„Nechci být za rasistu.“ Netolický otevřel vážné téma s Ukrajinou

26.04.2022 18:05 | Zprávy

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) upozorňuje, že v rámci migrační vlny z válkou zasažené Ukrajiny do České republiky přicházejí i mnozí „nepřizpůsobiví“, kteří podnikají „sociální turistiku“ po Evropě. „Nechci se dostat do situace, že budu označen za téměř rasistu, ale takové zprávy máme z celé republiky,“ uvedl Netolický. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je problém i to, že stále neexistuje jednotný evropský systém pro registraci uprchlíků. „Lidé se tak vlastně mohou zaregistrovat ve více státech EU, to té migrační vlně na pověsti nepřidává,“ řekl Rakušan.

„Nechci být za rasistu.“ Netolický otevřel vážné téma s Ukrajinou
Foto: Archiv ČSSD
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Rakušan ve vysílání Českého rozhlasu nejprve reagoval na kritiku některých hejtmanů, že stále nebyl spuštěn celorepublikový systém na kontrolu ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky. „Situace se stabilizuje z týdne na týden. Zprvu žádná databáze uprchlíků neexistovala, ale náš tým v čele s plukovníkem Šnajdárkem, který vytvářel IT systémy i ohledně covidu, připravil velmi kvalitní humanitární systém, který musel ve velmi krátké době zaregistrovat 300 tisíc lidí a byly tam ze strany úřadů nebo hejtmanů neustálé požadavky na některé funkcionality,“ hájil se na úvod Rakušan s tím, že zásadní funkcionalita, kde bude vidět, kolik lidí je v jednotlivé obci ubytováno, bude spuštěna již brzy.

Evropa ale podle ministra vnitra stojí před ještě větší výzvou, a to je společná evropská databáze. „My jako Česká republika apelujeme na Evropskou komisi, aby vznikl jednotný systém, zejména kvůli duplicitě žádostí. Na nás se valí kritika od hejtmanů, že takový systém spouštíme, ačkoliv v mnoha evropských zemích nic takového ani připraveno není. Lidé se tak vlastně mohou zaregistrovat ve více státech EU a my o tom nemáme přehled, těch případů asi nebude mnoho, ale té migrační vlně to na pověsti nepřidává,“ řekl Rakušan.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

21:13 Trafika pro Beka? Ministrovi napsal naštvaný učitel. A nebyl sám

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) se brání spekulacím, že si v rámci novely zákona o vysokých škol…