„Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ burácel na předvolebním mítinku Fico

5. 2. 2016 22:12

Slovenský premiér Robert Fico dnes při odstartování závěrečné série volebních mítinků své strany Směr-SD před březnovými parlamentními volbami v Detvě slíbil odmítnutí povinných kvót na přerozdělování migrantů mezi členské státy EU, ale i pokračování opatření ke zlepšení životní úrovně obyvatel. Ficova strana je na Slovensku favoritem k opětovnému vítězství ve volbách, i když jeho popularita podle posledních průzkumů veřejného mínění údajně klesla a strana by prý přišla o většinu křesel.

„Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ burácel na předvolebním mítinku Fico
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

„Nebudeme respektovat kvóty, budeme pokračovat v žalobě, kterou jsme podali u lucemburského soudu. Nikdo nás nepřinutí, aby sem přijelo možná až 50 000 uprchlíků, o kterých nic nevíme,“ nastínil Fico své plány za ohromného potlesku asi pěti set sympatizantů Směru-SD ve sportovní hale v Detvě. Fico proti kvótám vystupuje dlouhodobě a jeho kampaň podle toho i vypadala. Poněkud mu ji ale zastínily nátlakové akce slovenských učitelů a zdravotních sester za zlepšení pracovních podmínek a vyšší platy.

Podle šéfa Směru dále dokáže zajistit stabilitu země jen vláda s účastí jeho strany. „Vidíme jen dvě možnosti. Jedna možnost je, že vznikne stabilní koalice, možná ze dvou stran a s účastí Směru-SD. Druhou alternativou je, že se slepí šest-sedm stran a vytvoří podobný slepenec jako v roce 2010 až 2012,“ uvedl slovenský premiér narážku na bývalou koalici stran pravého středu premiérky Ivety Radičové, která se rozpadla v otázce pomoci zadluženým zemím eurózony.

Následné předčasné parlamentní volby se ziskem 44,4 procenta hlasů vyhrál právě Ficův Směr-SD, přičemž mu zisk většiny křesel v parlamentu umožnil sestavit jednobarevnou vládu. Podle posledních průzkumů prý ale Směru-SD preference klesly.

Sto tisíc nových pracovních míst do čtyř let

Socialisté jsou pak podle Fica připraveni pokračovat v opatřeních ke zlepšení životní úrovně obyvatel, která strana zahájila po Ficově prohře v přímých volbách hlavy státu před dvěma lety. „Když se Slovensku daří, tak je důležité, aby lidi pocítili ve vlastní kapse, že ekonomika šlape. V politice, co se týče dělení s lidmi o dobré ekonomické výsledky, budeme pokračovat i nadále,“ prohlásil Fico, jehož mítink doplnila vystoupením populární slovenská kapela Desmod.

Směr už dříve prosadil například zavedení bezplatné přepravy dětí, studentů a seniorů ve státem dotovaných vlacích či snížení sazby daně z přidané hodnoty na vybrané potraviny a poskytování dotací na školní lyžařské kurzy. Do roku 2020 Směr slibuje v pětimilionovém Slovensku sto tisíc pracovních míst a dále tak snížit nezaměstnanost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…