„Očkovaní? Žádný rozdíl.“ Řvali na ně. Teď vědci bourají Vojtěcha

04.11.2021 12:34

Vláda usilovně hledá další způsoby, jak přesvědčit neočkované, aby se očkovat dali. Ale přitom prý šíří bludy a fámy a pak se podle nich řídí. Například, že očkovaní nemohou šířit nemoc. Ovšem dle Angeliky Bazalové, která oslovila pro časopis Reflex mnoho expertů, není mezi šířením od očkovaných a neočkovaných rozdíl. „Ve vzorcích nelze podle virové nálože rozlišit, kdo z nakažených je očkovaný a kdo ne,“ říká ředitel firmy GeneSpector, která analyzuje biologické vzorky. Podle imunologa Drbala se pak nikdy neměla slibovat jistota, že jsou vakcíny účinné a bezpečné.

„Očkovaní? Žádný rozdíl.“ Řvali na ně. Teď vědci bourají Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti Covid 19

Anketa

Věříte, že Fialova vláda bude dobře hájit naše národní zájmy?

2%
96%
hlasovalo: 47160 lidí
Veřejnost dle Bazalové stále žije v bludu, že očkovaní šířit covid nemohou. A tak se například stane, že očkovaný učitel pošle do karantény celou třídu svých žáků. A doma se mohou maximálně utěšovat, že pokud je učitel nakazil, tak s „menší pravděpodobností“.

Připomíná, že bylo jasné od začátku, že očkovaní virus budou šířit dál, upozorňovali na to imunologové Vojtěch Thon i Jiří Šinkora. A sklidili za to kritiku, za kterou se ti, kdo ji pronesli, dodnes neomluvili. Thon se bránil, že jen respektoval základní zjištěné zákonitosti slizniční imunologie. „Volal mi profesor Hořejší a křičel na mne, že jsem antivax,“ uvádí imunolog Šinkora.

Dle Bazalové pochází fáma, že vakcína bude bránit přenosu viru, z článku agentury Bloomberg, ten citoval status z Twitteru, který se pro změnu odvolával na uniklé výsledky studie firmy Pfizer a „nejmenovaný zdroj obeznámený se situací“. Ale v Česku fáma našla úrodnou půdu, za skvělou zprávu ji označil například biochemik Jan Konvalinka.

V červenci naopak firma Pfizer přiznala, že účinnost vakcíny poklesla na 40 %. Podle ještě nevydané švédské studie dokonce sedm měsíců po vakcinaci nebyla zjištěna žádná významná ochrana proti symptomatické infekci a podobné závěry vycházejí ze studie v odborném časopisu Lancet. Angelika Bazalová pak poukazuje na to, že fáma o nešíření viru očkovanými je škodlivá, protože očkovaní mohou ohrozit seniory. A hygienici jim karanténu nedovolí, i kdyby byli v kontaktu s nakaženým, právě protože jsou očkováni.

Dokonce prý ani není pravda, že by očkování snižovalo množství šířeného viru. „Virová nálož očkovaných lidí, kteří se nakazili variantou delta, je úplně stejná jako virová nálož neočkovaných,“ uvedl americký imunolog Anthony Fauci, který má za sebou různé skandály, ale stále vede v administrativě Joea Bidena boj s koronavirem. A potvrzení je i v Česku. „V našich laboratořích to vidíme každý den,“ řekl pro Reflex Michal Pohludka z univerzitní společnosti GeneSpector. „Ve vzorcích nelze podle virové nálože rozlišit, kdo z nakažených je očkovaný a kdo ne,“ uvedl.

„Zatím není jasné, jaký mechanismus vede k tomu, že se někdo stane superpřenašečem, zatímco jiný nenakazí ani nejbližší rodinu. Očkovací status v tom ale žádnou roli nehraje. Na konci září jsme u vyšetřovaných evidovali nejvyšší virové nálože v historii, přestože je už populace ze dvou třetin proočkovaná,“ řekl ještě Pohludka. Očkování dle imunologa Thona pouze brání rozšíření viru v těle.

K rozšiřování viru očkovanými pak může přispívat i to, že mají pocit falešného bezpečí. „To, že se za současné situace, kdy je třeba šíření viru v ohniscích infekce brzdit, netestují očkovaní, je fiasko,“ řekl imunolog Karel Drbal. Pohludka to komentoval slovy: „Vymysleli si nesmyslný postulát o tom, že očkovaní přenášejí méně, a teď k tomu vymýšlejí nesmyslná opatření.“

Jsou to naopak ti, kdo nemoc prodělali (tzv. promoření), kteří nemoc šíří nejméně, protože mají vybudovanou slizniční imunitu, jak ukazují čísla zveřejňovaná pravidelně zdravotnickým expertem Pirátů, Ondřejem Dostálem. Ale tito lidé jsou naopak vystaveni karanténám a omezením.

Bazalové a dalším odborníkům se nezdá ani počet hospitalizovaných očkovaných, který prý neodpovídá úvodním tvrzením farmaceutických společností, že jejich vakcíny mají účinnost nad 90 % a skoro stoprocentně by měly bránit úmrtí. A nyní se ukazuje, že senioři se neobejdou bez třetí dávky, tedy dojem, že očkování dvěma dávkami bude stačit, se ukazuje jako mylný. Že rychlost, s jakou ochrana vyprchává, je překvapivá, uznal i předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který přitom v únoru řekl, že kdo bude vakcínou očkován, tak má jistotu, že jeho onemocnění nebude mít těžký průběh a nezemře. Ukazuje se, že jarní spěch s očkováním seniorů tak vyústil jen v to, že jim ochrana vyprchala dříve.

Zmíněný imunolog Drbal uznává, že vakcíny zachránily životy, ale slib o stoprocentní účinnosti podle něj rozhodně padnout neměl, stejně tak, že vakcíny jsou naprosto bezpečné. „Člověk, který toto vypustí z úst, by měl rezignovat na všechny funkce a vrátit diplom,“ říká. Účinnost okolo 50 % podle něho byla očekávatelná.

A že výrobci udávali něco jiného? Podle něho to je výsledek nestandardních postupů. „Výrobci reportovaná účinnost je stanovena pro každou vakcínu na trochu jiném cíli, v jiném čase, ale hlavně se další data doplňují jen minimálně. Zároveň je podhodnocené reportování nežádoucích účinků, které s každou vakcínou zákonitě nastanou. Schvalování regulátorů je pod politickým tlakem a panují neshody mezi jednotlivými regulačními úřady, které se neřeší. Z FDA (americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – pozn. red.) odstoupili dva členové na protest proti těmto praktikám při schvalování covidových vakcín v USA,“ uvedl Drbal, který spolupracuje s imunologem Thonem.

Lidé v rizikové skupině by se podle něho nicméně očkovat měli, což doporučuje i imunoložka Krátká. Ovšem ta upozorňuje, že například očkování dětí nevyřeší vůbec nic, pro ty je lepší si vytvořit imunitu proděláním nemoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

22:27 Zadlužení a chudí blbečci. Posr*ný životy. Nižší IQ... U TOPkaře Koláře se drsně nadávalo voličům SPD

Hnutí SPD dnes znovu zablokovalo Sněmovnu kvůli bodu ke korespondenční volbě. „Příšerně se bojí a bo…