„Nic nestaví, nic nebudují, ale šíří ‚dobro‘.“ Novinář spustil v Debatním klubu o financování neziskovek

22.01.2017 6:50 | Zprávy
autor: vam

Novinář, překladatel a spolupracovník ParlamentníchListů.cz Josef Provazník se měl původně účastnit debaty v internetovém Debatním klubu, do kterého byli zváni například Radko Hokovský z think-tanku Evropské hodnoty, Jakub Patočka z Deníku Referendum, pozván byl i zástupce nadace Open society fund nebo organizace Člověk v tísni. Nikdo z nich ale pozvání nepřijal, proto byla debata nahrazena debatou ve formě dotazníku.

„Nic nestaví, nic nebudují, ale šíří ‚dobro‘.“ Novinář spustil v Debatním klubu o financování neziskovek
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Provazník se problematikou neziskových organizací zabývá z toho důvodu, „že každého daňového poplatníka by mělo zajímat, kam jdou peníze z jeho kapsy“. „Do neziskového sektoru jde peněz opravdu hodně. Loni to bylo pro představu 16 miliard. Myslím, že ty peníze by se mohly využít mnohem líp na něco, co je hmatatelné. Stavba dálnic, nemocnic, školek,“ myslí si.

Problém podle Provazníka je, že klíčovým slovem v neziskovém sektoru jsou dotace. „Jak je známo, dotace deformují trh. Vznikají kvůli dotacím závislosti mezi obdarovaným a dárcem. Ta se jmenuje korupce. A je lhostejno, jestli jde o neziskový nebo ziskový sektor.“

A přidává konkrétní příklad z migrační krize. „ČR dostává hodně peněz z evropských fondů. I kdybychom dostávali víc, než dáváme, tak si myslím, že je to zbytečná závislost. A když vláda avizovala, že nepřijme kvóty Evropské komise, hned se z Bruselu ozvaly hlasy – nechceš poslouchat, přijdeš o dotace. Je škoda, že lidé ve vládě neřekli, jsme suverénní stát a dotace nepotřebujeme. A co si nevyděláme, to mít nebudeme. Jako to dělá každý běžný občan ČR. Je lépe si na ty věci vydělat sám a počkat rok nebo dva, než někam chodit s nataženou rukou. Hlavně tady není žádná epidemie, žádné přírodní katastrofy, které by nás opravňovaly brát peníze za nic v podstatě,“ domnívá se Provazník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…