„Nechtěli sedět na zadku". Zásah na horách: Je toho víc, daňový poplatníku

20.01.2021 10:14

Lockdown v Česku pokračuje, což značně limituje možnosti vyžití ve volném čase. A spoustu lidí kombinace dlouhé chvíle a čerstvě napadaného sněhu vyhání na hory. Jenže často přidělávají práci Horské službě. „V neděli jsme sváželi dvě osoby, které byly v riflích a botaskách a brodily se hlubokým sněhem,“ pochlubil se jeden z náčelníků.

„Nechtěli sedět na zadku". Zásah na horách: Je toho víc, daňový poplatníku
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: Špindlerův Mlýn v zimě
reklama

Již minule jsme vás informovali o tom, co musí řešit Horská služba. Například turisty v „teplákách a teniskách“, kteří se vydali na Sněžku. „Dvojice porušila prakticky všechna nepsaná pravidla a doporučené postupy, které se jen porušit dají. Z Pece se na vrchol Sněžky vydali někdy odpoledne, byli špatně obutí i oblečení, neměli s sebou suché náhradní věci ani čelovku či baterku. Vybrali si cestu přes Obří důl pro skialpinisty, nikoliv pro pěší, na své cestě přetnuli lavinovou dráhu a v mobilu neměli aplikaci Záchranka, která zásadním způsobem díky automatickému odeslání polohy zjednodušuje zásah záchranářů,“ popsali chování alpinistů amatérů, které zachraňovalo 6 záchranářů na dvou čtyřkolkách a jednom skútru.

„Zveřejněným příspěvkem nechce Horská služba stigmatizovat lidi, kteří neodhadli zrádnost hor a potřebovali záchranu. Do potíží se zcela jistě nedostali úmyslně a ze zážitku se určitě poučí. Chce pomocí jejich příběhu upozornit ostatní, aby se podobných dobrodružství pokud možno vyvarovali,“ říkají horští záchranáři.

Horská služba včera doplnila, že dotyčná dvojice Horské službě poděkovala a zpytovala svědomí. „V první řadě bychom chtěli poděkovat Horské službě za rychlou a profesionální pomoc. Naší motivací k výletu byl pouze pobyt na čerstvém vzduchu. Nechtěli jsme prostě sedět doma na zadku. Hory i vybavení jsme ale podcenili. Věřte nám, že nejen samotná událost, ale i následné reakce na internetu, nás dostatečně vytrestaly. Věříme, že naši blízcí a kamarádi naši chybu pochopí. Dostat se do podobné situace může opravdu každý. Ještě jednou dík Horské službě,“ vzkázali svým zachráncům, čímž je potěšili. „Dopadlo to dobře a možná že i díky této dvojici, která férově uznala svou chybu a nehledá žádné výmluvy, se do podobné situace nedostanou další lidé,“ doufají.

Ale není to jen okolí Sněžky, kde jsou lidé nezodpovědní. Dle Týdeníku Policie lidé našli zalíbení v bivakování v horách. Ale má to své stinné stránky, např. že bivakující zasype přes noc sníh. „Evidentně se stalo, že přes noc napadalo cca 30 cm sněhu a k tomu další sníh na jejich úkryt přivál ostrý vítr. Celtová ochrana nevydržela a spáči se ocitli rázem zavaleni. Podle našich informací šlo o organizovanou skupinu,“ uvedl k rannímu alarmu Jaroslav Komárek, který v noci sloužil na stanici Horské služby Jeseníky Červenohorské sedlo.

Dotyční navíc svůj záměr Horské službě nenahlásili. „Vyrazila k nim skupina z Ramzové, já jsem zatím připravil k výjezdu našeho psovoda. Pak se ozvali naši záchranáři s tím, že je vše v pořádku. Zdá se, že zasypané kamarádi vyhrabali a v klidu spali dál, aniž by nás kontaktovali,“ uvedl Komárek, že se jednalo o falešný poplach a vyzval, aby úmysl bivakovat lidé Horské službě jednak oznámili, ale také aby poskytli číslo na někoho, kdo bude mít nabitý telefon a když Horská služba zavolá, tak ho zvedne.

Kde naopak nešlo o falešný poplach, bylo dle Týdeníku okolí Králického sněžníku, kde chtěla zřejmě bivakovat 33letá žena. „Za prvé jsme se k ní museli dostat do lavinového katastru u pramene Moravy, a v oblasti byla tzv. bílá tma. Pak ošetření, byla vyčerpaná a silně podchlazená. A následoval transport z nepřístupného terénu na naši stanici,“ popsal zásah, který začal krátce po čtvrté ráno, Jakub Fabián, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Fotogalerie: - Otevřeme Česko

Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Daniel Landa
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...
Demonstrace proti vládním opatřením na Staroměstsk...

Dle článku Lidovky.cz se bivakování rozmáhá ve všech horských oblastech. „U toho bivakování jde nejčastěji o pátrací akce, kdy někdo si vybere místo k přespání, ale pak když se dostane do úzkých, tak nám nedokáže sdělit, kde je,“ uvedl mluvčí horské služby Radek Zeman, co musí Horská služba nejčastěji řešit. Nejedná se podle něho o fenomén nový, ale kvůli covidu je podstatně rozšířenější, než býval.

„Obecně pohyb ve volném terénu je větší než v minulosti, protože nyní lidé nemohou například v takové míře do zahraničí. Někteří by také jinak byli v supermarketech, ani tam dnes nemohou bez překážek,“ uvedl pro server náčelník David Savický z Horské služby v Bedřichově v Jizerských horách. „Dneska chodí ven i lidé, kteří předtím tady ty sportovní aktivity nedělali a do přírody tolik nechodili,“ doplnil.

Varoval, že za poslední týden napadl prašan, který není ani pevný, ani udusaný a člověk ho snadno prošlápne. I on přidal příklad z praxe: „Samozřejmě základem je dobré vybavení, v neděli jsme sváželi dvě osoby, které byly v riflích a botaskách a brodily se hlubokým sněhem.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…