„Není Hitler ani Stalin. Nic tomu nenasvědčuje.“ Jordan Peterson má o Putinovi jasno. O Západu také

27.09.2022 14:33 | On-line

Rusko-ukrajinský konflikt se řeší i v Austrálii. Známý moderátor Piers Morgan měl jako hosta taktéž velmi známého a citovaného psychologa Jordana Petersona. Ten hodnotil jednak osobnost Vladimira Putina, ale také různé scénáře ve válce. „Představa, že je to Hitler nebo Stalin, je opravdu hloupá. Nevidím pro to vůbec žádné důkazy,“ řekl k Putinovi. Myšlenku, že Západ konflikt vyhraje, označil za naivní. Naopak co vidí jako pravděpodobné, je, že se Západ dostane do situace, která nebude mít žádné dobré východisko.

„Není Hitler ani Stalin. Nic tomu nenasvědčuje.“ Jordan Peterson má o Putinovi jasno. O Západu také
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kanadský psycholog Jordan Peterson

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14495 lidí
Dle kanadského psychologa se Vladimir Putin podobá ostatním mnohem více, než si lidé myslí. „Představa, že je to Hitler nebo Stalin, je opravdu hloupá. Nevidím pro to vůbec žádné důkazy,“ míní. Dodal, že v každém člověku je něco z Hitlera a Stalina, i když je podle něj možné, že v typickém Rusovi je z nich o něco více.

Moderátor tomu nechtěl uvěřit, ale Peterson namítl: „Samozřejmě. Proč by se nacismus rozšířil tak, jak se to stalo? Lidé si myslí, že to šlo seshora dolů, ale nebylo to tak.“ Piers Morgan pak zmínil Goebbelsovu myšlenku, že způsob, jak si vytvořit dostatek stoupenců je lidi vystrašit, a Peterson souhlasil, i s tím, že to se právě děje v Rusku, když Putin říká, že Západ má na Rusko spadeno. I s tím, že Rusové jsou dennodenně bombardováni státní propagandou.

„Jak tato válka skončí?“ ptal se dál Piers Morgan. „To uvidíme teď v zimě,“ odpověděl Peterson a doplnil, že ví, co by on dělal na Putinově místě. „Počkal bych na první mrazy a zavřel kohoutek. Samozřejmě že to udělá,“ míní psycholog, což odvozuje už z toho, že Rusové zavřeli Nord Stream 1 kvůli opravám.

Jordan Peterson si také myslí, že pokud to Putin bude potřebovat, může nasadit taktické jaderné zbraně. Což s největší pravděpodobností třetí světovou nevyvolá. „Co bychom z toho měli?“ argumentoval. Piers Morgan se pak zeptal, kde to skončí, pokud Putinovi bude dovoleno, aby něco takového udělal bez následků. „No můžete se velice lehko dostat do situace, kde nebude žádné dobré východisko. To teď děláme my, na všech představitelných frontách. Snadno se můžeme dostat někam, kde bude jedna možnost peklo a druhá taky. To je vysoce pravděpodobné.“

Moderátor sdělil, že v Kyjevě hovořil s prezidentem Zelenským, a dodal, že nenarazil v Kyjevě na nikoho, kdo by byl ochoten se území vzdát. Peterson nechtěl komentovat, protože podmínky pro mír nezná. „Ale vím, že naivní představy, že Rusové nějak prohrají a my vyhrajeme... Prostě jim nerozumím. Co myslíte výhrou? Co tu přesně vyhrajeme?“ ptal se.

Morgan navrhl, že by to mohlo být stažení Ruska z Ukrajiny. „Ale Ukrajina bude zruinovaná,“ podotkl Peterson a doplnil, že i to může Putin prohlásit za vítězství, protože Ukrajina bude zdevastovaná, a tím se zabránilo, aby padla do rukou Západu. „To není dobré, není to, v co jsme doufali, ale je to lepší než ta druhá možnost,“ mínil s tím, že to by Rusové mohli skousnout. Tudíž Putin teď už v podstatě může bez obav prohrát.

„Takže jak můžeme zvítězit? Stejně nemůžeme proti Putinovi vyhrát, protože nemůžete vyhrát proti někomu, komu nemůžete říct NE. Tečka. A my mu nemůžeme říct ne, protože jsme mu prodali duši za plyn a ropu. A to jsme udělali, abychom se cítili morálně na výši, že ‚zachraňujeme planetu‘. A teď čelíme kruté zimě kvůli tomu, co jsme si vlastní hloupostí způsobili. A také morální nadřazeností ze ‚zachraňování planety‘. Uvidíme. Nemyslím si, nevypadá to na to (že vyhrajeme),“ pravil.

Dodal, že ceny energií v Austrálii se utrhly z řetězu, a to zasáhne hodně chudých lidí. A to po celém světě, kde už Světová banka předpokládá, že 350 milionů lidí nebude mít pořádně co jíst.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

18:27 Měla 8216 Kč na měsíc. Samoživitelka s dcerou, syn student. Teď přišly zálohy, vládě řekla své

„Kdybych neměla fakt navíc žádné prachy, ale byla jen na podpoře, to by byl průser!“ Jak přežít s dc…