„Nemají svědomí.“ Facka Rakušanovi. Matka oběti z FF UK řekla Šlachtovi vše

22.06.2024 13:12 | Monitoring

Spravedlnost pro mou Elišku dnes, je spravedlnost pro vaše děti zítra. Lenka Šimůnková, matka Elišky, která nepřežila tragickou prosincovou střelbu na Filozofické fakultě v Praze, vystoupila ve velmi emotivním rozhovoru s bývalým policistou Robertem Šlachtou. „Nečekala jsem, že sama budu dohánět někoho, aby se zodpovídal ze svých činů. To ticho bylo neúnosné. Celý systém je úplně na ho*no. Rakušane, Vondrášku, zvedněte se ze židlí, na kterých sedíte,“ vyzývala Šimůnková opětovně k rezignaci ministra vnitra a policejního prezidenta.

„Nemají svědomí.“ Facka Rakušanovi. Matka oběti z FF UK řekla Šlachtovi vše
Foto: X
Popisek: Lenka Šimůnková, matka zastřelené Elišky

Lenka Šimůnková úvodem sdělila, že Roberta Šlachtu oslovila sama a není to tak, že by šéf hnutí Přísaha zneužíval její situace ke svému zviditelnění. „Pořád jsem si říkala, že bych se s vámi potřebovala spojit. Viděla jsem vaše vyjádření k Filozofické fakultě v Praze, jak jste se k tomu postavil po zásahu policie. S vašimi slovy jsem souzněla,“ uvedla matka Elišky, která nepřežila útok střelce z Filozofické fakulty UK. 

Popsala, jak těžce ztrátu své jedině dcery prožívá: „Je to pro mě nepochopení, jak se to mohlo stát. Časem se dozvídáte víc informací, začnete si to skládat jako puzzle. Moje dcera šla jen do školy, prožívám to asi jako každý rodič, kterému se dítě ze školy už nevrátilo,“ uvedla.

Šimůnková je nejviditelnější rodič, který je po střelbě na Filozofické fakultě vidět v médiích. V minulém týdnu se účastnila jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli jeho špatné komunikaci vyzvala k odstoupení. Je přesvědčena, že její dcera mohla ještě žít. „Těch informací, se kterými pracovala Policie České republiky bylo tolik. Bylo tolik indicií, tolika času. Ze začátku jsem se domnívala, že pachatel byl člověk, o kterém nikdo nevěděl, nikdo ho neznal. Pan Rakušan nám v ten den události vyjádřil upřímnou soustrast, ale za mě to bylo lživé, já bych si tu úctu a vyjádření soustrasti představovala jiným způsobem. Byla to prázdná slova, neměla obsah. Na začátku tvrdil, že bylo vše provedeno naprosto bezchybně a správně, ale on to v tu chvíli nevěděl. Neměl ty poznatky, nevěděl, zda někdo pochybil, přesto si za svými slovy stál i druhý den po té události,“ pokračovala Šimůnková, která uvedla, že k samotným policistům, kteří při zásahu riskovali své životy, chová samozřejmě velkou úctu.

„Měla jsem tehdy stále nezodpovězené otázky. Kontaktovala jsem proto sama Policii České republiky, abych se ptala, co se stalo. Na první schůzce mi bylo policií řečeno, ať hlavně nesleduji média. Policie mi ale na otázky neodpovídala, nezbývalo mi nic, než čerpat informace z médií. Pak jsem ale měla pocit, že se odmlčela i média. Jako kdyby i tisku bylo řečeno, že už se tu o tom nebudeme bavit,“ pokračovala Šimůnková, kterou zaráželo, že se tak tragická události neřešila v médiích každým dnem než došlo k rozuzlení. „Myslela jsem, že všichni to vnímají tak, že je neskutečně důležité dozvědět se tu pravdu,“ dodala v rozhovoru sdíleném Šlachtou na platformě X.

 

 

Přístup ministra vnitra Víta Rakušana a vedení Policie ČR Šimůnková dlouhodobě kritizuje. Ministr tvrdí, že za prosincovým zásahem proti Kozákovi stojí. Když však média v týdnu zveřejnila závěry policejního usnesení, kterým se případ odkládá, vyvolalo to bouři u pozůstalých, ale též mezi veřejností. Na jednání sněmovního bezpečnostního výboru Lenka Šimůnková přišla oblečena v šatech s nápisy „Spravedlnost pro Elišku. Rakušan, Vondrášek, Matějček, odstoupení z funkcí“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Jak zvednout naši ekonomiku?

Že nás válcuje Čína není novinka, ale co s tím, když EU hází podnikatelům, firmám atd. klacky pod nohy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rakušan nám názorné předvedl,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZdenekJe , 22.06.2024 18:54:12
co to znamená, když se řekne jít přes mrtvoly.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

22:35 Trump si vybral „dvojku“. Mladý senátor vyvolal skandál slovy o Ukrajině a jachtách

Donald Trump si jako kandidáta na viceprezidenta vybral senátora J. D. Vance, informuje AP news. Pod…