„Občanská neposlušnost“ pokračuje: Po republice se začínají otevírat restaurace, navzdory nařízením vlády

27.11.2020 20:40

Dění v pražské restauraci Šeberák v Kunraticích má pokračování. Její majitel otevřel ve čtvrtek 26. listopadu provoz navzdory nynějším opatřením vlády, načež do ní kolem osmé večerní v restauraci policie nalezla třináct lidí a zahájila šetření. „Otevřu i v pátek, můžete mě zavřít,“ vzkázal tehdy vládě majitel a také tak i učinil. Hostům majitel nechal podepsat dohody o provedení práce a tak se z nich rázem stali zaměstnanci na obědové pauze. Ti se tak mohli stravovat, až dokud podnik nenařídila v průběhu odpoledne opět uzavřít policie. Plán otevřít již zní i z dalších míst republiky.

„Občanská neposlušnost“ pokračuje: Po republice se začínají otevírat restaurace, navzdory nařízením vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: V důsledku zpřísnění protipandemických opatření smějí hospody a restaurace prodávat jídlo a nápojepouze z okýnka. Konzumace alkoholických nápojů je na veřejných prostranstvích zakázána
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21439 lidí
Majitel pražské restaurace Šeberák svůj krok označil za „zoufalý čin“, jímž se brání proti zákazům od vlády. „Dovedly mě k tomu chybné kroky vlády a našich představitelů. Ve středu nebo ve čtvrtek nám oznámili, že v neděli nám řeknou, jestli v pondělí budeme otevírat. Takto provozy nefungují. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ zdůvodnil majitel Jakub Olbert pro server iDnes.cz.

Ohradil se tak prý i proti šikaně vlády. „Včera u nás došlo k tomu, že jsme otevřeli restauraci. Rozhodl jsem se tak na základě jednání našich vládních činitelů, kteří nás dlouhodobě šikanují a ohýbají nám záda.“

Podobná slova přitom volí i někteří poslanci a Sněmovna již při prodloužení nouzového stavu do 12. prosince apelovala na vládu, aby od diskriminace odstoupila. Do 23. listopadu ji uložila „zajistit ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům, nastavit provoz maloobchodních prodejen za dodržování stejných hygienických opatření, aby nedocházelo ke zvýšení koncentrace osob v některých obchodech a koncentrace lidí v několika dnech před Vánoci“.

Fotogalerie: - Zavřené krámy

Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...

Přestože někteří z vládních činitelů před týdnem přislíbili, že restaurační provozy a malé obchody otevřou v pondělí, v průběhu týdne se stále více začíná z vlády objevovat názor, že je nutné upravit dobře se vyvíjející statistiky tak, aby se udržel 4. stupeň systému PES, kdy mají být tyto služby a obchody zavřené. Ministr Jan Blatný (za ANO) například přišel s nápadem odmazat ze statistiky dobře se vyvíjející Prahu a šanci na otevření obchodů a restaurací v pondělí vidí aktuálně na padesáti procentech.

Dnes bylo v restauraci Šeberák přibližně 15 lidí, načež dorazili policisté, kteří dočasné „zaměstnance“ legitimovali. Odpoledne je následně vykázali ven a jednání provozovatele podniku i přítomných hostů předali k posouzení správnímu úřadu.

Majitel se nechal slyšet, že zavírat nehodlá nadále: „Každý člověk, který k nám přijde a chce se u nás občerstvit, s námi musí uzavřít dohodu o provedení práce. To je zákonná věc, kterou tu respektujeme,“ řekl. „Dnes nám městská policie řekla, že kdo bude mít platnou smlouvu, tak v restauraci být může. Kdo platnou smlouvu nemá, tak nesmí,“ dodal majitel a rozhodl, že do restaurace budou moci vstoupit jen ti, co se stanou jejími pracovníky.

Majitel vyzval i další podniky, aby se k podobné činnosti připojili. Konat se již rozhodl i například Bar Restart v Uherském Brodě. „V sobotu otvíráme bar s příznačným názvem Restart, jelikož už nadále nehodláme poslouchat tato absurdní nařízení vlády, které zdůvodňují obrovským celostátním podvodem s názvem covid-19 a vyhlásili jsme občanský odpor formou občanské neposlušnosti,“ píše vedoucí baru Tomáš Weintritt v příspěvku o otevření.

Hosté se však nemusí ani na místě stravovat; stačí, aby jen nakupovali, a majitelům hrozí problémy. Spolumajitel Vinografu Jan Horešovský se rozhodl provozovny převést na prodejnu zboží a to si teď lidé mohou odnést stejně jako ze supermarketu, objevilo se však udání. „Navštívila nás policie. Na udání, pochopitelně. Že prý do provozovny vstupují lidé dovnitř. Bude se to řešit na právním oddělení. Ano, vstupují. Vystěhovali jsme restauraci, abychom zřídili obchod, mohli lidem prodávat, co potřebují a tedy i žít. Máme na maloobchod i živnost,“ uvedl majitel na sociálních sítích.

Na začátku listopadu již byla objevena též hospoda v Pardubicích; i tehdy přišel majitel s netradičním vysvětlením. Tvrdil tehdy, že všichni hosté v budově bydlí. Strážníkům se to ale nezdálo a tak provozovateli nyní hrozí až třímilionová pokuta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…