Novou Rathovu stížnost bude jako soudce zpravodaj řešit Fenyk

25.09.2017 21:57

Novou ústavní stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha bude podle rozvrhu práce jako soudce zpravodaj řešit místopředseda soudu a expert na trestní právo Jaroslav Fenyk. ČTK to řekla mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Miroslava Sedláčková. Stížnost směřuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, který na podnět ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) konstatoval, že odposlechy jsou v korupční kauze použitelné jako důkazy.

 Novou Rathovu stížnost bude jako soudce zpravodaj řešit Fenyk
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Podle Rathových advokátů jde o porušení práva na spravedlivý proces, protože politik Pelikán prostřednictvím Nejvyššího soudu v podstatě zasáhl do živé kauzy. Judikatura ÚS říká, že o porušení zákona ve prospěch obžalovaných může Nejvyšší soud z podnětu ministra rozhodnout jen takzvaným akademickým výrokem. Ten slouží jako vodítko pro podobné případy do budoucna a nesmí zhoršit postavení obžalovaných v dané kauze.

Nejvyšší soud proto nemohl zrušit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který měl o legálnosti odposlechů pochybnosti. Avšak konstatoval, že Krajskému soudu v Praze, který se po zásahu vrchního soudu musí případem znovu zabývat, nic nebrání, aby informace z odposlechů opět použil proti odsouzeným.

Jak bude na klíčovou otázku pohlížet ÚS, nelze předjímat. Něco možná naznačil v usnesení, jímž odmítl dílčí Rathovu stížnost zpochybňující nestrannost senátu Nejvyššího soudu. „Tento akademický výrok, jímž Nejvyšší soud deklaruje svůj názor na výklad objektivního práva, není sám o sobě přímo způsobilý vyvolávat v rovině subjektivních práv účastníka původního trestního řízení žádné právní následky,“ stojí v usnesení bez dalších podrobností.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků

Nejvyšší soud se snažil s judikaturou ÚS i námitkami obhajoby ve svém rozhodnutí z letošního června vypořádat. Poukázal na to, že právní postavení Ratha a spol. se po zásahu Nejvyššího soudu nezměnilo – nadále platí, že jejich případ musí znovu projednat soud prvního stupně.

„Za tohoto stavu věci nelze existenci rozhodnutí Nejvyššího soudu a platnost jeho závěrů pro futuro pomíjet. Naopak lze dovodit, že má svůj význam pro všechna další rozhodnutí, která budou po jeho vydání vynesena,“ napsal Nejvyšší soud na konci svého rozhodnutí.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činností manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu. Krajský soud má znovu zasednout 23. října.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…