„Odmítači, očkování bude povinné. Již na podzim. Neuniknete!“ Vědec varuje před další vlnou

22.06.2021 17:25

Parazitolog Jaroslav Flegr straší, že se lidé budou muset na podzim nechat očkovat, ať chtějí, nebo ne. „K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 % populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine,“ tvrdí Flegr, podle kterého zcela jistě přijde další podzimní vlna epidemie, která navíc již zasáhne mladší, ekonomicky aktivní obyvatelstvo.

„Odmítači, očkování bude povinné. Již na podzim. Neuniknete!“ Vědec varuje před další vlnou
Foto: archiv J.Flegr
Popisek: profesor Jaroslav Flegr

„Milí odmítači očkování. K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 % populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine. Nebylo by lepší se naočkovat hned a dobrovolně a ušetřit si (mimo jiné) pakárnu s testováním?“ píše rázně Flegr na svém twitteru.

 

 

V rozhovoru na serveru Forum24.cz pak svoji teorii rozvíjí. Podle Flegra totiž nakonec nebude k dosažení kolektivní imunity stačit proklamovaných 70 % proočkovanosti obyvatel, ale kvůli novým mutacím to bude muset být 90 %. „Vzhledem k infekčnosti některých variant viru, třeba indické mutace, budeme v zimě potřebovat k dosažení kolektivní imunity více než 90% proočkovanost. Tu nedosáhneme na bázi dobrovolnosti a vzhledem k nedůvěře obyvatelstva k politikům i expertům povinné očkování letos v Česku neprosadíme,“ říká Flegr.

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7179 lidí
Podle něj se dá na podzim očekávat další ničivá vlna epidemie a teprve poté bude na světě včetně České republiky očkování povinné. Teprve tak totiž podle Flegra epidemie ustoupí. „Na úroveň potřebnou k zastavení šíření viru v zimních měsících se to ale zaručeně nestihne. Když budeme mít štěstí, podaří se nám očkováním oddálit nástup podzimní vlny a snížit úmrtnost rizikových osob,“ varuje Flegr.

Očkováním 90 % populace by se prý dalo zabránit dalším zbytečným lockdownům, které jinak přijdou. „Zavřené školy, obchody a služby, zastavený kulturní, společenský a sportovní život i kolabující preventivní a odkladná zdravotní péče a také obrovské ekonomické ztráty už budou především důsledkem chybné komunikace státu s veřejností a nedostatečným bojem proti šíření dezinformací,“ má jasno Flegr, podle nějž další případná vlna zasáhne mladší ročníky.

Bez očkování by při další vlně bylo podle Flegra nutné, aby se lidé povinně testovali PCR metodou. „Kdybychom chtěli zvládnout tuto vlnu bez zavírání škol a zavádění lockdownů, bylo by třeba vyjmout preventivní PCR testování z kategorie zdravotních úkonů, a umožnit tak nárůst kapacity PCR testů na řádově milion testů denně. Tento v podstatě administrativní úkon by téměř jistě zabránil příštím lockdownům. Dokud k němu vláda nepřistoupí, bude zřejmé, že nemyslí boj s epidemií vážně, případně jí dokonce současný stav přetrvávající epidemie vyhovuje,“ tvrdí Flegr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

10:03 VIDEO „Ty už budeš do smrti d*bil.“ Bartoš dostal čočku od známého herce

Po vítězství Lukáše Krpálka v judu na olympiádě v Tokiu se začala objevovat řada vtípků na předsedu …