchž informací chce vládní ODS vysílání vojáků do války nebo pobyt cizích armád u nás před občany tajit, utajení dokonce obhajoval Marek Benda. Ten, kdo s tím nesouhlasí, je podle premiéra „nebezpečný populista“.

„Nechceme, aby se veřejně vědělo.“ Hodně vážná změna. U armády
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec ODS Marek Benda v Událostech komentářích

„Minulý pátek prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně naprosto neuvěřitelná změna ústavy. Dává vládě téměř absolutní pravomoc rozhodovat o pobytu cizích vojsk na našem území i o vyslání ozbrojených sil České republiky mimo území našeho státu. To vše bez jakékoliv parlamentní kontroly,“ uvádí moderátorka pořadu Jana Bobošíková.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28743 lidí
Důvodovou zprávu k zákonu podepsal předseda vlády Petr Fiala spolu s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Ta pak návrh změny předložila. K tomu, aby byl tento návrh ústavní změny schválen, potřebuje vláda 120 hlasů v Poslanecké sněmovně. Pětikoalice jich má celkem 108. SPD se proti návrhu jasně vymezila a hnutí ANO se v drtivé většině hlasování zdrželo.

Bobošíková dále s odkazem na zmíněné zdůvodnění objasňuje, proč chce Fialova vláda zbavit Parlament v této věci kontroly: „Předseda vlády návrh na zásadní změnu ústavy zdůvodňuje agresivním chováním Ruska, které představuje bezprostřední ohrožení bezpečnosti České republiky. Argumentoval také dalšími bezpečnostními hrozbami včetně nárůstu nestátních aktérů, kteří ohrožují mír, demokracii, občanské svobody, bezpečnost a stabilitu ve světě.“

Fialovo zdůvodnění moderátorka glosuje slovy: Chceme-li ochránit demokracii, zbavme vládu parlamentní kontroly nad tím, jaká vojska pozve na naše území. To je návrh vskutku hodný profesora politologie, údajného demokrata Fialy.“

Rozprava nad tím, zda vláda může bez svolení Parlamentu zvát na naše území ozbrojené síly nebo posílat české vojáky do zahraničí, byla ve Sněmovně bouřlivá. Bývalý předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) na plénu Sněmovny připomněl, jak Fialova vláda zneužívala stav legislativní nouze. „Člověk si v těchto souvislostech uvědomí, jak strašně důležitá je parlamentní kontrola a kontrola parlamentní menšinou,“ uvedl.

To, že chce vláda zbavit Parlament kontroly nad tím, zda k nám budou pozvána vojska jiných států či zda vojáky České republiky vyšle vláda mimo území naší země, zdůvodňoval koaliční poslanec Marek Benda (ODS) slovy, že je nutné tyto záležitosti před veřejností utajit. „O některých věcech nechceme, aby se veřejně vědělo. Pokud chci vojenskými silami zasáhnout na nějakém území, na moři, kdekoli… Tak to přece nemůžu nechávat hlasovat v Parlamentu,“ vysvětloval opozičním poslancům.

Předseda vlády Petr Fiala obvinil všechny, kteří s absolutní mocí vlády nad ozbrojenými složkami nesouhlasí, z nebezpečného populismu. Prohlásil také, že vláda musí lidi přesvědčovat, aby populistickým stranám a názorům nedávali svůj hlas: „Na příkladu této debaty je vidět, proč je populismus tak nebezpečný pro společnost a pro stát. Je přesně příkladem toho, proč je třeba bojovat s populismem a proč musíme lidi přesvědčovat, aby populistickým stranám a názorům nenaslouchali a nedávali jim svůj hlas,“ řekl u řečnického pultíku.

Proti tomu vystoupil Vondráček jako otec svého syna: „Podívejte se, já mám čtrnáctiletého syna, za chvíli bude ve věku branném. Já prostě udělám vše pro to, aby ho nepostavili někam, aby ho někdo nevyslal bez nějaké demokratické kontroly! Jestli si pan ministerský předseda myslí, že je to populismus, tak ať si to klidně myslí, ale já to tak prostě cítím,“ zareagoval opozičník.

„Na četná úskalí návrhu změny ústavy z dílny Fialovy vlády upozorňují někteří právníci,“ pokračuje Bobošíková a zmiňuje například názor právníka Ondřeje Dostála, který několikrát u soudu porazil Babišovu vládu. Jak vyslání našich vojenských sil do války, tak zejména pozvání cizích ozbrojených sil k nám podle jeho slov může mít okamžité následky. Například revanš v podobě vypálení rakety na Prahu a následnou eskalaci konfliktu.

V případě pozvání může prý vláda, třeba i v demisi, napsat zvací dopis „bratrské zemi“, aby potlačila kontrarevoluci. Té se dnes říká hybridní hrozba. Vláda může argumentovat tím, že Parlament poté, co by byl informován o vyslání, nebo naopak pozvání vojsk, může rozhodnutí vlády zrušit. To se ovšem například v případě vybombardované Prahy nebo v době rozpuštění Sněmovny či v době voleb bude dělat skutečně těžko.

Za hlavní problém ústavní změny považuje Ondřej Dostál nový návrh vlády i v případě záchrany života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky. Toto ustanovení podle odborníka umožňuje pozvat cizí armádu třeba proto, že naše policie špatně vymáhá zákaz přejezdu mezi okresy za covidu, nebo kdyby se třeba demonstrovalo za to, že chceme neutralitu.

Ondřej Dostál uzavírá, že „toto ustanovení je ústavněprávní peklo, a pokud vláda tvrdí, že je tento ústavní návrh stejný jako ty předchozí, tak masivně lže“.

„Pokud k těmto informacím připočteme fakt, že premiér Fiala chce na Hradě generála ve výslužbě, odkojeného Varšavskou smlouvou, měli bychom zpozornět,“ uzavírá Jana Bobošíková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …